Almanya'dan Türkiye'ye küstah tehdit: Çekilme olursa...

Dışişleir Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Almanya İncirlik'ten gitmek isterse güle güle deriz" sözlerine cevap veren Alman Dışişleri Bakanı Gabriel, Türkiye'yi AWACS uçaklarıyla tehdit etti. Gabriel, İncirlik’ten çıkmaları durumunda erken uyarı uçaklarındaki Alman personeli de çekebilecekleri imasında bulundu.

19 Mayıs 2017 Cuma 08:34
Almanya'dan Türkiye'ye küstah tehdit: Çekilme olursa...

Türkiye ile Almanya arasında süren İncirlik Üssü'nde görevli askerleri ziyaret krizinde Almanya'dan yeni bir hamle geldi.

ABD'de resmi temaslarda bulunan Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İncirlik krizi nedeniyle şayet Türkiye'den çekilme söz konusu olursa, bunun sadece İncirlik'te görevli askerleri kapsamayacağına dikkat çekti.

AWACS'LARLA TEHDİT ETTİ

Gabriel, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile görüşmesinde İncirlik'te görevli Alman askerlerin ziyaretine izin verilmesi konusunda Amerika'nın devreye girerek, Türkiye'yi ikna etmesini istemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun " Almanya İncirlik'ten gitmek isterse güle güle deriz" açıklamasının ardından Gabriel'den yeni bir açıklama geldi. Alman Bakan, Konya'da NATO misyonu kapsamında konuşlandırılan hava savunma alanında önemli görevler yapan erken uyarı uçakları AWACS'ı gündeme getirdi.

İKİSİNİ BİRBİRİNDEN AYIRMAK ZOR DEĞİL

Zeit Online'ın bildirdiğine göre Gabriel, İncirlik ile NATO misyonu çerçevesinde Konya'da konuşlandırılan erken uyarı uçakları AWACS'ların birbiriyle ilintili olduğunu söyledi. Gabriel, "Bu entegre bir karar. Ben her iki konunun birbirinden ayrılmasının zor olduğunu düşünüyorum" diyerek, NATO kapsamında görev yapan erken uyarı uçağı AWACS'larda görevli Alman personelin de Türkiye'den çekilebileceği tehdidinde bulundu. Bu uçakların personelinin üçte biri Alman askerlerinden oluşuyor.

TÜRKİYE 10 YIL BEKLEMİŞTİ

Türkiye, gelişmiş radar sistemleriyle donatılmış erken uyarı uçakları AWACS'lar için 10 yıl beklemiş, sonunda 2014'te 4 uçaktan ilki teslim edilmişti. Yakıt ikmali yaparak 24 saat havada kalan ve Türkiye'nin sınırlarındaki gözü olan AWACS, PKK ile mücadelede de büyük rol oynuyor.

ALMAN SAVUNMA BAKANI "ALTERNATİF" İÇİN ÜRDÜN'E GİDİYOR

Almanya, İncirlik'te görevli askerlerin ziyaretine izin verilmemesi durumunda Tornado keşif uçakları ve 250 dolayındaki personelin başka bir yere kaydırılabileceğini açıklamıştı. Başbakan Angela Merkel, İncirlik'e alternatif olarak " Ürdün olasılıklardan biri" demişti. Alman kamu kanalı ZDF'ye konuşan Savunma Bakanı Ursula Von der Leyen, hafta sonunda Ürdün'e gideceğini ve Kral Abdullah ile konuyu görüşeceğini söyledi.

Haber Tarihi: 19 Mayıs 2017 Cuma 08:34
 • mfgmfg3 ay önce
  ,Cevabınızı tüketiminizde verin .Gidip alman arabası alıyorsunuz.Beyaz eşyanızdan ketçabınıza hatta çamaşır temizleyicinize kadar hepsi(henkel..) alman malı sonrada almanlara konuşuyorsunuz.Lütfen dönüp kendimize bakalım onları şımartanlarda biziz
 • ÇelebiÇelebi3 ay önce
  MALATYA'da ki radar istasyonunu da kaldıralım. Avrupanın Rusya füzelerine karşı erken uyarı sistemi ortadan kalksın. Avrupanın bekçisi değiliz.
 • timurraynetimurrayne3 ay önce
  Bariş kartalı var oda awacs .Zaten sizin gönderdiginiz awacslar sadece gözetleme yapıyördu başka bır boku yok . Onu iha da yapar göktürk te yapar . Bi zahmet kıbarca gidin bu ülkeden ,Siz den ne dost olur nede silah arkadası .Suraya bak bide santaj yapıyorlar
 • Hy-hyHy-hy3 ay önce
  250 tane alman piçinide al git.Sanki uçakları alırken bedava almışız.Birde alman personel çalışsa bile 5000 euro ücreti varsa 20000 euro faturalandırmadan bedava eleman olmaz.Sittirin gidin!.....
 • TunaTuna3 ay önce
  Adolfdaki onur bu veled-i zina Hanslarda yok.
 • erdi erenerdi eren3 ay önce
  bu bayan demir gibi adami oyar bulasmamak lazim bakin eyro yu 404 yaptive yakinda 420 yapacak eninde sonunda kadina küfreden lere söylüyorum dinayetin baskani bile mersedese biniyor ve türkiye avrupayi ve bazi ülkeleri besliyor dalgali döviz kuru ayklariyla tabiki yerli soroslarida benide
 • Mehmed Fatih Mehmed Fatih 3 ay önce
  Bizde awacs zaten vardı
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 3 ay önce
  Türkiye ' nin, Size İhtiyacı Yok. Güle Güle.
 • isüzgenisüzgen3 ay önce
  topunuz çekin gidin keriz alman gavuru canın cehenneme
 • OsmanlıOsmanlı3 ay önce
  Nası yani Awacs uçaklarında Alman askerlerinin ne işi var bu ne saçmalık böyle bu nasıl iş bizim hiçbirşeyimiz milli değil mi?
Daha fazla yorum göster (1/10)