Avrupa’da eğitime en fazla kaynak ayıran ülkeyiz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Sanata Engel Yok” sloganıyla bu yıl 5’incisi düzenlenen “En Özel Öğrenciler, Öğretmenler Sergisi”nin açılışına katıldı.

07 Aralık 2017 Perşembe 11:38
Avrupa’da eğitime en fazla kaynak ayıran ülkeyiz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Eğitime ayırdığımız pay, milli gelirimizin yüzde 5,8’inden fazla ve bu oranla biz Avrupa’da eğitime en fazla kaynak ayıran ülkeyiz. Türkiye’den daha fazla eğitime kaynak ayıran ülke yok” dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Beşiktaş’taki Milli Saraylara bağlı Saray Koleksiyonları Müzesi’nde, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Sanata Engel Yok” sloganıyla bu yıl 5’incisi düzenlenen “En Özel Öğrenciler, Öğretmenler Sergisi”nin açılışına katıldı.

Açılışta konuşan Yılmaz, “Adil olan Cenab-ı Allah’ın adaletini görebilmek için farkındalık oluşturmak gerektiğini, bu serginin de bunun için iyi bir örnek olduğunu aktardı. “Milli Eğitim olarak her yaşta, her kademede evlatlarımızın hepsi eğitime erişebilsinler istiyoruz” diyen Yılmaz, eğitime eriştikten sonra da en kaliteli eğitimi vermek istiyoruz. Bu yolda gerçekten önemli mesafeler kat ettik” diye konuştu.

Bakan Yılmaz, ortalama 17 öğrenciye bir öğretmen düşerken, özel eğitimde okuyan öğrencilere daha fazla öğretmen düştüğünün altını çizdi.

EĞİTİME AYRILAN PAYI ARTIRDIK

Eğitimde çok önemli mesafeler kat ettiklerini ve bunun ölçüsünün de daha çok kaynak ayırmak olduğunu vurgulayan Yılmaz, hükümet olarak eğitime ciddi kaynak ayırdıklarını belirtti. Hükümet olarak eğitime ayrılan payı yükselttiklerini dile getiren Yılmaz, “Eğitime ayırdığımız pay, milli gelirimizin yüzde 5,8’inden fazla ve bu oranla biz Avrupa’da eğitime en fazla kaynak ayıran ülkeyiz. Türkiye’den daha fazla eğitime kaynak ayıran ülke yok. Bunu iddiayla ve bilerek söylüyorum” dedi.

Yılmaz, milli gelirden eğitime ayrılan payın 2002 yılında yüzde 2,9, 1990’lı yıllarda bunun 2,4 ve 1980’li yıllarda yüzde 1,7 olduğunu anımsatarak, “Dolayısıyla bu dönem eğitime gerçekten iyi kaynak ayırıyoruz. Ayırdığımız kaynakları etkin olarak, yerinde, doğru, zamanında kullanabilmek lazım. Üzerimize düşen görev budur” diye konuştu. En özel çocukların, öğrencilerin ellerinden çıkmış çok güzel eserlerin sergide bulunduğunu belirten Yılmaz, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın ardından, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör ve İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci de konuşma yaptı.

Puanı yanlış hesaplananların 275’i üniversiteli oldu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesine cevap veren, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2017 Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonucunda yanlışlıkla bir bölüme yerleştirilen “Bin 499 aday için 2017 ÖSYS ek tercih döneminde Yönetim Kurulu kararına istinaden ücret talep edilmedi. 2017 ÖSYS ek yerleştirme sonuçlarına göre söz konusu adaylardan 540’ı tercih yaptı, bu adaylardan 275’i yerleşti” bilgisini verdi.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe 11:38

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    14 Ekim 2018