Bakan Özhaseki: KHK'larla kentsel dönüşüm hızlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yeni çıkarılacak KHK'larla kentsel dönüşümün hız kazanacağını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yeni çıkarılacak Kanun Hükmünde Kararnamelerle kentsel dönüşümün hız kazanacağını belirterek "Bir torba yasa bile 1 ay görüşüldü, deprem beklemez ki. O nedenle ben KHK çıkarılsın diye bastırıyorum" dedi.

İSTANBUL DEPREME HAZIR DEĞİL

İstanbul'un depreme hazır olmadığının altını çizen Bakan Özhaseki, ilk etapta riskli görülen 600 bin konutun ilk etapta yenilenmesi gerektiğini, bu amaçla Avrupa ve Asya tarafında ortalama 150200 bin konutu içeren proje hazırlandığını belirtti.

BİNA BAZLI DÖNÜŞÜMDEN ALAN BAZLI DÖNÜŞÜME GEÇİLECEK

Yeni düzenleme ile bina bazlı dönüşümden alan bazlı dönüşüme geçilecek. İstanbul'da yoğunluk artışlı planlara izin verilmeyecek. İller Bankası kentsel dönüşüm bankası gibi çalışacak. Bakanlık bünyesindeki 21 tessis satılarak elde edilecek 2 milyar lira gelir, kentsel dönüşüme aktarılacak. Kaynağın yetersiz kalması halinde Dünya Bankası'ndan 20 yıllık kredi alıp belediyelere sıfır faizli, 2-3 sene ödemesiz kredi verilmesi de gündemde. Sel yataklarına inşa edildikleri için boşaltılan alanlar yol ya da sosyal donatı olacak.

KAÇAK BİNALAR DA DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA

Özhaseki, kentsel dönüşüm yaparken, kaçak yapılarla ilgili bir ayrım olmayacağını da vurguladı. Bakan Özhaseki konuyla ilgili "Mecburen olduğu gibi kabullenmek zorundayız" dedi ve buna örnek olarak İstanbul Sarıyer'deki Fatih Sultan Mehmet Mahallesi kamu arazilerindeki yapılaşmayı gösterdi. (Habertürk)