Almanya'dan Türkiye'ye küstah teklif

Sık sık Türkiye ile müzakerelerin durdurulması tehdidini savuran Almanya, bu kez daha önce de gündeme gelen bir teklifte bulundu.

16 Eylül 2017 Cumartesi 01:18
Almanya'dan Türkiye'ye küstah teklif

Almanya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel Güneybatı Alman Radyo Televizyon Kurumu SWR'e Türkiye'yle ilgili açıklamalarda bulundu. Sigmar Gabriel, Türkiye'deki mevcut durum ışığında tam üyelik müzakerelerini sürdürmenin mümkün olmadığını savundu.

TERÖRİSTLERİ SAVUNDU!

Gabriel, "İnsan haklarını, basın özgürlüğünü ihlal eden ve AB vatandaşlarını net bir gerekçe olmadan cezaevine gönderen bir ülkeyle üyelik müzakerelerini sürdüremeyiz" iddialarında bulundu.

ÜYELİK DEĞİL, FARKLI BİR İŞBİRLİĞİ OLABİLİRMİŞ!

Dışişleri Bakanı gelecek için de AB üyeliği konusunda Türkiye ile 'AB üyeliğinden ziyade farklı şekillerde bir iş birliği" yapılabileceğini ancak bunun da ancak "Türk hükümeti değiştiği zaman gündeme gelebileceğini' ifade etti.

BREXIT ÖRNEĞİ

Gabriel bu konuda İngiltere'nin Brexit kararını örnek göstererek, "Belki de Brexit, diğer ülkeler için de örnek teşkil edebilecek bir işbirliği şeklinin İngiltere ile AB arasında oluşmasını sağlar" şeklinde konuştu.

AB'ye aday bir ülkenin tam üyelik müzakerelerinin askıya alınması için 28 üyeden AB içindeki vatandaşların yüzde 65'ini temsil eden 16'sının oyuna ihtiyaç duyuluyor. Söz konusu seçeneğin devreye koyulup, müzakerelerin askıya alınması durumunda Türkiye'ye üyelik öncesi yapılan mali yardımların kesilmesi söz konusu olabilecek.

Haber Tarihi: 16 Eylül 2017 Cumartesi 01:18
  • ZorbaZorba4 ay önce
    Alman halki iyi insanlardir, bir kac zibidi bin senelik gelenegi ve kulturu olan Alman hukumetini kerhaneye cevirdiler. Kimin ne yaptigi, soyledigi belli degil. O kadar okudugunuz okullara tecrubenize, yasiniza yazik.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 20.01.2018