AK Parti: Baharda referandum olabilir

Bütçe görüşmelerinin ardından TBMM'nin en önemli gündem maddelerinden birinin anayasa değişikliği olacağını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ataş, "Ocak ayı içinde bu görüşmeler yapılır ve referanduma gidecek bir sonuç ortaya çıkabilirse, muhtemelen baharda böyle bir referandum yaşanabilir" dedi.

20 Ekim 2016 Perşembe 00:45
AK Parti: Baharda referandum olabilir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, bir televizyon kanalında katıldığı programda, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

"Başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliği teklifinin hangi aşamada olduğuna" ilişkin soru üzerine Ataş, başkanlık sisteminin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yaptığı konuşmalar çerçevesinde Türkiye'nin gündemine oturan bir mesele olduğunu belirtti.

Ataş, "Bahçeli, Türkiye'de başkanlık sisteminin gerekliliğini fark etmiş olmalı ki bu konuyu konuşmalarında Türkiye'nin gündemine getirmiş oldu. Son birkaç yıldır konuşuyoruz, başkanlık sistemi sadece AK Parti ile ilgili bir konu değil, Türkiye'nin sistem meselesiyle ilgili bir konu." diye konuştu.

"Yarı başkanlık ya da partili cumhurbaşkanlığı denilse, AK Parti cephesinde kabul görebilir mi?" sorusuna Ataş, "Ümit ediyorum ki önümüzdeki günlerde, belki AK Parti'nin önerisi olarak, belki MHP'li sayın milletvekillerinin buna katkı sağlamaları suretiyle bir teklif olabilir. Bunlar henüz konuşulmuş, netleştirilmiş şeyler değil ancak Sayın Bahçeli'nin Türkiye'nin geleceğiyle ilgili, bu süreçle ilgili böyle bir hassasiyeti, sağduyulu düşünmesi takdire şayan bir duruştur." yanıtını verdi.

"Başbakan Binali Yıldırım'ın, Bahçeli ile görüşmesinden edindiği izlenimlerin neler olduğuna" ilişkin soru üzerine Ataş, "Sayın Başbakanımızın, Bahçeli ile yaptığı görüşmenin içeriğini çok detaylı konuşmadık. Ancak Bahçeli'nin öncesinde ve sonrasında, yani dün grup toplantısında yaptığı konuşmalardan şu anlamı çıkarıyoruz, Sayın Bahçeli bugüne kadar Türkiye'nin yararına olacak konularda gerçekten çok sağduyulu duruş sergilemiştir. 15 Temmuz darbe girişimi ve terörle mücadele konusunda, Türkiye'nin güvenliğiyle ilgili konularda, bugün de başkanlık sistemiyle ilgili konuda hep Türkiye'nin menfaatine olacak kararlı duruşlar sergilemiştir." dedi.

Haber Tarihi: 20 Ekim 2016 Perşembe 00:45

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü