Arakanlı genç katliamın ortasında bile yaşlı anne-babasını bırakmadı!

Arakanlılar, savaşın ve katliamın ortasında bile insanlık ve vicdan dersi veriyor.

13 Eylül 2017 Çarşamba 07:01
Arakanlı genç katliamın ortasında bile yaşlı anne-babasını bırakmadı!

Dünyanın gözü önünde gerçekleşen Myanmar’daki katliamda insanlık dramı yaşanmaya dvam ediliyor... Katliamdan kaçan Arakanlı müslümanların sergilediği tavır ise tüm dünyaya örnek olacak cinsten.  Zalimlerin everini yaktığı bir Arakanlı genç, yaşlı anne ve babasını bir ağacın ucuna astığı iki sepete koyup, kilometrelerce yolu katetti ve Bangladeş’e geldi. Yalınayak günlerce anne ve babasını sırtında taşıyarak katliamdan kurtaran gencin halini gören herkesi duygulandırırken “Vicdan” denilen kavramın gerçekte ne olduğunu da tüm dünyaya göstermiş oldu. 

KAÇIŞLAR VE DRAMLAR SÜRÜYOR

Myanmar askeri güçlerinin ve Budist milliyetçilerin 25 Ağustos’ta başlattığı saldırılardan kaçan Arakanlı Müslümanların Naf Nehri’ni geçerek Bangladeş’e gelişleri de devam ediyor. 

Balukhali, Kutupalong, Thaingkhaili ve Plangkhaili’deki kamp alanlarına ulaşmaya çalışan mültecilerin gelişleri zorluklar içerisinde sürüyor. Mevsimsel yağmurlar nedeniyle su seviyesi yükselen Naf Nehri ve kolları mazlum müslümanların geçişlerini yavaşlatıyor. Kampa ulaştıklarını içinde bulundukları durumla görenleri ağlatan Arakanlılara Bangladeşliler de elinden gelen yardımı yapmaya çalışıyor. Arakanlı Müslümanlardan Bangladeş’e ilk ayak bastıklarında gönüllü doktorların oluşturduğu sağlık çadırında sağlık konusundaki ihtiyaçları giderilirken, daha sonra genelde Türk yardımseverler tarafından kendilerine muz, su ve bisküviden oluşan gıda poşeti veriliyor. Yaşlı ve çocukların bitkin geldikleri kamplarda bir çok dram da yaşanıyor. 25 Ağustos’tan bu yana yüzlerce çocuk, hastalık nedeniyle kamplarda ölürken, yine yüzlerce hamile kadın da yollarda doğum yaptı. 3 haftalık süreçte 6 binden fazla insan hayatını kaybetti.  

 


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 13 Eylül 2017 Çarşamba 07:01

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü