Ayvalık’ta MEB’in ilk müfredatı tanıtıldı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenen yeni müfredat İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır’ın öncülüğünde düzenlenen bir toplantı ile okul müdürlerine tanıtıldı.

29 Ağustos 2017 Salı 21:32

Ayvalık Halk Eğitimi Merkezi’nde saat 10.30’da başlayan toplantıda; Ayvalık İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri; Mete Erbatur ve Gürhan Kuştutan’ın da hazır bulundu. Başkentten dönen İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahadır, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in selamlarını okul müdürlerine iletmeyi ihmal etmedi.

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın başarı ile tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Müdür Bahadır, bu başarıda çok büyük payı olan okul müdürleri ile okul personeli ve öğretmenlere teşekkür etti.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında da, ilçedeki tüm MEB bünyesindeki dev ekiple birlikte alınacak kararlar ile çözüm odaklı çalışmayı sürdüreceklerinin altını çizen Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, yeni öğretim yılında da önceki dönemleri baz alarak çalışmalar yapacaklarını bu çalışmaları da daha ileriye taşımanın ortak hedeflerinden biri olduğunu hatırlattı.

Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Müfredat Yenileme ve Değişiklik Çalışmaları’ toplantısı hakkında Ayvalıklı okul müdürlerine bilgiler veren Güner Bahadır, “Müfredat değişikliği, tüm il ve ilçelerde hızlı bir şekilde yayılmasının ve gerekli bilgilendirmelerin yapılmasının üst düzeyde önemsenen bir konu, bu yüzden, burada sunacağımız bilgileri aynı önemle alıp, okullarımızda yapacağımız sene başı toplantılarımızda, öğretmenlerimizle paylaşmanızı istiyoruz.Müfredat yenileme çalışmaları ilk etapta, 1. 5. ve 9.sınıflarda uygulanacak olup,2017 yılı sonunda değerlendirmeleri yapılarak önümüzdeki eğitim-öğretim yılında tüm sınıflarda uygulanması için Bakanlığımız çalışmaları devam edecektir. 5. ve 9.sınıflarda yeni müfredat uygulamalarının takipçileri sizler olacaksınız. İlçemizde de, 5-15 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan seminerlerimiz süresince, müfredat değişikliği konusunda eğitim almış İlçe formatörlerimiz; alan bazında dağılarak, tüm öğretmenlerimize yeni müfredatı detaylarıyla anlatmış olacaklar.”ifadelerini kullandı.

Yeni Müfredat Programının genç nesillerin köklerinden kopmadan, geçmişini bilen, geleceğini hedefleyen çerçevede oluştuğunun önemini vurgulayan Bahadır, müfredat değişikliğinin gerekçelerini ise; ‘Hayata dair ve hayat için, öğrencilerimize ulusal ve uluslararası belgelerde tanımlanmış yeterlilikleri kazandırmak, milli ve uluslararası düzeylerde varlık gösterebilen donanımlı bireyler yetiştirmek, insanımızın ve insanlığın ortak değerlerini kazandırmak ve benimsetmek’ şeklinde açıkladı.

Çalışmaların önemini ise ’Müfredat yenileme çalışmaları 80 bin 341 öğretmen, 15 bin 608 Eğitim Yöneticisi ve 50 bin 973 velinin katılımları ile yapılarak hazırlanan taslak müfredatlar bakanlığın web adresinde 27 gün süreyle askıya çıkarılıp, tartışmaya açılmış, kamu kurumlarının ve STK’ların görüş bildirmeleri istenmiştir. Çalışmalar bu özellikleriyle daha önce yapılmış olan müfredat değişiklikleri arasında önemli bir ayrıcalık taşımaktadır’ sözleriyle ifade etti.

Güner Bahadır toplantıda;müfredatın yenilenmesi ve yenileme gerekçeleri, yenilenen müfredatta nelerin yapıldığını, yapılan çalışmalarda odaklar, müfredatın nasıl yenilendiğini, çalışma süreci gibi konularda da okul müdürlerini bilgilendirerek yeni müfredatın Ekim ayı sonuna kadar ilçedeki tüm veli ve öğrencilere tanıtımlarının yapılacağını da sözlerine ekledi.