THY - İmaj

Ameliyatsız varis tedavileri nelerdir?

Varise çare arayan birçok kimsenin yanlış ilaç ve kürler yerine doğru bir varis tedavi şekli almasında yarar olacaktır.

21 Nisan 2017 Cuma 16:15
Ameliyatsız varis tedavileri nelerdir?

Varis tedavisini kolaylaştıran yöntemlerin artmasıyla, artık ameliyat olmadan varis tedavisi uygulanabilmektedir. Özellikle ameliyat edilemeyen bölgelerde yer alan, ayak ve bilek varisleri için bu ameliyatsız yöntemler oldukça işe yaramaktadır. Oluşan kötü görüntüyü ortadan kaldırmak ve sağlık sorunlarının önüne geçmek için ameliyat dışında varis tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Varislerin belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazı hastalar varis ile kolayca yaşamını sürdürürken, bazıları dayanılmayacak sorunlarla baş etmek zorunda kalabilirler. Bu sorunlar arasında; ağrı, acı, yanma, kaşıntı, kramp, yara, ödem, yorgunluk ve şişlik, en sık görünenlerdir. Varisler, yalnızca kişiyi sağlık yönünden tehdit etmez, görüntü olarak da kendisini kötü hissetmesine neden olurlar. Hem estetik, hem de sağlık açısından varislerin tedavisi oldukça önemlidir.

Söz konusu ameliyat olunca bireyler bu tedavi türünden çekinebiliyorlar. Ameliyat kararı vermek ve yatış yapmak hem çekinilen, hem de gündelik yaşamdan kişiyi bir süre uzaklaştıran yöntemlerdir. Fakat ameliyatsız varis tedavisi yolları kişiyi bu çekincelerden kurtarabilen bir çözümdür. Bu tür tedaviler hızlı uygulamalar yapar ve genellikle hastalar aynı gün içinde evlerine dönebilirler. Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri seanslar halinde uygulanır ve bu yöntemlerde bölgesel uyuşma yapılır. Bunun yanında, dikiş izleri gibi sorunlar yaşanmaz. Ancak bazı yöntemlerde geçici kızarmalar ve izler kalabilir. Doğru yöntemin seçilmesine de dikkat edilmesi gerekir.

Varislerin ameliyatsız tedavisi daha kolay olmasıyla birlikte, acısız ve ağrısız çözümler sunan yöntemlerden oluşur. Birçok yöntemde varisin tekrarlama şansı oldukça azaltılır. Bu noktada, varise erken müdahale edilmesinin önemi büyüktür. Gecikmiş başvurularda, hastaların bir süre daha tedavi seansı alması gerekir. En yaygın kullanılan yöntemler arasında; lazer, radyofrekans, köpük ve skleroterapi bulunur. Radyo dalgaları ve lazer dışındaki yöntemlerde iğne yardımıyla ilgili damara girilir ve ilaç verilerek, varisli bölgenin iyileşmesi sağlanır. Her yöntemin hitap ettiği varis türü ve boyutu farklıdır.

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 16:15

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü