Ankara'nın çehresini değiştiren projeler (1)

Türkiye’de en yüksek kentleşme oranının görüldüğü ikinci büyük şehrimiz Ankara’da, hâlâ nitelikli konut ve ofis ihtiyacı bulunuyor. İnşaat firmaları İstanbul’dan sonra Ankara’nın çehresini değiştirecek büyük çaplı projelere imza atmaya başladı.

Bayraktar’dan milyarlık yatırım

Bayraktar İnşaat, Ankara’da hayata geçirdiği ViaTower, ViaGreen, ViaFlat veViaTwins projeleriyle son 6 yılda 1 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Şirket, 2015 yılında da konut ve ofislerin bulunduğu projeler için kolları sıvadı. Bayraktar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayraktar, Ankara’daki ofis ihtiyacını karşılamak için yeşil ve akıllı bina sistemleriyle donatılacak, düşük aidatlı projeleri hayata geçirdiklerini açıkladı.Yatay konseptte ve modüler olarak tasarlanan 68 ofisli ViaFlat projesinde, 25 bin 542 metrekare kiralanabilir alan bulunuyor.

Başkentin Protokol Ankara’sı

Çukurambar’da Ender İnşaat ve Ebced İnşaat işbirliği ile inşa edilen 27 katlı Protokol Ankara İş Merkezi bahar aylarında görücüye çıktı.Başkentin iş alemini çekecek olan proje ile artık şirketler apartman dairelerinde değil modern ofislerde hizmet verecek.Ebced İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Akgül, Ankara’nın kabuk değişimine katkıda bulunduklarını vurgulayarak, ”Birbiri ardına yükselen konut ve ofis projelerimiz hem prestijli yaşamın kapılarını açıyor hem de ülke ekonomisine ciddi katkı sağlıyor” mesajını verdi.

YDA Group’tan Zor Beğenenlere

İnşaat, havacılık, sağlık ve tarım gibi birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen firmalarından YDA Group; “Zor Beğeniyorsanız Çok Beğeneceksiniz” sloganıyla konut sektöründe ilk kez hayata geçirilen farklı sosyal donatılarla öne çıkan ve Ankara’da çıtayı yükselten bir projeye imza atıyor.

Park Avenue, Ankara’nın en hızlı değer kazanan bölgesi Anadolu Bulvarı’nda, 133.000 m2 alanda inşa edilen 1.855 konutluk şehrin en büyük projesi. Konumu itibariyle Eskişehir Yolu, Konya Yolu, İstanbul Yolu, Kuzey Çevre Yolu gibi tüm ana arterlerle bağlantısı bulunan proje Ankara’nın yeni eğlence merkezi ve doğal parkı ANKA Park’a, Atatürk Orman Çiftliği’ne yakınlığıyla da dikkat çekiyor. YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilecek evcil hayvan habitatı, zen bahçesi, açık hava sineması, macera parkuru, model tekne havuzu ve paten pisti gibi ayrıcalıklarıyla öne çıkan bir projeye imza attıklarını söyledi. Zengin sosyal donatısıyla farklılığını ortaya koyan projenin 4+1 ve 3+1 tipi dairelerden oluşan birinci etabı Temmuz 2016′da, ikinci etabı ise Temmuz 2017’de teslim edilecek. Fiyatlarise350 bin lira seviyesinden başlıyor.

Yatırımcının yeni gözdesi: Ankara Mebuskent

AYMOR Grup bünyesinde bir araya gelen beşin üzerindek, inşaat firması, ‘’Yeni Bir Şehir Yeni Bir Yaşam’’ sloganıyla Batıkent Çakırlar Karacakaya bölgesinde dev bir projeye imza atıyor. 388 bin metrekarelikalanda 332 villa ve 602 daireden oluşan projenin ismi ise Ankara Mebuskent.

Yakın Plan Mebuskent

AYMOR Grup İnşaat Proje Müdürü Kürşat Ayhan, projeyle ilgili merak edilenleri Yeni Akit’e anlattı.

Projenin ismi neden MEBUSKENT?

Proje, Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ve eski İstanbul Milletvekili İlhan Kesici gibi siyasetin tanınmış simaları tarafından oluşturulan bir kooperatife ait arsa üzerinde gerçekleştiriliyor. Kooperatife birçok miletvekili, yargı mensubu, belediye başkanı, kamu ve sivil toplumkuruluşlarında görevli üst düzey yönetici üye. yer alıyor. Üyelere projenin içinde yer alan villalar yapılıp teslim edilecek. Bu isimlerin birçoğu burada yaşayacak.

Projenin sloganı: YENİ ŞEHİR YENİ YAŞAM

Batıkent Karacakaya'da doğa ile iç içe ve konforlu yepyeni bir yaşam vadediyoruz. Şehir

hayatının bütün yönleri Mebuskent kompleksinde yer alacak.

Projenin öne çıkan 3 özelliği

388 bin metrekarelik arazi üzerine kurulan projede 28 bin ağaçlık peyzaj alanı yer alacak. Sosyal yaşam oldukça zengin olacak, temiz havasıyla Ankara’nın yeni çekim alanı olacak.

İnşaat seviyesi

Kaba inşaatta 1 yıl içerisinde yüzde 40 seviyesine gelindi.

Satış süreci ve fiyatı

Hem oturum hem de yatırım için tercih ediliyor. Daire fiyatları 90 bin lira ile 330 binlira arasında değişiyor. Dairelerin metrekare birim fiyatı ise ortalama 1600 lira.

AYMOR Grubun referansları

CayyoluHititpark, BatikentPusatlisaray,BatikentYildizsaray,BatikentGimsa ve muhtelif yerlerde konut projeleri.

Besa’dan Ofis Arayanlara Müjde

40 yıldır İnşaat sektöründe yer alan ve Ankara‘da çok sayıda önemli projeye imza atan Besaİnşaat AŞ,şehrin merkezi noktalarında projeler üretiyor. Şirket, Eskişehir Yolu, Konya Yolu ve Söğütözü Caddesi ‘nde ofis ihtiyacını karşılamak için Besa Kule İş Merkezi’ni inşa ediyor. Hançeri andıran özel mimarisiyle öne çıkan projede 104 ofis bulunuyor. Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, projeyle ilgili değerlendirmesinde, “Besa Kule, sağlıklı ve verimli çalışmaların üretildiği bir merkez olacak. Açılmayan pencerelerin devrine son vererek ofis çalışanlarının doğrudan temiz havayla temas edebilmesinin önünü açtığımız BesaKule’de gün ışığından da maksimum ölçüde faydalanmak istedik. Çünkü yapılan araştırmalar doğal ışığın sağlıklı bir iş ortamı yarattığı sonucunu ortaya koyuyor” dedi. Projenin A bloğunun her katında teras ileB blokta iç bahçenin bulunması ofislerin gün ışığından yararlanmasını çalışanların da sürekli temiz hava almasını sağlayacak. Kavisli formda inşa edilen BesaKule’de ayrıca 25 mağaza yer alıyor.

Çukurambar’a Arma Kule

Akgül Doğukan İş Ortaklığı imzasıyla hayat bulan proje şehrin en önemli iş noktalarından Çukurambar’ın modern yüzü olacak. 154 ofis, 20 mağazası ve restoranların yer alacağı proje 2015 yılı bahar aylarında tamamlanacak. Projede müşterilere 90 m2’den başlayan modüler yapıdaki ofisler ile yaklaşık 600 m2’ye kadar büyüyebilen tam kat seçenekleri sunuluyor. Arma Kule’nin farklı olan diğer özelliği ise teras bahçelerinin yer alması. Yüksek tavan, kesintisiz elektrik enerjisi gibi özellikler de projeye olan yatırımcı ilgisini artırıyor.

Başkent’te satışlar iyi

Büyük ölçekli toplu konut projelerinin ard arda satışa sunulduğu Başkent’te yılın ilk dört ayında 39.469 adet konut satıldı. ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu; satılan konutların 15.679’unun yeni projelerden olduğunu, 23.790 konutun ise ikinci el piyasasında satıldığını söyledi. Ekşioğlu Ankara’da nitelikli konut arzının hızlı bir şekilde devam edeceğini vurguladı. Ekşioğlu’na göre Esenboğa Havalimanı yönündeki Pursaklar, yapılan imar değişiklikleri ile önümüzdeki dönemde gelişim gösterecek önemli bir diğer aks olacak.