Almanya Türkiye'ye blöf yapıyor! İsteseler bile...

Askeri istihbarat uzmanı emekli Tuğgeneral Fahri Erenel, Almanya’nın İncirlik Üssü'nealternatif üs arayışının siyasi blöften ibaret olduğunu açıkladı.

19 Mayıs 2017 Cuma 14:47
Almanya Türkiye'ye blöf yapıyor! İsteseler bile...

Türkiye’nin Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü’nü ziyaretine izin vermemesinin ardından Almanya’da “Türkiye dışındaki ülkelerin üslerini alternatif olarak kullanabiliriz” tartışması başladı. Alman uçaklarının Kuveyt, Ürdün veya Kıbrıs’taki askere üslere taşınabileceği gündeme geldi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise alternatifin Ürdün olabileceğini açıklandı. Tartışmalar devam ederken, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, dün görüştüğü ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson’dan Türkiye’nin İncirlik Üssü’ne ziyaret izni vermesi konusunda destek istedi.
 
YAPILAN SİYASİ BLÖF
 
Peki ama İncirlik Üssü neden bu kadar önemli ve Batılı ülkeler için vazgeçilmez? Tartışmaları “Siyasi blöf’ olarak niteleyen askeri istihbarat uzmanı emekli Tuğgeneral Fahri Erenel, “Ürdün, Kıbrıs, Irak veya Suriye’de mevcut veya yeni yapılacak üsler İncirlik’in yerini tutamaz” diye konuştu. Ortadoğu, Asya ve Avrupa arasındaki konumuna dikkat çeken Erenel, İncirlik’in alternatifsiz oluşunun nedenlerini şu şekilde sıraladı:  
 
İŞTE O DÖRT SEBEP
 
“Birincisi, İncirlik Suriye ve Irak’tan Afganistan’a kadar tüm kriz bölgelerine ulaşabilir stratejik bir noktada. Evet, Alman uçakları Ürdün ve Kıbrıs’taki üslere taşınabilir. Ancak bu defa uçuş menzili nedeniyle tanker uçakları kullanmaları gerekecek ki bu operasyonun planlama ve uygulama maliyetini artıracak. İkincisi, DEAŞ’a dair gelecek bir anlık istihbaratta İncirlik’ten kalkan uçaklar birkaç dakika sonra hedefi imha edebilirken diğer üslerden kalkan uçaklar uçuş süreleri nedeniyle sahaya ulaştıklarında vuracakları hedef diye bir şey kalmamış olabilir. Üçüncüsü, Türkiye bir NATO ülkesi ve bu üssü kullanan ülkeler Türkiye’nin sunduğu NATO altyapısından da faydalanabilmekte. İncirlik’in 60 yılı aşkındır hem insan ve hem de teknolojik istihbarat alt yapısı var. Dördüncüsü ve en önemlisi, İncirlik kendi ordusu da güçlü bir ülkede yer alıyor. Burada görevli askerlerin, uçakların ve teçhizatın güvenliği bizzat Türk ordusu tarafından sağlanıyor. “
 
GÜVENLİ ÜLKE
 
Türkiye’nin İncirlik’teki ülkelerin hem uçuş harekat güvenliğini hem de personelin nokta güvenliğini sağladığına dikkati çeken Erenel, şöye devam etti: “Almanya başta olmak üzere Batılı ülkeler, askeri görevden önce askerlerinin ve silah sistemlerinin güvenilir bir ülkede olmasını ister. Ürdün’de devlet başkanını kendi aşireti koruyor ve Ürdün’den kalkacak bir uçak Suriye-Irak arasına gidene kadar İsrail-ABD-Rusya veya Esad rejimine ait olup olmadığı belli olmayan hava savunma sistemlerinin hedefi olabiliyor.” 
 
YENİ NOKTA YOK
 
Suriye veya başka bir ülkede İncirlik Üssü’ne alternatif  bi üs kurmanın şu aşamada mümkün görünmediğini belirten Erenel, “İncirlik gibi bir üs bölgede yok ve kurulması da uzun yıllar ve ağır maliyet gerektirir. Böyle bir üssün çevre güvenliği ve hava savunma sistemleri, hava harekat sistemleri, hava yönetim ve radar sistemlerini kuracak yeni bir nokta da görünmüyor” diye konuştu.

Haber Tarihi: 19 Mayıs 2017 Cuma 14:47

YORUM YAZ

 • AliAli11 ay önce
  Türkiye yersen market yemessen terket çekiyor.pkk ve fetoya sahip çıkarken dusunecektin. Turkiyedeki ajanları deşifre olmuştur ülkeyi karıştıramıyorlar gezideki gibi Kuduruyorlar ama nafile konumunu bilen Turkiye ve devlet lideri var dişe diş göze göz yiğit düştüğü yerden kalkmıştır. Gerisi yiğite kalmıştır ister izin verir isterse vermez Yerseniz
 • Galip barutGalip barut11 ay önce
  Vallahide aynı gara canavar donguzu.
 • Ibrahim akIbrahim ak11 ay önce
  yahu giderde gitsin haber değeri bile yok gözümüzde
 • Murat Murat 11 ay önce
  Bu kadar iyi bir üssü niye gavurlar kullanıyor bir de onu anlaysaydi iyi olurdu.
 • murat kesermurat keser11 ay önce
  allahin ilk emri olan oku`nun anlamini bilmeyen cahiller var hala ama nedense bu cahiller hep islamcilar arasindan cikiyor, arastirmadan, okumadan, kafasini calistirmadan, elestirmeden ancak kendisine Hazir olan bilgiyi alip Dogru oldugunu Kabul ederler ve bir sigirdan farki olmadan siyasi iktidarlarca güdülürler, hz.muhammed ne demis: cahilden yüz cevir. almanyadaki bu 4 milyon türk ve dogurganlik oraniyla almanyanin gelecegi olarak görülüyor, nsu cinayetleri neden oldu, ne istiyor almanya bizden, niye ab ye alinmiyoruz, sadece müslüman olmamiz degil baska etmenler de var oku, oku, oku
 • murat kesermurat keser11 ay önce
  Kadir Misiroglunu dinle o da ayni seyi söylüyor göreceksin cahil kardesim, oku yardan allahin adiyla oku, baskasindan Hazir bilgi almadan oku,düsün sorgula. türkiyenin genc nüfusu avrupayi korkutuyor. Tayyip erdoganin dedigi 5 cocuk iste 2.cumhuriyeti orada kurmak ve türkiyemizi genc nüfusuyla avrupaya Hakim kilmak amaclidir. Ab icinde almanya nüfus acisindan ilk sirada, ab parlamentosunda da ona denk sandalyesi var, türkiye ab`ye girerse nüfusunun cogunluguyla liderligi ele alacak. 5 cocuk istemedeki niyetin arkasini sorgula kardes, biraz oku aydinlan
 • Mehmet DemirtasMehmet Demirtas11 ay önce
  Aziz Kahraman .. ufku genis olanlara hitabendi Murat Bey in ifadesi.. Sen üzerine alinma..Anadolu ya geldiginde kac göcebe cadirina sigmistik.. ve kac zaman zarfinda hakimi mutlak olduk.. Almanya daki nüfusun kadar insani olmayan 10 dan fazla ülke var Avrupa da ..Dedigim gibi ufuk meselesi.. Yapacagin isin önce hayalini kurmadinsa zaten basaramazsin.
 • Aziz KahramanAziz Kahraman11 ay önce
  Almanyada 2 Cumhuriyet mi kuruyoruz?Kardeşim senin Hayal Dünyana hayran kaldım :))

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü