Avrupa ülkesine büyük şok: Binlerce kişi sokağa indi

Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaklaşık 60 bin kişi, aşırı sağ politika izleyen hükümetin sığınmacı, yabancı karşıtlığı ve İslamafobik politikalarını protesto etti. Göstericiler, 'Nazi yönetimine hayır' yazılı pankartlar açtı.

13 Ocak 2018 Cumartesi 21:46
Avrupa ülkesine büyük şok: Binlerce kişi sokağa indi

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 60 binin üzerinde gösterici, aşırı sağcı hükümetin sığınmacı, yabancı karşıtı ve İslamofobik politikalarını protesto etti.

Şehrin en önemli alışveriş caddelerinden Mariahilfer Strasse’yi trafiğe kapatan göstericiler, “Mavi (FPÖ)-Siyah (ÖVP) yönetime hayır” ve “Nazi yönetimine hayır” yazılı pankartlar açtı.

Göstericiler, yaklaşık 2 saat süren yürüyüşün ardından Hofburg Sarayı'nın önündeki Kahramanlar Meydanı'nda toplandı.

"Sığınmacıların şehir dışına taşınmasını istemiyoruz"

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gösteride konuşan sivil toplum örgütü Asyl in Not Başkanı Michael Genner, aşırı sağcı koalisyon hükümetinin savaş ve zulümlerden kaçarak güvenlik arayan sığınmacıları şehirlerin dışında oluşturulacak yerleşkelere taşımak istediğini ve böylelikle bu insanların daha kolay sınır dışı edebileceğini söyledi.

Genner, "Viyana’da yaklaşık 13 bin iltica başvurusunda bulunmuş insan, şehrin faklı yerlerinde yaşıyor, aşırı sağcı hükümet bu insanları polis zoruyla belirli yerlere toplayarak sınır dışı etmek istiyor. Anayasa'ya aykırı bu duruma hiçbir şartta müsaade etmemeliyiz." diye konuştu.

"Aşırı sağcı hükümet, belli gurupları şeytanlaştırıyor"

Avusturya yardım kuruluşu Volkhilfer Sözcüsü Erich Fenninger de bu gösteriyle herkes için yaşanabilir bir hayat, insan hakları, ırkçılık ve ayrımcılık karşıtı bir ülke hedeflediklerini ifade etti.

Fenninger, Avusturya’da yapılan seçim sonuçlarını değil aşırı sağcı koalisyonun ırkçı, yabancı ve sığınmacı karşıtı hükümet programını protesto etmek için toplandıklarını aktardı.

Merkez sağ Avusturya Halk Partisi’nin (ÖVP) ekonomiyi ilgilendiren bakanlıkları aldığına, aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) ise emniyet başta olmak üzere ülkenin savunma mekanizmasını kontrol ettiğine dikkati çeken Fenniger, "Bu yönetim önce yapay bir sorun icat ediyor, daha sonra bu sorundan birilerini sorumlu tutuyor, ardından bu insanları suçlu ilan ederek toplumda şeytanlaştırıyor." değerlendirmesinde bulundu.

“Dinimizin siyasete alet edilmesini istemiyoruz"

Müslüman Sivil Toplum Ağı (NMZ) adına konuşan Gözde Taşkaya ise bu gösteriye katılarak yeni hükümetin adaletsiz ve insanlık onurunu hiçe sayan programını protesto etmek istediklerini dile getirdi.

Taşkaya, yeni hükümetin ülkede yaşayan Müslümanlar üzerinden yürüttüğü olumsuz politikalarla toplumun asıl sorunlarının örtbas edilmeye çalışıldığını vurguladı.

Önyargıların ve ırkçılığın yaşamın her alanında artış göstermeye başladığına işaret eden Taşkaya, “Dinimizin siyasete alet edilmesini istemiyoruz, özellikle siyasi İslam söylemini seçimlerin vazgeçilmez konusu yaparak buradan rant elde etmek isteyenlerin artış gösterdiği bir dönemde.” dedi.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Ocak 2018 Cumartesi 21:46

YORUM YAZ

 • EmindEmind1 yıl önce
  Biz yabancilar olarak bu ulkeyi terk edip gitsek 3 gun sonra yunanistan gibi satarlar topraklarini
 • yorgunyorgun1 yıl önce
  İnşallah yenuden At koşturacağız Viyana'davesselam
 • MuratMurat1 yıl önce
  Su gostericilerin arasinda kac tane avusturyali var sanki gurbetciler ve cocuklari toplanmis sadece
 • Mehmet Yılmaz AdanaMehmet Yılmaz Adana1 yıl önce
  AVRUPA HALKLARININ KÖHNEMİŞ EGOLARIN ARTIĞI GEREĞİ IRKÇILIĞA BAYRAK AÇMASI İNSAN HAK VE ONURU AÇISINDAN SEVİNDİRİCİ BİR TUTUM. AYNI KARARLI TUTUMUN TÜM AVRUPA KITASINA YAYILIP BENİMSENMESİ AÇISINDAN EMSAL TEŞKİL EDECEK BİR TUTUMDUR Kİ; BUGÜNÜN AVRUPALISININIRKÇILIK KARŞITI BU ZİHNİYETE KET VURMASI , BU DÜŞÜNCEYİ SİYASETİ GEREĞİ DÜSTURUNA BAYRAK YAPMIŞ SİYASETÇİLERİNE DE DERS VERECEK ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİP DÜNYA KAMUOYUNA YANSITMASI; KENDİLERİ AÇISINDAN ÇOK ONURLU BİR DAVRANIŞTIR. DARISI,ŞARTLANMIŞ DÜŞÜNCE YAPISININ DEĞİŞTİRMESİ AÇISINDAN BUNDAN İKİ GÜN ÖNCE HAİTİLİ GÖÇMENLERİ VE DİĞER ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKESİ VATANDAŞLARININ KENDİ ÜLKESİNDE GÖRMEK İSTEMEYEN VE ONLARI B..K ÇUKURU OLARAK GÖRÜP,HİTAP EDEN ABD İN BAŞKANI TRUMP ‘UN BAŞINA.HERKES İÇİN YAŞANABİLİR BİR HAYAT, İNSAN HAKLARI, IRKÇILIK VE AYRIMCILIK: ÖTEKİLEŞTİRMEK, DIŞLAMAK, BERİKİLEŞTİRMEK, KARŞITI BİR ÜLKE HEDEFLEMEK İNSAN HAK VE ONURU AÇIMSIDAN TRUMP VE ONUN GİBİ DÜŞÜNENLERİN DE AYMAZLIĞINA ÖRNEK TEŞKİL ETMELİ. DÜNYADA BARIŞI HEDEFLEYEN BU VE BUNA BENZER DAVRANIŞLAR YAYGINLIĞI ORANDA HUZUR VE İSTİKRAR GETİRİR Kİ BUDA: SAVAŞ TEKNOLOJİLERİNİ BESLEYEN DÜŞÜNCE YAPISI IRKÇILIK OLAN, İNSAN ONURUNA YAKIŞMAYAN,HEMEN HEMEN BÜTÜN SAVAŞLARIN NEDENİ OLAN KÖHNEMİŞ ZİHNİYETİN BİTİŞİ DEMEKTİR. ÇÜNKÜ: İNSANOĞLU YAKIN TARİHİMİZDE BİR HİTLER BİR DEN BİR BENİTO MUSSOLİNİ ÇOK ÇEKTİ. ARTIK AYNI ACILARI YAŞAMAK VE YAŞATMAK İSTEMEDİKLERİNDEN DOLAYIDIR Kİ; BU ONURLU SAVAŞA BAYRAK AÇIP YAYGINLAŞTIRMAYA ÇALIŞMAKTADIRLAR. ÇÜNKÜ IRKÇILIK DENİLEN ŞEYİN SONU,BARBARLIKTIR VE TARİH BU NOKTADA UTANILACAK SAVAŞLARLA DOLUDUR
 • MuhammetMuhammet1 yıl önce
  Sayın akit'in internet sayfasını duzeleyen güzel kardeşim,inan yeni hâli berbat olmuş. Lütfen eski sayfa düzenine geri dönün. Rica ediyorum.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ocak 2019