Almanya'dan Türkiye'ye AGİT tehdidi!

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı, "AGİT'in raporunu endişe ile dikkate alıyoruz. Türkiye'nin bu konuda nasıl davranacağını dikkatle izleyeceğiz" dedi.

19 Nisan 2017 Çarşamba 16:29
Almanya'dan Türkiye'ye AGİT tehdidi!

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer, Türkiye'deki halk oylamasıyla ilgili hazırlanan AGİT raporundaki eleştirileri ciddiye aldıklarını ve Türk hükümetinin, söz konusu raporda belirtilen sorunları çözmesini beklediklerini söyledi.

ENDİŞE İLE DİKKATE ALIYORUZ

Demmer, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, Alman hükümetinin, AGİT'in raporu hakkındaki düşüncelerini aktararak, ''AGİT'in raporunu endişe ile dikkate alıyoruz. Türkiye'nin de bunu ciddiye almasını bekliyoruz. Türkiye'nin bu konuda nasıl davranacağını dikkatle izleyeceğiz. Alman hükümeti açısından Türk hükümeti seçim gözlemcilerinin raporuna göre ve ortaya atılan sorunların çözümü ile değerlendirilecektir." ifadesini kullandı.

ERDOĞAN'A VERİLEN DESTEK

Demmer, Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının yaklaşık üçte ikisinin referandumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı desteklemesini nasıl değerlendirdikleri şeklinde bir soru üzerine de, referandum sonucunu yorumlamak istemediğini belirterek, federal hükümetin, Almanya'da sürekli yaşayan göçmenlerin uyumuna büyük önem verdiğini, bu nedenle ilk kez bir Uyum Yasası çıkarttığını, Türk asıllı insanları eleştirmek yerine Almanya'daki sistemin iyi yanları konusunda kendilerinin ikna edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Basın toplantısına katılan Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer de, Alman hükümetinin, AGİT raporundan şüphe duyması için hiçbir neden olmadığını, bunun iyi araştırılmış bir rapor olduğunu ifade ederek, "Uluslararası gözlemciler tarafından söylenenleri ciddiye alıyoruz." dedi. 

Türkiye'de YSK'nın aldığı kararla ilgili ciddi eleştirilerin olduğunu, OHAL nedeniyle bazı kısıtlamaların yaşanmasının da olumlu görülmediğini belirten Schaefer, bu olumsuzlukları zamanında kendilerinin de eleştirdiğini, bu nedenle eleştirileri ciddiye aldıklarını kaydetti.

"Demokrasi, en azından bizim anlayışımıza göre, çoğunluğun hakimiyetinden çok daha öte bir şey." diyen Schaefer, İngiltere Başbakanı Theresa May'in de, az farkla elde ettiği seçim zaferine rağmen Brexit'e daha fazla yasallık kazandırmaya çalışmak amacıyla erken seçim kararı aldığına işaret etti. 

AGİT GÖZLEMCİLERİNİN PKK GÖSTERİLERİNE KATILMASI

AA muhabirinin, "Gözlemcilerin bazıları terör örgütü PKK'nın gösterilerine katıldı. Bu durum AGİT raporuna ve tarafsızlığına gölge düşürmez mi?" şeklindeki sorusuna karşılık da Schaefer, "Gözlemci misyonlarında uzmanlardan ve siyasetçilerden oluşan iyi bir karışımın olması bir gelenektir. Bu sefer de öyleydi ve Türkiye'de de. Hem AGİT heyetinde, hem de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde. Böyle bir gözlemci misyonuna katılan bir politikacının siyasi bir görüşü olması ve bu siyasi görüşü seçimlerden önce ya da seçim sırasında bir kenara bırakması ve siyasi bir biyografi ile buna katılması bir gelenektir. Bu hep böyle olmuştur. Bir politikacının, sorunuzun iddiasında yer aldığı şekilde tek yanlı, adaletsiz ve önyargılı bir şekilde Türkiye'deki seçime katılmış olması ihtimaline katılmıyorum. Bunun için bence bir belirti yok." şeklinde yanıt verdi.

PKK OLSA BİLE Mİ?

Schaefer, "Söz konusu olan terör örgütü PKK olsa bile mi?" şeklindeki ek soruya karşılık da, PKK'nın, Alman hükümeti açısından da bir terör örgütü olduğunu ve Almanya'da da bu örgüte karşı mücadele yürütüldüğünü belirterek, basında her ne kadar farklı yansıtılsa da bu konuda Alman ve Türk hükümetleri arasında görüş ayrılığı olmadığını söyledi.

Türkiye'de idam cezasının yeniden yürürlüğe konulması durumunda, bunun NATO üyeliğini olumsuz etkileyip etkilemeyeceği yönündeki bir soru üzerine de Schaefer, bir ülkenin NATO'dan dışlanması için idam cezasını uygulamasının kriter olmadığını hatırlatarak, ABD'de de idam cezasının olduğunu, bunun yanı sıra Türkiye'nin, askeri yönetimlerin yaşandığı 1980'li yılların başında bile Avrupa için güvenlik konusunda önemli bir ülke olduğunu kaydetti.

Haber Tarihi: 19 Nisan 2017 Çarşamba 16:29

YORUM YAZ

 • Mehmet YILMAZMehmet YILMAZ11 ay önce
  Hem PKK terörist destekçisini gönderip rapor yazdır hem de Türkiyenin ciddiye almasını bekle. Hadi lan ordan şrefsiz adi. Türkiyenin size hiç bir şekilde ihtiyacı yok bir düşün yakamızdan ve zittorulup gidin hristiyan kulübünüzde takılın.
 • Salih Özdamar Salih Özdamar 11 ay önce
  Referandumdan önce yaptığı Faşist uygulamalar yapan Nazi artıklarının söylediklerine bak. Alçak Almanlar. Bunlara söylenecek en güzel söz: ite bak yattığı yere bak.
 • Pandora Pandora 11 ay önce
  Almanyayi dikkatle izliyoruz. Bakalım teröre daha ne gibi destekler veriyor. Agit degit.
 • Hkn...Hkn...11 ay önce
  Kendileri her türlü demokrasi dışı eylemi emperyalist davranışı alçakça yapar normal olur bize gelince demokrasiden özgürlükten insan haklarından bahsederler.Bunların hiç bir kurumunu sallamamak lazım hepsi haince Türkiye'den bir şeyler koparma peşinde...
 • Zeynel Abidin Zeynel Abidin 11 ay önce
  Türkiye'nin AB den bir an evvel ayrılması lâzım yoksa bu ab kendisiyle birlikte bizi de batiracak
 • mtmt11 ay önce
  NAZİLERİN, bu sefer pkk lı teröristleri ve sabıkalı rüşvetçilerini AGİT çi raporttör olarak görevlendirmeleri sürpriz değil! ALÇAK BATININ ve özellikle Almanya-Hollanda-Belçika-Avusturya da devlet dairelerine, polis otoılarına HAYIR bayragı çekmesi, TV -Basında "ORGANİZE biçimde HAYIRr" propagandası yapmasını; Türklere en köpekleşmiş hallerriyle saldırdıklarını UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ! AGİT.= NAZİ-GİT..... Hadi ordan! BasTİR-GİT....
 • SERHATSERHAT11 ay önce
  ya ozaman bizde almanyadakiseçimlerde rapor hazırlayalım...... ya bu almanlar salakmı
 • abdoabdo11 ay önce
  çokta traşımızdaydı
 • KocasolakKocasolak11 ay önce
  Agit tarafsiz gøzlemcidegil pkk li gøndermis. Bu yuzden artik gøzlemci istemiyoruz, neden istedik ki zaten.
 • T.C ABDULLAHT.C ABDULLAH11 ay önce
  Almanya bizde seni ve vakıflarını adım adım izliyoruz günün birinde suratına çarpmak için

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018