AĞAÇ AŞ

Ankara’ya değer katacak ‘dev dönüşüm’ projesi

Emlak Konut GYO, Ankara’nın önde gelen semtlerinden Kızılay’a bağlı Saraçoğlu Mahallesi'nde dev dönüşüme imza atıyor.

Özgün dokunun korunacağı proje ile eski olan mahalle canlandırılıp, atıl alanlar şehre kazandırılacak.

Doğal dokusuyla bilinen Saraçoğlu Mahallesi'ndeki dönüşümle ilgili açıklama yapan  Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum şu mesajları verdi:

*Cumhuriyetimizin ilk dönemleri olan 1940’lı yıllarda kamu çalışanlarına ev sahipliği yapmak için tasarlanan ve milli mimarlık anlayışının örneklerinden olan Saraçoğlu mahallesini geçmişine uygun olarak Türk Evi temasının yansımalarını göreceğimiz şekilde yeniden projelendiriyoruz.

 *Bu mahalleyi  Ankara halkının daha aktif bir halde kullanacağı bir mahalle olarak yapılmasını planlıyoruz.

 *Kentin tarihini yaşatan, dinamizmine ayak uyduran ve başkent halkının ihtiyaçlarına yönelik, nefes alacağı yeşil alanlarıyla 7/24 yaşayan nitelikli bir yaşam alanı kazandırmış olacağız.

 * Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan alınacak onaylar doğrultusunda özgün Türk mimarisi ve örnek bir şehircilik yaklaşımıyla uygun olarak yapacağız.

Şehrin  tam merkezinde

Saraçoğlu mahallesinin, yapılacak çalışmalar ile doğayla birlikte yaşama imkânı sunan, insan odaklı ve bölge esnafıyla bütünleşen bir cazibe merkezi haline dönüştürülmesi planlanıyor. Metro bağlantıları ve otobüs hatları ile beraber çevresindeki geniş karayolu bağlantılarının yanı başında konumlanan dev projenin Ankara'nın sembol semti olarak hayat bulması bekleniyor.