Aziziye Tabyaları'nda 'ecdada saygı' yürüyüşü

93 Harbi'nin yaşandığı Erzurum'dabinlerce kişi, binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla çetin muharebelerin yaşandığı Aziziye Tabyaları'na yürüdü.

11 Kasım 2017 Cumartesi 13:14
Aziziye Tabyaları'nda 'ecdada saygı' yürüyüşü

Anadolu'nun önemli bir kalesi konumunda bulunan Erzurum'da, genç, yaşlı ve çocukların da aralarında bulunduğu binlerce kişiyle, 140 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı'nın yaşandığı Aziziye Tabyaları'na saygı yürüyüşü düzenlendi.

Tarihte "93 Harbi" olarak anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın en çetin muharebelerinin yaşandığı ve düşmek üzere iken ellerindeki balta ile nacaklarla savaş meydanına koşan halkın desteğiyle düşmanın yenildiği Topdağı'ndaki Aziziye Tabyaları'na saygı yürüyüşü yapılması için Erzurum Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince bir yürüyüş organize edildi.

Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen ve kent merkezinden 4 kilometre uzaklıktaki Top Dağı'nda yer alan Aziziye Tabyaları'na yapılan yürüyüş öncesi, sabah ezanının ardından tarihteki gibi cami hoparlörlerinden "Ey Erzurumlular, ey ahali. Düşman Aziziye tabyalarını bastı. Allah'ını seven, eli silah tutan herkes, askerlerimizin yardımına koşsun. Vatanını ve milletini seven yetişsin." çağrıları yapıldı.

Ezan ve çağrılarla kentteki camilerde buluşan yaklaşık 20 bin vatandaş, sabah namaz sonrası okunan selalar eşliğinde önce Karskapı Şehitliği'ne yürüdü.

Çocukların ve yaşlıların da aralarında bulunduğu Erzurumlular, daha sonra sabahın erken saatlerinde soğuk havaya rağmen ellerinde Türk bayraklarıyla Aziziye Tabyaları'na kadar yürüdü.

"Dedeciğim ben geldim"

Osmanlı askeri kıyafeti giyen atlılar, ellerinde Türk bayrakları olan bisikletliler, üzerinde "Dedeciğim ben geldim" tişörtlü giyen çocukların yanı sıra asker ve polislerin de katıldığı yürüyüş sırasında temsili dokuz pare top atışı da yapıldı. Yürüyüşte bazı vatandaşlar o günün ruhunu yaşayabilmek adına tabyaya tepeleri aşarak ulaştılar.

Tabyada, Sultan 2. Abdülhamit'in fermanı, şiirler ve şehitler için Kur'an-ı Kerim okunup Erzurum İl Müftüsü Hasan Hüsnü Sula tarafından dualar edildi.

Ruslar ve Ermenilere karşı mücadele edilen tabyaları gezen vatandaşlar, Aziziye savunmasındaki fedakarlığıyla tarihe geçen Nene Hatun'un kabrini de ziyaret etti.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, yürüyüş sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, tam 140 yıl önce 1877 yılının kasım ayında Aziziye Destanı'nın yaşandığını hatırlatarak, şunları dile getirdi:

"Üzerinde bulunduğumuz Aziziye Tabyası'nın sabah saatlerinde düşman tarafından gizlice işgal edilmesi üzerine cami minarelerinden olayın duyurulması sonucu bütün Erzurumlular, kadın, erkek, yaşlı, genç ellerine geçirdikleri silah namına ne varsa burada askerimizle omuz omuza vererek düşmanı bu tabyadan atıp Erzurum'u işgalden kurtardı. Bu destanın 140. yılında, o insanların çocukları ve torunlarıyla hep beraber sabah namazından sonra tabyalara yürüdük ve o günleri tekrar yad ettik."

"Şehitlerin ruhlarını şad etmek için buraya geldik"

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmende çok anlamlı bir günde Aziziye Tabyası'nda bulunulduğunu belirterek bütün şehitleri rahmetle andığını söyledi.

Düşmanın bugün olduğu gibi dün de durmadığını anlatan Sekmen, şu ifadeleri kullandı:

"Kahraman Erzurumluların bu mücadelesi sayesinde düşman Erzurum'a giremez, püskürtülür. Biz de bunları yad etmek, hayırla anmak üzere geleneksel hale getirdiğimiz tabyalar yürüyüşünü her yıl 11 Kasımda gerçekleştiriyoruz. Dün olduğu gibi bugün de düşman durmuyor. Vatanımızı etraftan kuşatmak, içten bölmek üzere hain çalışmalara devam ediyorlar. Ama aziz Türk milleti de bütün bu oyunlara karşı gayet uyanık, dimdik ayakta, birbirine kenetlenmiş bir vaziyette mücadelesini veriyor."

Erzurumluların ecdada yürüyüşü Anadolu Ajansı ekibi tarafından drone ile havadan görüntülendi.

Kaynak: AA

Haber Tarihi: 11 Kasım 2017 Cumartesi 13:14

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    14 Aralık 2018