Aşure tenceresi kaç liraya kaynıyor?

Müslümanlar için uzun zamandır dayanışma ve kaynaşma vesilesi olan aşurenin tenceresi kaç liraya mâl oluyor?

15 Ekim 2017 Pazar 09:54
Aşure tenceresi kaç liraya kaynıyor?

Müslümanların en eski âdetlerinden biri olan aşure geleneğinin tarihi, tahmin ettiğinizden de öncelere dayanıyor.

Rivayete göre Hz. Nuh'un tufandan korunmak için yaptırdığı gemide, kendilerine yetecek kadar erzak alan Hz. Nuh'un ümmeti, tüm erzaklarını bir tencereye atarak herkese yetecek kadar yiyecek hazırladı.
O sırada zor durumda olan insanların birbirlerine yardım etmek için hazırladıkları bu yemek, o günden bu yana Müslümanların dayanışma ve sosyal açıdan birbirleriyle kaynaşma geleneği olarak devam etmektedir. Peki bizler için bu kadar önemli olan aşurenin tenceresi kaç liraya mâl oluyor?

Aşure fiyatlarını araştırmak için çarşı pazar gezerek araştırma yaptığını söyleyen yazar Güngör Uras'a göre; aşure hazırlanırken, kullanılacak gıda maddelerinin başında gelen aşurelik buğdayın kilosu bu yıl 2.5 TL, kuru fasulyenin 6 TL, nohudun 8 TL idi. 150 gramlık paketlerde fındık içi 7 TL’den, badem 8 TL’den, ceviz 9 TL’den satılıyordu. Aşurelik değişik kuru meyvelerin paketi 3 TL idi. Bunlar ucuzcu market fiyatı.

Eminönü’nde, pirinç ve bakliyat satın aldığımız Boyabat Pazarı’nda, geçen yıl kilosu 2.5 TL’ye satılan aşurelik buğday 3 TL’ye, geçen yıl 12 TL olan iri nohut 15 TL’ye, geçen yıl 15 TL’ye satılan Erzincan dermason fasulye 17 TL’ye satılıyordu. Baldo pirinç 7.5 TL, Osmancık pirinç 5 TL idi.

İstanbul’da 30-35 kişiye bir büyük tencere aşure hazırlamak için en az alınacak malzemelerin toplamı 180-200 TL tutuyor. (Büyük tencere aşurenin ana girdisi 2 kg aşurelik buğday. Diğer girdiler buğdaya göre ölçülüyor.)

 

Günün Özeti

Haber Tarihi: 15 Ekim 2017 Pazar 09:54

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    15 Aralık 2018