Ankara, konut projeleriyle gündemde

İnşaat sektöründeki hareketlilik sadece İstanbul değil başkent Ankara’da da hissediliyor.

İnşaat sektörünün önde gelen temsilcileri, marka projelerin öne çıktığı bir dönemde başkentin yıldızının da parladığı görüşünde.

Geçen yıl gerçekleştirilen yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle durgunluk yaşayan inşaat sektörü bu yılın ilk yarısında genel seçimlere rağmen üretim yönüyle hız kesmedi. Geçen yılki iki seçimin etkisinden eylül itibariyle sıyrılarak sezona güçlü başlayan inşaat sektöründe, 2014'ün son çeyreği ve 2015'in ilk yarısı hedeflenen başarıya ulaşılmıştı

Sektörün Ankaralı temsilcileri, bu sezonun marka projelerin öne çıktığı, tüketicinin de kaliteli projelere yöneldiği bir dönem olduğunu ifade ederek, başkent projelerinin ülke çapında yıldızının parladığını kaydettiler. Başkent Ankara'nın yeni gözde yerleşim merkezlerinden Beytepe'de Parktepe Evleri'ne imza atan LEMA Grup ve FERTAŞ AŞ işbirliğiyle kurulan Şahika Grup Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Altuntaş, bu sezonun sektörde Ankara'nın hem konut hem de plaza anlamında öne çıktığı bir dönem olduğunu kaydetti. Sadece marka projelerin inşa edilmesiyle silüeti değişen Ankara'nın değil, ülke çapında modern yaşam için dönüşüme ihtiyacı olduğunu kaydeden Altuntaş, "Hem iş merkezleri hem de konutta yaşanan bu değişim önümüzdeki dönemde de devam edecek" dedi.

28 yıldır Ankara'da isim yapan Elit Yapı'nın Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan da ulusal televizyon reklamlarında Ankara'daki projelerin geniş yer aldığını hatta bazen İstanbul'un bile önüne geçtiği görüşünde. Yıldızhan, "Tüketiciler birkaç yıl önce her projeyle ilgileniyordu. Çünkü konut kültürü henüz oturmamıştı. Ancak özellikle bu sezon, tercihlerin proje konutlarüzerine yoğunlaştığını söylemek mümkün. Eylül ayında sahiplerine teslim ettiğimiz Elit Royal Residence gibi, yeni projemiz Elit Manzara ile de sektördeki yerimizi sağlamlaştırıyoruz. Sektörün çok da içinde olmayan firmaların önümüzdeki süreçte gündemden düşeceğini söyleyebiliriz" diyor.

2014-2015 inşaat sezonunun iş merkezleri açısından da "altın aylar" olduğunu görüşünü savunan BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci ise üretimin yanı sıra satışta da büyük başarı yakalandığını söylüyor

Bezci, plazalardaki avantajların iş dünyasını cezbettiğini, bu nedenle de sektör temsilcilerinin yatırımlarını iş merkezlerine kaydırdığını bildirerek, "Sektörlerin bir araya gelmesini sağlayan iş merkezleri, seçkin marka karmalarının da elde edilmesini sağladı. Ankara'nın bu yenilenmeye ihtiyacı vardı. Daha 10 yıl bu sirkülasyonun yaşanacağını, modern iş merkezlerine talebin süreceğini bu sezon daha yakından gördük" diyor. Marka projelerin, verdiği kalite ve konforlu yaşam detayları nedeniyle doğal olarak yüksek fiyatlarda satıldığını kaydeden Bezci, "Alım gücü bu projelere yetmeyen ancak kaliteden de vazgeçmeyenler için 800 konutlu 'Kent İncek' projesini hazırladık. Ankara'da marka olan inşaat firmalarının üst segmentin hemen altında alıcıya uygun konut üretmesi gerekiyor. Çünkü bilinçlenen konut alıcılarının özellikle bu yıl ısrarla marka projelerden konut almaya kendilerini zorladıklarını gözlemledik" görüşünü dile getiriyor.