Bakan Fikri Işık'tan S400 açıklaması!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

21 Nisan 2017 Cuma 16:29
Bakan Fikri Işık'tan S400 açıklaması!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Milli Savunma Üniversitesine öğrenci alımına ilişkin düzenlediği basın toplantısında Gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya ile Türkiye arasında alım görüşmesi yapılan S-400 füzelerine yönelik nihai noktaya gelindiğini bildiren Işık, “Türkiye’nin bir hava ve füze savunma sistemine ihtiyacı olduğu çok açık. Bunun içinde birkaç yıldır yoğun bir çalışma yürütülüyor. Maalesef NATO üyesi ülkeler bu konuda Türkiye’ye maliyeti etkin bir öneri sunmadı. Teknoloji paylaşımını ve ortak üretimi kabul etmediler. Böyle olunca Türkiye farklı arayışların içerisine girdi.

'GÖRÜŞMELER NİHAİ NOKTAYA GELDİ'

Şu anda S-400’ler ile ilgili çalışmalar, görüşmeler nihai noktaya geldi. Bununla ilgili hem Rusya tarafından hem de Türkiye tarafından yürütülmesi gereken bir süreç var. Nihai anlaşma noktasında önemli bir adım atıldı.

NATO'YA REST

Biz S-400’leri NATO’nun sistemine entegre edemeyiz. Bunu biliyoruz. Bununla ilgili NATO’dan bir talebimiz yok. NATO bu noktada anlayışlı olmak durumundadır. Siz hem teknoloji paylaşmayacaksınız, hem ortak üretim taleplerine olumlu cevap vermeyeceksiniz hem de maliyet etkin teklifler ortaya koymayacaksınız. Diğer taraftan da NATO dışından böyle bir sistemi alamazsınız deme durumunuz yok.

HEDEF YERLİ SİSTEM

Bizim nihai hedefimiz; kendi hava ve füze savunma sistemini kendimizin geliştirmesidir. Bununla ilgili bir programı başlattık. Yoğun bir çalışma var. İnşaallah Türkiye, belirli bir içerisinde tamamen kendi fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu hava ve füze savunma sistemini geliştirmiş olacak” dedi.

NATO'NUN BASKI YAPTIĞI İDDİALARI

NATO ülkesi üyelerin Türkiye’ye baskı yapması yönünde çıkan haberlere ilişkin açıklamada bulunan Bakan Işık, “Milli Savunma Bakanlığı görevini üstlendiğimden bugüne kadar pek çok NATO toplantısına katıldım. NATO üyesi ülkelerle birçok toplantıyı icra ettik. NATO’da böyle bir durum da, niyet de yok. Zaten NATO’nun kuruluş amacı belli.

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 16:29

YORUM YAZ

 • abdoabdo11 ay önce
  nato tc ye dost görünen düşmanlardan. dikkatli olmalıyız.
 • Hy-hyHy-hy11 ay önce
  Yani....Ne oldu sonuç ne? Olumlu ise inşallah bunu paylaşmazsınız.Allah aşkına acele edin.Dört bir yanımızdaki bütün ülkelerin hava savunma sistemleri var.Kaldı ki kıçı kırık Yunanistan'ın hava savunma dışında sağlam bir hava kuvvetleri var.
 • OSMANLIOSMANLI11 ay önce
  NATO'ya asla gűvenmeyin. .műttefik görűnenler son 3-5 yılda karşımıza dűşman olarak dikildi. .artık dostumuz olmadığını idrak edelim. ..Referanduma HAYIR diyenlerde kafasını iki elin arasına alıp bir dűşűnsűnler. .Feto+PKK+AB+ABD den yanamısınız yoksa Milli Birlikten yanamı. .!!!?
 • osmanoğlu2023osmanoğlu202311 ay önce
  en hayırlı öneriyi sayın Prof. Dr. Erbakan'ın dediği gibi yapılması zaman kaybını bertaraf edebilmemiz için elzemdir..! araba yapmamız için tekeri yeniden içat etmemize gerek yok muvcut olanları kullanacağız ki kısa zamanda işimizi görelim..!
 • BülentBülent11 ay önce
  Sayın bakanım icraat lütfen en kısa sürede ilk bataryalar uygun noktalara kurulmalı.Çok konuşmak maharet değil, maharet icraatla olur.Dört tarafımız kuşatılmış.Uçakla hava savunması devri çoktan bitti.Kaldı ki mevcut uçaklarımızı uçuracak güvenilir pilotumuz yok.Vatanımızın bekası söz konusu.ALLAH AŞKINA HAREKET LÜTFEN.Vebali omuzlarınızda.
 • atamanataman11 ay önce
  Cevabı anlayanlar yada konuyu bilenler açıklasın.Yani s400 ne oldu?
 • AllahçıAllahçı11 ay önce
  inşaallah diye 2 a ile mi dedi gerçekten?
 • PehPeh11 ay önce
  Siz önce bir kağnı yapın, 200 yıl sonra otomobil yaparsınız, 600 yıl sonrada uçak yaparsınız.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018