Amerika'dan Erbil'e kritik ziyaret!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, ABD Başkanı Donald Trump'ın DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'u kabul etti.

15 Mayıs 2017 Pazartesi 10:56
Amerika'dan Erbil'e kritik ziyaret!

IKBY'den yapılan açıklamaya göre Barzani, McGurk ve beraberindeki heyetle Erbil'de bir araya geldi. Görüşmede, Musul'u DAEŞ'den kurtarma operasyonu, IKBY'ye yönelik iç göç ile bölgedeki siyasi gelişmeler ele alındı.

Görüşmede Barzani, Erbil-Bağdat arasında kördüğüm haline gelen sorunların çözümüne ilişkin ABD'nin verdiği destekten dolayı McGurk'e teşekkür ederek, Erbil-Washington ilişkilerinin daha da güçlenmesi dileğinde bulundu.

IKBY'nin, Irak'taki terör olaylarından kaçan birçok iç göçmene ev sahipliği yaptığını hatırlatan Barzani, özellikle son birkaç ayda Musul'u DAEŞ'den kurtarma operasyonunda çıkan çatışmalarda yaralanan Irak ordusuna bağlı yaklaşık 35 bin askerin Erbil'de tedavi edildiğini ancak Irak merkezi hükümetinin bu konuda yeterli destek sunmadığını kaydetti.

Açıklamaya göre McGurk de görüşmede, terör olaylarından evlerini terk edip IKBY'ye sığınan iç göçmenlerin durumunu yakından takip ettiklerini belirterek, ülkesinin Erbil'e hem askeri hem de insani yardımlarının devam edeceğini vurguladı.

Erbil-Washington ilişkilerine de değinen McGurk, her iki taraf arasında güçlü ilişkiler bulunduğunu ve bunun daha da güçlenmesini temenni ettiklerini bildirdi.

Haber Tarihi: 15 Mayıs 2017 Pazartesi 10:56

YORUM YAZ

  • akıl akılakıl akıl11 ay önce
    Bir musibet bin nasihatten evladır

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü