Mahir Ünal'dan Abdullah Gül'e cevap

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün KHK eleştirilerine yönelik açıklamada bulundu.

03 Ocak 2018 Çarşamba 08:14
Mahir Ünal'dan Abdullah Gül'e cevap

AK Partili Mahir Ünal, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 696 sayılı KHK'ya  ilişkin ifadeleri anımsatılarak, "AK Parti'nin en üst düzey kurucularından,  Cumhurbaşkanlığı yapmış bir isimden gelen eleştiri neden otomatikman AK Parti'ye  yönelik bir tavır olarak adlandırıldı ve siz cidden muhalefetin ortak adayı  olacağını düşünüyor musunuz?" değerlendirmelerinin sorulması üzerine,"Her şeyden  önce Sayın Abdullah Gül, Cumhurbaşkanımızın yol arkadaşıdır. Kurucu değildir, bu  arada 'kurucu' dediniz, AK Parti'nin kurucularından değil, kurucu  milletvekillerindendir. Yani kurucular kurulu üyesidir." dedi.

"AK PARTİLİLER MEDYA ÜZERİNDEN KONUŞMAZ"

Ünal, "Burada bizim altını çizdiğimiz şey şu, AK Parti'liler  birbirleriyle medya üzerinden konuşmazlar. AK Parti partilerden bir parti  değildir, bir millet hareketidir. Kendi içinde ilkeleri vardır, kurullarında  istişareye çok önem verir. Hele hele Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip  Erdoğan'la Sayın Abdullah Gül'ün özel bir hukuku vardır. Kaldı ki Sayın  Cumhurbaşkanımız da yol arkadaşlarından kolay kolay vazgeçmez, yolunu kolay kolay  ayırmaz." şeklinde konuştu.

Gül'ün halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanı olmadığına işaret  eden Ünal, "Dolayısıyla anayasanın amir hükmü gereği daha önceki cumhurbaşkanları  gibi 7 yıl boyunca tarafsız bir pozisyonda kalmış olmasını anlayabilirim ama  cumhurbaşkanlığından ayrıldıktan sonraki olaylara baktığımızda, Sayın Abdullah  Gül'ün, 11. Cumhurbaşkanı'nın belli meselelerde kenarda durması ve kenarda durup,  hiçbir risk almadan daha steril bir söylemle konuşması kendi tercihidir."  ifadesini kullandı.

Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her kavganın içerisinde, her riski  sonuna kadar aldığına ve bu mücadeleyi de Türkiye'yi ayakta tutmak, çıkarlarını  korumak için verdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bu mücadele esnasında siz hiçbir açıklama yapmıyorsunuz ve bu  meselede bir açıklama yapıyorsunuz. Kaldı ki yaptığınız açıklama, herhangi bir  açıklama. Hani şöyle bir öneri ortaya koyabilirsiniz, bir bakış açısı  sunabilirsiniz, bir çözüm ortaya koyabilirsiniz ve bu çok kıymetli bir düşüncedir  ve bunu da medya üzerinden paylaşabilirsiniz. Hadi medya üzerinden konuşmuyoruz  ama siz bakış açınızı, kavrayışınızı, çözüm önerinizi çok güçlü bir dille bir  öneri olarak paylaşabilirsiniz. Diyorsunuz ki 'muğlak', eğer muğlaklığı  konuşacaksak çok muğlaklık var konuşacağımız. Yani ilişkiler açısından, pozisyon  alma açısından, risk alma açısından, o konforlu alanı terk etmeyip o steril  pozisyonda kalma açısından muğlaklık. Biz bunları konuşmuyoruz."

"Taban, Abdullah Gül'ü de o riski alan aktörlerden birisi olarak  görmek istiyor"

AK Parti Sözcüsü Ünal, "Gül'ün yeterince rengini belli etmediğini mi  düşünüyorsunuz?" sorusuna karşılık da AK Parti'nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  verdiği mücadelenin bir millet mücadelesi olduğunu vurguladı.

Ünal, "Dolayısıyla burada güçlü bir siyasi aktör olarak, AK Parti'nin  önemli aktörlerinden biri olarak tabii ki taban Abdullah Gül'ü de o riski alan  aktörlerden birisi olarak görmek istiyor. İşte üzücü olan, Cumhurbaşkanımızın  'üzüldüm' dediği şey budur. Kaldı ki Cumhurbaşkanımızın doğrudan Sayın Abdullah  Gül'ü hedef alan bir açıklaması da zaten söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımız  da yol arkadaşlarıyla öyle kolay kolay sorun yaşamaz ve yol arkadaşlarından da  öyle kolay kolay vazgeçmez. Abdullah Gül'le Recep Tayyip Erdoğan arasındaki hukuk  da öyle hemen zarar görecek, kolay incinecek bir hukuk değildir."  değerlendirmesinde bulundu.

"BİZ ELEŞTİRİYİ İÇERİDE YAPARIZ"

"AK Parti'nin en ufak bir eleştiriye bile kapılarının kapalı olduğu"  yorumlarının sorulması üzerine de Ünal, "Biz eleştiriyi içeride yaparız,  kavgamızı içeride veririz." şeklinde yanıt verdi. Ünal, MYK, MKYK,  milletvekilleriyle gerçekleştirilen toplantılarda herkesin düşüncesini rahat ve  özgürce söylediğini, yapılan istişareler sonucunda ortak bir karar alındığını ve  herkesin de bu karara riayet ettiğini anlattı.

Ünal, şunları kaydetti:

"Sayın Abdullah Gül'le ilgili bahiste üzücü olan şey şu, biz 'AK  Partililer birbirleriyle medya üzerinden konuşmaz' diyoruz. Yani biz burada Sayın  Abdullah Gül'ün eleştiri hakkına ya da ifade özgürlüğüne dönük bir şey  söylemiyoruz. Eğer bizimle medya üzerinden konuşacaksa, o zaman bizim onu AK  Partili görmekle ilgili bir endişemiz ortaya çıkar. Yani bu defa bizi eleştiren,  bizimle ilgili ifade özgürlüğünü kullanan insanlara hangi hoşgörü ve toleransı  gösteriyoruz, hangi mesafeyi koyuyorsak, bu defa ona karşı da aynı mesafeyi  koyarız."

"YOL ARKADAŞIYSAK BU KAVGAYI BERABER VERECEĞİZ"

"Parti, Abdullah Gül'ü artık tam AK Partili olarak görmüyor mu?  Tabanda bir tepki olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusunu da Ünal, "Benim bu  konuştuklarım daha çok tabandan gelen. Şunu da kabul etmiyoruz, birilerinin  sosyal medyada Sayın Abdullah Gül'e dönük çirkin, kabul edilemez bir takım  ifadeleri, kullandıkları dili de kabul etmiyoruz. Çünkü bizim AK Parti olarak  dilimiz, siyasi söylemimiz bellidir. Biz bir meseleyi konuşurken, şahsiyet  üzerinden konuşmayız. Bir meseleyi konuşurken, eylem, davranış, söylem üzerinden  konuşuruz." şeklinde yanıtladı.

Haber Tarihi: 03 Ocak 2018 Çarşamba 08:14

YORUM YAZ

 • AbdulkadirAbdulkadir11 ay önce
  Reisin hiç yol arkadaşı kalmadiki kolay kolay vazgeçmez diyorsun.Kimse ona itiraz edemez hemen vatan haini olur ve Akp liler hemen ona en ağır küfürlere ve hakaretler le muamele eder.Ilımlı İslamcı Akp li kardeşlerim
 • Mehmet GökdemirMehmet Gökdemir11 ay önce
  Gül AK parti tabanında bir sinek kadar değer görmüyornasıl görebilirkikendini ne sanıyor sayın Erdogangül hakkında olumsuztek kelime konuşmuyor işte insanlık bugül ise ülkeye düşmanlık yarışında
 • VeliVeli11 ay önce
  Her şey gülün kaprisli karısının başının altından çıkıyor
 • GüllüGüllü11 ay önce
  Yiyin birbirinizi bakalim...Daha neler görecegiz neler...
 • Ayşe Ayşe 11 ay önce
  Dönek sinsi konuşma özürlü bir adem bin tane reyim olsaasla alamayacak muğlak bey kraliçe nin gulistan i
 • HanzalaHanzala11 ay önce
  Aile meselesi deniyor iki tarafta medya uzerinden konusuyor...ne bicim bi ailesiniz kardesim Ya! Aile maile kalmamis ortada hepsi dagilmis
 • NN11 ay önce
  Gazkokuyor
 • MehmetMehmet11 ay önce
  .... gül bosverin su gülü ...
 • Aynen, medya üzerinden değil, bire bir iletişim olmalı. Sayin Abdullah Gül. Bu hiç olmadı..!
 • GayseriliGayserili11 ay önce
  Ingilizcede biliyordu buyuk kayip
 • RabiaKocRabiaKoc11 ay önce
  ???
 • bekirbekir11 ay önce
  Karısı ile birlikte Erdoğana savaş açtılar,karısı hani demiştiya intifadayı başlatacağız diye ama NE HİKMETSE KARISININ ARKASINA SAKLANAN BU KİŞİ VE KARISI KUDÜS KONUSUNDA HİÇBİRŞEY SÖYLEMEDİLER KONU MENFATLERİ VE ÇANKAYA KÖŞKÜ OLUNCA küfür cephesinde yerlerini aldılar............
 • Kahtalı mıçıKahtalı mıçı11 ay önce
  Gülü seven dikinine katlanir.
 • OSMANLIOSMANLI11 ay önce
  A.Gűlű yeterince medyatik yaptınız ..kaale almayın ve muhatap olmayın artık bu fetocuyla..!
 • İsmail İsmail 11 ay önce
  Kendine yazık ediyor.Bu milletinnefret ettiği şeylerin başında ihanet gelir. Selam ve selam
 • NN11 ay önce
  BU GÜLDEN KÖTÜ KOKU ÇIKIYOR
 • bekirbekir11 ay önce
  Önemli konularda ÖZELLİKLE KUDUS KONUSUNDA GÖRÜŞ BELİRTMEYEN BEYEFENDİ DÖNEK KEMALİN AĞZIYLA KONUŞMAYA BAŞLADIYSA HDPLİLER İNGİLİZ ABDULA İHTİYACIMIZ VAR DEDİYSE BU ZAT SİZİN YOL ARKADAŞINIZ DEĞİL SİZE ZARAR VERCEK DEMEKTEDİR.Bırakın dava arkadaşlığını biran önce partiden atın bunu.....
 • Sahin MustafaSahin Mustafa11 ay önce
  Sayin ak parti millet vekilleri.biz halk olarak bos adamlara cevap vermenizi istemiyoruz.bu bu kisilerinkimlere hizmet ettiginide acik secik biliyoruz.lütfen memleket meselelerine yönelin.itlerürüyecek bu kervanda yoluna devam edecek.
 • yazıYORUMyazıYORUM11 ay önce
  Apdulan GÜL karakteri gereği ne nalına ne mıhına anlayışını devam ettiriyor. Kendisini kendince korumaya almış. Olurda ERDOĞAN giderse diye sabırla( sinsi sinsi) bekliyor. Adamın karakteri bu en başından beri böyleydi bunuda hiç gizlemedi saklamadı yani ona diyecek lafımız yok. Lakin Bülent ARINÇ bambaşka açıkça cephe almış, eleştiri adı altında bozgunculuk çıkartmış bir kişi. Ama bu adam hala Ak Parti protokolünde ağırlanıyor bunca yapıp ettiğine kırıp döktüğüne bakılmıyor görmezden geliniyor el üstünde tutuluyor. Benim anlamadığım da bu! Birileri danışıklı mı dövüşüyor bir ilkesizlikten muğlaklıktan bahsedilecekse Ak Partini Bülent ARINÇ konusundaki tavrıda çok açık seçik ve berrak sayılmaz!
 • semih davazsemih davaz11 ay önce
  Arkadaslar sahabelerdekavga etmistir ama barismistir... yani bizde ailemizle bile tartisiyoruzdariliyoruzfarkli dusunene saygim vardir baska yere cekmeyinbu millet avucunuzu yalatir
 • ZerrrZerrr11 ay önce
  Aman ne cevap veriyonuz şuna!
 • YorumYorum11 ay önce
  Doğru söze ne denir.Otobüsün bir tane şoförü olur.Reisimiz kaptanımız FATİH RECEP TAYYİP ERDOĞAN DIR.Araç yoluna hızla giderken Abdullah GÜL çıkıp kaptan ben olacağım diyorsan ben vatandaş olarak başka bir otobüse binmesini tavsiye ederim.

Günün Karikatürü

13 Aralık 2018