Arap Birliği'nden Kudüs hamlesi

Arap Birliği, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı sonrası cumartesi günü dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplanma kararı aldı.

06 Aralık 2017 Çarşamba 16:02
Arap Birliği'nden Kudüs hamlesi

Arap Birliği'nin ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma girişimiyle ilgili cumartesi günü dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplanma kararı aldığı bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, söz konusu toplantı kararı Filistin, Ürdün ve Fas'ın talebi üzerine alındı.

Olağanüstü toplantı için birliğe üye bir ülkenin talepte bulunması ve diğer 21 üyeden ikisinin bu talebi onaylaması gerekiyor.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safadi, ABD'nin söz konusu girişiminin sonuçları karşısında Arap ve İslam ülkelerinin pozisyonlarını koordine etme amacıyla Arap Birliği Konseyi'ne cumartesi günü olağanüstü toplanma çağrısında bulunacağını söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, büyükelçiliklerini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararını açıklaması bekleniyor.

Haber Tarihi: 06 Aralık 2017 Çarşamba 16:02

YORUM YAZ

  • Ali Ali 2 ay önce
    Bu kaçıncı olağanüstü toplantı. O kadar çok oldu ki artık olağan. Hiç bir yaptırımı hükmü olmayan korkaklar guruhu. Toplanmalarının sebebi de emin olun aralarındaki delikanlı ülkeleri aman ha yanlış bir şey yapmayın diye ikaz etmek yoksa Kudüs umurlarında değil. İplerini tutan ne derse onlar onu yapar vesselam

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 18.02.2018