Bakan Mehmet Özhaseki: Bizim Bir ve Diri Olmamız Lazım

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Gaziantep Büyükşehir Belediyesince Nizip ilçesinde yaptırılan içme suyu tesisinin açılışına katıldı.

17 Mart 2017 Cuma 16:24
Bakan Mehmet Özhaseki: Bizim Bir ve Diri Olmamız Lazım

Bakan Özhaseki, açılışta yaptığı konuşmada, hayatın kaynağının su olduğunu, su olmadan hiçbir şey yapılamayacağını dile getirdi.

Dışarıya atılan suyun da kanallarla temizlenmesi gerektiğine değinen Özhaseki, "Çevre bize emanet, tıpkı bedenimiz, toprağımız, vatanımız ve bayrağımız gibi. Dışarıya verdiğimiz kirli su yarın öbür gün içme suyumuza karışır. O yüzden kendi yaşantımızı korumamız lazım." diye konuştu.

Son 100 yıl içerisinde yeryüzü ısısının 1 derece, havadaki karbon miktarının ise yüzde 42 arttığına dikkati çeken Özhaseki, bunların doğadaki dengenin bozulmasından kaynaklandığını vurguladı. 
Türkiye'nin çevreye karşı düşen görevini yerine getirmeye çalıştığını, buna rağmen ülkenin bazı dezavantajlarının da olduğuna işaret eden Özhaseki, şöyle devam etti:
"Deprem risklerimiz var yer altında. Üstünde de fitne var. 'Üç tarafımız denizlerle dört tarafımız düşmanla çevrili' derlerdi. Önceden bazen niye öyle diyorlar ki diye düşünürdüm. Ama şimdi geldiğimiz noktada görüyorum dört tarafımız değil 14 tarafımız düşmanlarla çevrili. 15 Temmuz'u geride bıraktık. Böyle önemli bir konuda Meclisimiz bombalanmasına rağmen adam akıllı çıkıp geçmiş olsun diyen olmadı."
- Hollanda'ya tepki
Bakan Mehmet Özhaseki, Hollanda'nın skandal tavrına ilişkin, "Ne kadar terörist varsa hepsi orada, toplantı, gösteri yapıyorlar. Ama sizin seçtiğiniz bakanınızı konuşturmamak için ellerinden geleni yapıyorlar, köpekleriyle saldırıyorlar. Bizim bir ve diri olmamız lazım. Bu coğrafyada yaşamanın tek şartı var, güçlü olmak. Güçlü olmazsak ezanımız okunmaz, bizi yaşatmazlar. O yüzden uyanık olmamız lazım. Önümüz açık bunu bilin. Özellikle referandum sonrasında önümüz daha da açılacak." değerlendirmesini yaptı.
Halk oylaması sürecine de değinen Özhaseki, ikili sistemin yürümediğini, kavga sebebi olduğunu dile getirdi.
Cumhuriyet dönemindeki ikili sistem nedeniyle yaşanan sorunlardan örnek veren Bakan Özhaseki, şunları kaydetti:
"Anayasa kitapçığı şöyle bir atıldı insanlar perişan oldu. Bunu sürdürmemiz mümkün mü? Şimdiki sistemde cumhurbaşkanı yetkisine bakın. Her türlü yetki var ama hiçbir şeyden sorumluluğu yok. Bir taraftan da sizin iş yapın diye seçtiğiniz bakanlar var. Şimdi gidiyor evet. Çünkü başbakanla cumhurbaşkanı aynı cenahtan gelen kadar ortaklığı yapmış insanlar. Onlar olmasa ne yapacağız oturup, 'Yarabbi anlaşabilen insanlar gönder' diye dua mı edeceğiz."
Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri, kurdele keserek tesisin açılışını yaptı.

Haber Tarihi: 17 Mart 2017 Cuma 16:24

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü