Almanya safını belirlemeli!

Başbakan Yıldırım, Almanya’nın Türkiye ile ilişkilerini geliştirmesinin yolunun bölücülere ve FETÖ’cülere olan desteğinden vazgeçmesine bağlı olduğunu vurguladı.

17 Mayıs 2017 Çarşamba 06:38
Almanya safını belirlemeli!

YENİ AKİT / TBMM - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ülkenin, milletin birliğine ve beraberliğine gölge düşürmek isteyen mihraklar olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti; “Bu davranış içinde bulunanları kınıyorum. Şehit düşen savcının arkasından ailesinin ve sevenlerinin, kamuoyunun acısı bu denli tazeyken yakışıksız ifade kullananlarla ilgili yargı mercileri mutlaka gereğini yapacak. Bir yandan yazılı, sözlü medya içinde körüklenmeye çalışılan manasız tartışmalara, öte yandan şahsı Türk milletine mal olmuş kahramanlarımıza, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları üzerinden bir toplumsal kaos oluşturma çalışmaları görmekteyiz. Cumhuriyetin kurucularına öyle veya böyle dil uzatmak kimsenin haddi değildir. Türkiye’nin bu kısır, toplumun kardeşlik hukukuna kasteden bu yersiz tartışmalarla kaybedecek bir dakika bile vakti yoktur.”

“BUNLAR BİRER ÖLÜM MAKİNESİ”

Başbakan Yıldırım, ikili temaslarında, İngiltere’nin AB’den çıkış süreci sonrasında Türkiye ile ilişkilerinden herhangi bir geriye gidiş olmaması için yapılması gerekenleri, bölgesel ve uluslararası konuları, Türkiye-AB ilişkilerini kapsamlı şekilde değerlendirdiklerini ve ABD Savunma Bakanı James Mattis ile Suriye ve Irak’ta bir çıbanbaşı haline gelen terör örgütü YPG ve DEAŞ hakkında kapsamlı görüşmeler yaptıklarına işaret etti.

“ALMANYA ARTIK BİR ŞEYE KARAR VERMEK DURUMUNDA”

Almanya’nın geçtiğimiz hafta 15 Temmuz darbe girişiminde dahli bulunan ve yurtdışına kaçan ya da yurtdışında olan askerlere sığınma izni vermesinin, iltica hakkı vermesinin bu noktada ilişkilerin tekrar gerilmesine neden olduğuna işaret eden Yıldırım, “Almanya artık bir şeye karar vermek durumundadır, eğer Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istiyorsa, Türkiye ile tarihten gelen dostluk bağlarını daha da kuvvetlendirmek istiyorsa o zaman yönünü bölücülere, FETÖ’cülere değil, Türkiye Cumhuriyeti’ne dönmek zorundadır” diye konuştu.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun üyelerinin belirlendiğini açıklayan Yıldırım, “İtirazlar artık bu merkeze, adeta bir mahkeme gibi çalışacak bu merkeze yapılacak, burada karara bağlanacaktır” dedi.

Güçlü iktidar sürekli iktidar

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisine geri döneceği olağanüstü kongreye değinen Başbakan, “Bu yaşanan müspet havanın kalıcı hale gelmesi için sayılı günlere ihtiyacımız var. Türkiye’nin yeni ufuklara yelken açması için ilk işaret fişeği atıldı. Anayasa değişikliği yapıldı ve Sayın Cumhurbaşkanımız tekrar aramıza katıldı. 16 Nisan’da aziz milletimiz kararını verdi ve ‘Güçlü iktidar, Sürekli istikrar’ dedi” şeklinde konuştu.

Yıldırım, “3. Olağanüstü Kongremizle Türkiye gerçek manada partili cumhurbaşkanı ile bu dönemde tanışmış olacak. Bu yeni atılım dönemi demokrasi, değişim, gelişim üçgeninin kurulduğu yılların habercisidir. Bu üçgenin her açısında milli irade olacak. Referandum kampanyası boyunca bahsettiğimiz aydınlık Türkiye hedefi 81 ilimize yayılacaktır” şeklinde konuştu.

 


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 17 Mayıs 2017 Çarşamba 06:38

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü