Almanya ekonomik krizde

Alman arabalarına gösterilen talebin düşmesiyle, Almanya, 2009'dan bu yana en düşük otomobil üretimini gerçekleştirerek, yaklaşan ekonomik krizin sinyalini verdi.

08 Mart 2017 Çarşamba 10:12
Almanya ekonomik krizde

Münübe Yılmaz

Bu sene Alman arabalarına gösterilen talebin azalması ile, Almanya, 2009 yılından beri en düşük otomobil üretimini gerçekleştirerek, yaklaşan ekonomik krizin sinyalini verdi. Almanya Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan bilgilere göre, Almanya'nın otomobil üretimi, Ocak ayından bu yana yüzde 7.5 düştü. Almanya içinde, Alman üretimi arabalara gösterilen arz yüzde 10 düşerken, otomobil üretimi alanında dünya çapındaki yatırım oranı yüzde 17 miktarında gerileme gösterdi. Uzmanlar, üretim sektörünün 6'da biri araba üretimine bağlı olan Almanya'da, otomobil ihracat oranı yüzde 17.5 olduğundan dolayı, Alman arabalarına gösterilen rağbetin azalmasının, ülke ekonomisini derinden etkilemesini bekliyor. Son aylarda ülkede artan ekonomik kriz ise, araba üretiminin düşmesiyle de sınırlı değil, zira Almanya'da artan enflasyon oranlarından dolayı, emlak piyasasında da hızlı bir düşüş yaşanıyor. 2017 yılında, yüzde 4.9 oranında gerileyen Almanya'nın ihracatının, Donald Trump'ın korumacı ithalat politikalarından olumsuz etkilenerek düşüşe geçtiği söyleniyor. Amerikan endüstrisini korumak isteyen Trump, ithalat ile ABD'ye giren yabancı ürünlere uygulanan vergiyi arttırarak, Alman arabalarına gösterilen talebin azalmasına katkı sağlamış oldu. Almanya Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan son açıklama ise, üretimdeki iş güvenliğinin ve artışın hala beklenebilir olduğunu vurgulayarak, mevcut durumun en kısa zamanda düzeltileceğine işaret etti.

Haber Tarihi: 08 Mart 2017 Çarşamba 10:12

YORUM YAZ

 • fidanfidan1 yıl önce
  sen Birak Almmanya´yi kendi ekonomine bak
 • murat kesermurat keser1 yıl önce
  insanlara Dogru bilgi verin, almanya ihracat sampiyonu bir ülkedir. bizim vekiller lüks icin mercedese para yatirdikca almanyanin sirti yere gelmez.
 • AbdullahAbdullah1 yıl önce
  Almanya ekonomik krizde öyle mi? Alman arabasından kaliteli araba mı var? Makam arabalarının Alman markaları dışında olanı var mı? İnsanları kandırmaya çalışmayın artık.
 • Ebu enesEbu enes1 yıl önce
  Siz kendi ekonominize bakın bi. çıkın sokağa insanlar ne halde görün.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018