Bakan Bekir Bozdağ: Bu akşam ABD Adalet Bakanıyla görüşeceğim

Adalet Bakanı Bozdağ, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. FETÖ'nün iadesine ilişkin açıklamalarda bulunan Bozdağ, "Bu akşam ABD Adalet Bakanıyla telefon görüşmemiz olacak. Umarız beklediğimiz gibi bir sonuç çıkar" dedi.

21 Mart 2017 Salı 11:10
Bakan Bekir Bozdağ: Bu akşam ABD Adalet Bakanıyla görüşeceğim

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, editör ve muhabirlerin sorularını yanıtladı.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Siyasi istikrarı olan bir Türkiye istemiyorlar. Güçlü iktidarlar tarafından yönetilen bir Türkiye hiç istemiyorlar. Ekonomisi her geçen gün güçlenen bir Türkiye istemiyorlar. Her dara düştüğünde Avrupa'ya koşup 'Bize yardımcı olun' diyecek başbakanlar, bakanlar istiyorlar. Türkiye'yi istedikleri gibi sevk ve idare edebilecekleri bir düzen istiyorlar. Darbeciler ve teröristler Avrupa'da himaye ediliyor.

  • Biz bugün Türkiye'de neyi oyluyoruz, Türkiye'nin hükümet sistemini değiştirecek miyiz değiştirmeyecek miyiz, onu oyluyoruz. Türk halkı, Federal Almanya'nın hükümet sistemini değiştirmeyi oylayacak olsa ben Almanya'dakilerin, siyasetçilerin tutumunu anlarım veya Hollanda'nın anlarım. Ama biz ne Hollanda'nın ne Almanya'nın hükümet sistemi değişikliğini oyluyoruz.

"Skandal bir yaklaşım"

Şu anda bakıyorsunuz hep beraber hücum halindeler. Neden, niçin yapıyorlar? 'Evet' Türkiye'nin aleyhineyse bıraksınlar Türkiye'nin aleyhine bir şey çıksın, onların da keyfi yerine gelir. Ama bakıyorsunuz 'evet' çıkmasın diye uğraşıyorlar. Neden? Çünkü 'evet' Türkiye'nin lehinedir ve zayıf, güçsüz, istikrarsız bir Türkiye, terörle, krizlerle baş edemeyen, her defasında Avrupa'dan imdat dileyen bir Türkiye isteyenler sandıktan 'evet' çıkmasını istemiyorlar. Bu küstahça bir yaklaşım, skandal bir yaklaşım. Siyasi nezaketten, diplomatik nezaketten uzak bir yaklaşım. Bütün bu yaklaşımları bizim reddetmemiz lazım.

  • Türkiye'nin AB ısrarı uzun bir zamandır devam ediyor. 60 yıldır bütün çifte standart uygulamalarına rağmen böyle bekleyen bir ülke var mıdır? Ekonomisi, demokratik standartları daha kötü ülkeler AB'ye üye oldu. Ama Türkiye ile ilgili bir gelişme olmadı. Pek çok kurallar değiştirildi, yeni kurallar Türkiye'nin önüne konuldu. İkiyüzlü tavra rağmen Türkiye bu ısrarından vazgeçmedi. Şu anda Avrupa'da ciddi bir şekilde İslamafobya, ırkçılık, Türkiye düşmanlığı artmaktadır. Bu bir hastalıktır. Yöneticiler bu hastalığa tedbir almalı. Gelsinler Türkiye'de istedikleri yerde konuşsunlar. Türkiye'de ırkçılık düşmanlık yoktur. Bunu içinde taşıyan birileri olsa bile buna prim veren bir hukuk yoktur.

FETÖ'nün iadesi

İadesini talep ettiğimiz kişi sayısı 443 kişi var. Bunlarda 12'si bize iade edilmiştir. Almanya'dan 77 kişinin talep edilmesini istemişiz, 2'si iade edilmiş. FETÖ'nün iadesi konusunda şu ana kadar yol alamadık. Elimizdeki tüm bilgi belgeleri gönderdik. Terörist başı Gülen'in bu darbeyi yaptığı çok açık ortada. Biz bu belgelerin ABD adli makamlarına gönderilmesini talep ettik ama gönderilmedi. Yeni bakana tebriklerimi ilettim hem de Türkiye'nin beklentilerini ilettim. Bu akşam ABD Adalet Bakanıyla telefon görüşmemiz olacak. Umarız beklediğimiz gibi bir sonuç çıkar. Türkiye'ye de davet edeceğiz, gerekirse biz de ziyaret edebiliriz.

Almanya İstihbarat Örgütünün başındaki zat tüm dünyaya yalan söylüyor. Sadece o yalan söylemiyor. Yalanların tekrarlanmış olması onları gerçek yerine geçirmez. 15 Temmuz Darbe teşebbüs, terörist Gülen'in emir ve doğrultusunda TSK bünyesinde örgüt üyeleriyle yapılmıştır, darbenin talimatını Gülen vermiştir. Öyle ki darbeye karışan generallere baktığımızda tamamına yakını FETÖ'cü. FETÖ'nün iftira ettiği gibi olsa o zaman tüm bu FETÖ'cü generalleri kim ikna etti ? Yeterinden fazla somut delil var. Terör örgütlerinin dedikleriyle açıklama yapıyorlar. BND'nin bu olayı FETÖ'nün yaptığını bilmediğini düşünmüyorum.

Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 11:10

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü