Astana’da üçlü ‘mutabakat’

Kazakistan’ın başkenti Astana’da 6.sı düzenlenen Suriye toplantısında Türkiye, Rusya ve İran'ın İdlib’te konuşlanmasına karar verildi.

16 Eylül 2017 Cumartesi 05:58
Astana’da üçlü ‘mutabakat’

Kazakistan’ın başkenti Astana’da 6.sı düzenlenen Suriye toplantısında Türkiye, Rusya ve İran heyetleri, Türkiye sınırındaki İdlib’te oluşturulacak çatışmasızlık bölgesinde uzlaşarak üç garantör ülkenin kontrol güçlerinin, rejim ve muhalifler arasında çatışmayı engellemek için bölgede konuşlanmasına karar verdi. Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Türkiye, Rusya, İran, muhalefet ve rejim heyetlerinin katıldığı ana toplantıda kapanış bildirisini okudu. Abdurrahmanov, garantör ülkelerin, başkent Şam’ın Doğu Guta bölgesi, Humus’un kuzeyindeki belirli bölgeler, Suriye’nin güneyindeki belirli bölgelerin yanısıra İdlib ilinde de (Halep, Latakya ve Hama illerinin bazı kısımlarını içerecek şekilde) çatışmasızlık bölgesi kurulmasında anlaştıklarını duyurdu.

Türk-Rus-İran Koordinasyon Merkezi kurulacak

Üç garantör ülkenin kontrol güçlerinin, rejim ve muhalifler arasında çatışmayı engellemek için İdlib ili ve çevresinde (Halep, Latakya ve Hama illerinin bazı kısımları) kurulacak çatışmasızlık bölgesine konuşlandırılmasına karar verildiğini bildiren Bakan Abdrahmanov, dört çatışmasızlık bölgesindeki aktiviteleri düzenlemek için Türk-Rus-İran Koordinasyon Merkezi’nin kurulacağı bilgisini paylaştı. Çatışmasızlık bölgelerinin 6 aylık geçici önlem olarak kurulduğunu anımsatan Abdrahmanov, garantörlerin anlaşmasına bağlı olarak uzatılabileceğini ifade etti.

Abdrahmanov, tarafların DEAŞ ve El Kaide ile ilişkili terör örgütleriyle mücadeleye etmeye devam edeceğini vurguladı. Dışişleri Bakanı Abdrahmanov, 7. Astana toplantısının ekim ayı sonunda yapılacağını açıkladı. Toplantıya katılan kaynaklardan alınan bilgiye göre, kontrol güçlerinin yerleşeceği alanlar, gelecek teknik görüşmelerde kararlaştırılacak. Ayrıca, Astana’daki toplantıda, uzun süredir müzakereleri süren İdlib’teki çatışmasızlık bölgesinin sınırları da netleştirilerek karara bağlandı.

 


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 16 Eylül 2017 Cumartesi 05:58

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü