AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı'dan 12 Eylül açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili  Bostancı, "12 Eylül darbesi sadece askeriyenin yapmış olduğu bir darbeydi.  Darbeciler belliydi, çizgisi belliydi, sosyal zemini belliydi. Oysaki 15 Temmuz'u  yapanların sosyal zemini belli değil sinir nereden geçiyor belli değil. Toplumsal  katmanlara sızmış bir örgütten bahsediyoruz." dedi.

12 Eylül 2017 Salı 11:41
AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı'dan 12 Eylül açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 Eylül darbesinden bu  yana 37 yıl geçtiğini hatırlattı.

Bu ve diğer darbelerle ilgili Mecliste tüm partilerin katılımıyla bir  komisyon kurulduğunu belirten Bostancı, darbe dönemleri ve darbelerin  oluşmasındaki dinamiklerin analiz edildiğini anlattı.

Kendisinin de 12 Eylül darbesiyle ilgili komisyonun başında olduğuna  işaret eden Bostancı, "Bunu herhalde bir ironi olarak görmek gerekir. Çünkü 37  yıl önce 12 Eylül mağdurlarından birisi de bendim. Bir yıl Mamak Askeri  Cezaevi'nde yargılama neticesinde yattım. Daha sonra beraat etmiştim. 12 Eylül  darbesi sadece askeriyenin yapmış olduğu bir darbeydi. Darbeciler belliydi,  çizgisi belliydi, sosyal zemini belliydi. Oysaki 15 Temmuz'u yapanların sosyal  zemini belli değil sinir nereden geçiyor belli değil. Toplumsal katmanlara sızmış  bir örgütten bahsediyoruz." ifadelerini kullandı.

Bostancı, 12 Eylül darbesinin mantığıyla 15 Temmuz'a bakmamak  gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"15 Temmuz'un toplumsal ayağına ilişkin mutlak surette adaletin  çalışması ve buna ilişkin yargılamaların, ilişkili olanların hukuki  değerlendirmesinin yapılması gerekir. Çeşitli toplumsal gruplara sızmış olan,  Emniyete, hukuka, iş adamları dünyasına sızmış bir örgütsel yapı var. Muhalefetin  de esasen bir bakıma 15 Temmuz ve buradaki yargılamalara ilişkin sanıyorum  yaşadığı kafa karışıklığı veya kasti tutum buradan kaynaklanıyor. Sürekli bir  siyasal ayaktan bahsediyorlar ama toplumsal ayağına ilişkin yargılamalar  olduğunda, bu yapıya karşı mücadele edildiğinde sürekli sanki böyle bir mücadele  gereksiz yere veriliyormuş, yapılması gereken sadece darbede rol alan kişilerle  sınırlı olması gerekirmiş gibi izlenim yaratarak örgütün bu sosyal zeminine,  sosyal ayağına destek çıkan siyaset yürütüyorlar. Bunu çok yanlış ve tehlikeli  buluyorum."

 "TÜRKİYE'NİN ÇIKARLARINA İLİŞKİN DUYARLILIĞI 15 TEMMUZ KONUSUNDA DA  İFADE ETMELİ"

Ana muhalefet partisinin Türkiye'nin çıkarlarını ortaya koyan bir dil  kullanmasının Türkiye için daha iyi olacağına işaret eden Bostancı, şunları  kaydetti: "Unutmayalım ki 12 Eylül'ün bir siyasi ayağı yoktu. 12 Eylülcüler  geldiler, başbakanı kendi içlerinden çıkarttılar. Yurtta Sulh Konseyi'nin de  kimlerden oluştuğu belli. Orada benim bildiğim herhangi bir siyasi kesimden kişi  yok. Dolayısıyla bunun üzerinden mesnetsiz, edebi olmaksızın sadece popülarite  adına bir siyasal duyguyla eleştiriyi çok yanlış bulurum, haklı bulmam. Aynı  zamanda bu örgütsel yapının sosyal ayağına ilişkin verilen mücadeleye karşı  duyarsızlığı ve onu sulandırma girişimlerini de hesaba kattığında burada farklı  bir durum olduğu kanaatine ulaşırım. Ana muhalefet partisi, ülkenin önemli bir  partisi olarak siyasi polemiğin ötesinde Türkiye'nin çıkarlarına ilişkin  duyarlılığı 15 Temmuz konusunda da mutlak suretle ifade etmeli."

Haber Tarihi: 12 Eylül 2017 Salı 11:41

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 21.01.2018