THY-TR Çıkışlı % 10 İndirim

Artık tamamen yasaklandı... Yeni dönem başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni İstanbul İmar Yönetmeliği bugün yürürlüğü giriyor.

12 Ocak 2018 Cuma 21:30
Artık tamamen yasaklandı... Yeni dönem başlıyor

İBB Meclisi’nde bugün oylanacak yeni yönetmelikle değişen maddelerin büyük bölümüne, daha önce uygulanmakta olan İstanbul İmar Yönetmeliği’nin lehine olan maddeler ilave edildi.

Bundan böyle İstanbul’daki yapılarda bodrum katlar, asma kat, çatılarda düzenlemelere gidildi. Yeni yönetmeliğin en dikkat çeken yönü, eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina cephesi ve bina derinliğinde kademe yapma şartları getirilmesi oldu.

Binaların siluete olan etkisinin yumuşatılması amacıyla bundan sonraki imar uygulamalarında, kot alınan noktalara göre, eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina hizası geri çekilerek kademeli hale gelecek. Üç kattan fazla iskan edilen katlı konut yapılarında, asansör yapma şartı getirildi.

EN KÜÇÜK DAİRE 1 ARTI 1 OLACAK

Bundan böyle İstanbul’da inşa edilecek yapılarda, banyo, mutfak ve yatak odasının bir arada olduğu 1 artı 0 daire yapılamayacak. Bundan sonra en küçük daireler 1 artı 1 olacak. Ruhsatlı ve iskanlı ticari yapıların katlarında, asma katların yapılmasının önü açılacak. Parsel büyüklükleriyle ilgili rahatlatıcı maddeler getirildi. Buna göre uygulamada karşılaşılan arsaların birleşme ve ayrışmalarından kaynaklanan sorunlar çözülecek.

Hürriyet

Haber Tarihi: 12 Ocak 2018 Cuma 21:30

YORUM YAZ

 • KartalKartal9 ay önce
  Ankaradan biraz rol model alın. Adam gibi bir imar yapın. Daracık sokaklar yapısık binalar. Yine binaların kapısı direk yola açılıyor. Yani bahçesiz binalar
 • KartalKartal9 ay önce
  Ankaradan biraz rol model alın. Adam gibi bir imar yapın. Daracık sokaklar yapısık binalar. Yine binaların kapısı direk yola açılıyor. Yani bahçesiz binalar
 • ........9 ay önce
  Bir İstanbullu olarak, bile bile İstanbul'a zarar verici ve kötü görünen bina yapan, yapılmasına izin veren insanlara hakkımı helal etmiyorum. Bilmeden yapan/ izin verenlere de, o konumda öğrenmek zorunda oldukları halde, öğrenmedikleri için hakkımı helal etmiyorum. Onların hatalarının/ çıkarlarının bedelini 16 milyon insan ödüyor..
 • bozkurt fatma berlindenbozkurt fatma berlinden9 ay önce
  İstanbulda Toprak kaldımıki Yazık olduşu İstanbula Vede Bursaya

Günün Karikatürü

23 Ekim 2018