AK Partili 10 belediye başkanı hakkında flaş iddia

AK Parti, 2019 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçimlerden önce başlattığı görevden alma operasyonunu iki ay içinde tamamlayacak.

13 Ekim 2017 Cuma 09:20
AK Partili 10 belediye başkanı hakkında flaş iddia

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifa ettirilmesi, ardından da son Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda (MKYK) 5 ilin belediye başkanının istifasının isteneceği iddialarının ardından süreç devam ediyor. Parti yönetimi, il ve ilçe belediye başkanlarıyla ilgili yapılacak operasyonu yıl sonuna kadar tamamlama ve bu konuyu gündemden çıkarma kararı aldı. Parti içinde, “Belediye başkanlarının başarısız olduğu, yolsuzluk ve usulsüzlük yaptığı için görevden alındığı” gibi tartışmaların partiye zarar vereceği, çalışmaların bir an önce tamamlanarak konunun kapatılması gerektiği dile getiriliyor.

İSTANBUL’A EKİP GİTTİ

Kadir Topbaş’ın görevden ayrılmasının ardından AK Parti Genel Merkezi’nden bir heyet İstanbul’a giderek hem belediye yönetimi hem de ilçe belediye başkanlarıyla ilgili incelemelerde bulundu. İstanbul’da ilçe belediye başkanlarından bazılarının da istifasının isteneceği belirtiliyor. İstanbul’da bu sayının 3 civarında olduğu, yıl sonuna kadar hakkında işlem yapılacak belediye başkan sayısının il ve ilçe olarak 10’u bulacağı dile getiriliyor. İstanbul ve Düzce dışında henüz istifasını veren belediye başkanı bulunmuyor. Ankara, Balıkesir, Bursa, Niğde belediye başkanlarıyla ilgili sürecin devam ettiği, buna birkaç ilin de eklenerek, sürecin bu yılın sonuna kadar tamamlanacağı konuşuluyor.

AK Parti’de belediye başkanlarıyla ilgili yapılan çalışmaların uzun vadede sıkıntı oluşturacağına ilişkin değerlendirmeler de yapılıyor. Seçilmiş belediye başkanlarının genel merkez talimatıyla görevden alınmasının sorun oluşturduğu, bu belediye başkanlarına ilişkin ortaya konulan sıkıntıların ne olduğunun paylaşılmadığı ifade ediliyor. Parti yönetimi, belediye başkanlarına yönelik operasyonun, AK Parti tabanı ve potansiyel seçmen üzerindeki etkisinin ne olduğunu ölçmek için anket yaptırıyor. Bu çalışmanın olumlu veya olumsuz etkisinin olup olmadığına bakılacak.

22 İL BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

AK Parti’de 2018’de yapılacak büyük kongreye yönelik hazırlıklar da sürüyor. Partinin teşkilat başkanlığı verilerine göre, il kongreleri beklenmeden 22 il başkanı görevden alındı. Bu illerden 18’ine atama yapıldı. Bu süreçte kongrelere giderken 6 ilin daha başkanının değişeceği belirtiliyor. Şu ana kadar 404 ilçe kongresi yapıldı. İlçe kongrelerinden sonra il kongrelerine başlanacak. Büyük kognrenin en geç 2018 Eylül’de yapılması planlanıyor.

Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 09:20
 • MilletMillet3 gün önce
  Denizlili bakanı denizli istemiyor her kez fetöcü diyor Reisim emin olun Denizlide aynı ekiple seçime girersek kaybederiz
 • Mustafa serdarMustafa serdar3 gün önce
  Konya büyükşehir ve meram belediyesi en önce alınmalıydı. Birinin kayınbiraderi,birinin kocası FETÖ cü!!!
 • Melik yavuz Melik yavuz 3 gün önce
  SAyın yetkiler bu erzurum büyükşehir belediye başkan çat ilçe akparti adayını ve ilçe başkanı hiç işe gitmeden büyük şehir belediyesindn ayda 2000 tl maaş alıyorlar
 • ALİ KURTOĞLUALİ KURTOĞLU3 gün önce
  Alınması gereken ilk Belediye başkanı Konya Olmalıydı. Ama henüz geç değil bir an önce alınsın.
 • Abdullah Hüdaverdi-KonyaAbdullah Hüdaverdi-Konya3 gün önce
  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı, yine mevcut olan Tahir bey gösterilirse, Ak parti hatırı sayılı oy kaybına uğrar, kesinlikle değiştirlmesi lazım (bir Akpartili olarak söylüyorum bu gerçeği)
 • zeki ermişzeki ermiş3 gün önce
  Görevden alma nedeni hırsızlık ise de, fetoşçuluk ise de yetmez, yargılanmaları da gerekir.
 • emreemre3 gün önce
  fatih ve zeytinburnu acil taze kan ihtiyacı olan belediyeler halka mutlaka danışmalılar.
 • Durali bozDurali boz4 gün önce
  Konya lütfen
 • mutlumutlu4 gün önce
  Gerçekler ortaya çıktıkça istifalar çoğalacak.
 • mehmetmehmet4 gün önce
  Sayın cumhurbaşkanım ERZURUM belediyesi orda bir çok yerde akrabalarına kendine büyük inşaat şirketleri kurmuş lütfen onuda bir zahmet inceleyin
Daha fazla yorum göster (1/10)