Alman dergisinden Türkiye iddiası

Alman Der Spiegel dergisi, Ekim ayında yapılacak AB zirvesinde Türkiye'nin frenlenmeye çalışılacağını iddia etti.

08 Ekim 2017 Pazar 14:21
Alman dergisinden Türkiye iddiası

Alman Der Spiegel dergisinin internet portalındaki habere göre Almanya ve Birlik içindeki bazı ülkeler, 19 Ekim'de düzenlenecek AB Zirvesi'nde AB Komisyonu'ndan, Türkiye'nin üyelik kriterlerini yerine getirip getirmediği konusunda bir rapor hazırlamasını talep edecek.

Spiegel'in AB'den diplomatlara da doğrulattığı haberde, söz konusu raporun olumsuz olacağı, böylece Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesi yönündeki baskının da artacağı kaydedildi.

28 ÜLKENİN ONAYI GEREKLİ

AB'ye aday bir ülkenin üyelik müzakerelerinin sonlandırılması için 28 ülkenin onay vermesi gerekiyor. Spiegel AB Komisyonu'nda bu konuda şüphelerin bulunduğunu da yazdı. Spiegel'in edindiği bilgilere göre AB Komisyonu önümüzdeki yıl ilkbaharda Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu'nu kamuoyuyla paylaşmak ve sadece Türkiye'ye üyelik öncesinde yapılan yardımların daha da azalabileceği açıklamasını yapmaktan yana. Türkiye'ye üyelik öncesinde yapılan mali yardımlar azaldı. AB Türkiye'ye 2014-2020 yılları arasında 4 milyar 500 milyon euro ödeme sözü verdi. Ancak şu ana dek bu miktarın sadece 250 milyon eurosu ödendi.

Haber Tarihi: 08 Ekim 2017 Pazar 14:21

YORUM YAZ

  • osmanoğlu2023osmanoğlu20234 ay önce
    almanlar bu aralar çokmu rüya görüyor?...

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 25.02.2018