Alman profesör başörtülü Türk öğrenciden özür diledi

Alman profesör Gisela Müller Brandeck Bocquet, başörtüsü nedeniyle derse almak istemediği 19 yaşındaki Türk öğrenciden özür diledi.

10 Kasım 2017 Cuma 10:58
Alman profesör başörtülü Türk öğrenciden özür diledi

Würzburg Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gisela Müller Brandeck Bocquet, başörtüsünü çıkarmasını istediği ve bu yüzden derse almak istemediği 19 yaşındaki Türk öğrenciden özür diledi.

Üniversitede uluslararası ilişkilerle siyaset bilimi dersi veren Prof. Dr. Gisela Müller Brandeck Bocquet, anfide rastladığı öğrenciye, üniversitenin laik bir ortam olduğunu ve dini sembollerin üniversitelerde bulunamayacağını söylemiş ve türbanını çıkarmasını istemişti. İki hafta önce yaşanan bu olay sırasında öğretim üyesi bu çıkışını, öğrencilerin önünde ve mikrofonda konuşarak yapmıştı.

Müller-Brandeck-Bocquet'in öğrencilerinden başörtülerini çıkarmalarını talep etmesi bazı öğrencilerin sınıfı terk ederek protesto etmesine yol açmıştı. 

Bocquet, öğrencisine mektup göndererek takındığı yanlış tutumdan dolayı kendisini affetmesini istedi, özür dilediğini de ders verdiği öğrencilerine anfide açıkladı. 

Özür mektubunda: "Anfide mikrofonu elime alıp sizden türbanınızı çıkarmanızı istediğimde, direkt sizi hedef aldım. Direkt size hitap ettim. Bundan dolayı kendinizi kişisel olarak sıkışmış ve dışlanmış, hedef alınmış ve gözetim altında hissettiniz. Sizden bunun için özür diliyorum. Özrümü kabul ederseniz çok sevinirim." ifadelerine yer verdi. 

Profesörün yazdığı mektubu anfide okuması kimi öğrencileri memnun ederken kimileri de yeterli bulmadı. Yeterli bulmayan öğrenciler, üniversite yönetiminin dışlanmaya karşı daha fazla adım atmasını istedi.

Habertürk

Haber Tarihi: 10 Kasım 2017 Cuma 10:58

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    17 Kasım 2018