Ameliyatsız varis tedavisi yarar sağlar mı?

Varisin, toplumumuzda ne kadar sık görülen bir rahatsızlık olduğunu biliyoruz.

21 Nisan 2017 Cuma 16:10
Ameliyatsız varis tedavisi yarar sağlar mı?

Varisler kişiden kişiye göre değişen, farklı dereceleri olan bir rahatsızlık türüdür. Kimleri için estetik açıdan rahatsız eden görüntüler oluşturan varisler, kimilerinin ağır sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir. Varisler; ağrılara, acılara, kaşınmalara, yorgunluğa, yanmaya, yürüme zorluklarına ve farklı dolaşım sorunlarına neden olabilir. Yaralar ve kanamalar nadir de olsa varislerin neden olduğu bir başka sorundur. Varislerin oluşma sebepleri arasında; obezite, doğum yapmak, hareketsizlik, uzun süre ayakta duracak işler yapmak, kalıtsal nedenler ve yaşlılık bulunur. Bu rahatsızlığın ihmal edilmemesi gerekir. Varis, yayılmaya müsait bir rahatsızlık türüdür. Gerektiğinde varis tedavi yöntemleri ile, erken teşhis edilerek müdahale edilmesi gerekebilir.

Geçmişte varis ameliyatı çok uygulanan yöntemken, günümüzde ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ortaya çıkmıştır. Gelişmekte olan tıbbi teknoloji sayesinde varisin tedavisi, eskiye nazaran daha hızlı ve kalıcı çözümlerle yapılmaktadır.  Ameliyat dışındaki varis tedavileri gerçekten başarılı mıdır? Varis sorununa ameliyatsız çözümler işe yarar mı? Bu sorular varis tedavisine ihtiyaç duyan hastalarca sıkça sorulmaktadır. Her şeyden önce bu yöntemler ameliyatla yapılan varis tedavisinden çok daha kısa sürede yapılabilmektedir. Hastanın günlerce beklemesine ve yatış yapmasına gerek olmadan, kolayca yapılır olması, bu yöntemlerin daha fazla tercih edilmesinin nedenlerinin başında gelir. Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri, uygulama ve zaman bakımından oldukça avantajlıdır.

Hastalara daha kalıcı çözümler üreten bu varis tedavi yöntemleri cerrahi olarak müdahale gerektirmez ve dikiş izi olmadan varis tedavisi yapılma imkânı tanır. Lazerle tedavi, radyo dalgaları ile tedavi, ilaç enjeksiyonu ve yapıştırma yöntemiyle tedavi gibi, birçok ameliyatsız varis çözümü bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bir kısmı, iğne ile varisli bölgeye ilaç enjektesini içerir. Lazer ve radyo frekans gibi yöntemler, sorunlu bölgeye uygulama yaparak, damarların ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu tedavi yöntemlerinde bölgesel anestezi veya soğutma yöntemleri kullanılır. Tedaviler seanslar haline uygulanır. Varis tedavi seansları birden fazla olabilir. Varis sorununuzun boyutlarını öğrenmek için doktorunuza başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 16:10

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü