Aidat da lüks

Ev için ödenen aidatlar araştırıldı, metrekare başına en yüksek fiyat 18.83 lira ile İstanbul Şişli'de... Lüks sitelerde ise aylık aidatlar 3 bin liraya kadar çıkıyor

Kapalı havuzu, spor salonu, otoparkı gibi sosyal donatıları ve güvenli olmaları nedeniyle tercih edilen siteler, yüksek aidatları ile dikkat çekiyor. Lüks sitelerdeki aylık aidatlar ise ev kiralarıyla yarışıyor. Lüks sitelerin 3 bin lirayı bulan aylık aidatları, birçok semtteki ev kiralarını da solluyor. Metrekare başına en yüksek aidatlar da İstanbul'da bulunuyor.

METREKARE BAŞINA 19 LİRA
Megakentte yeni yapılmış bir evde ısınma bedeli hariç aidatlar 300 liradan başlıyor. Şehir merkezinde ya da bahçeli evlerde bu rakam 3 bin liraya kadar çıkıyor. Kira parası kadar olan aidatlar, ev satarken de dezavantaj oluşturuyor. Reidin araştırma şirketinin 'Konut Projeleri Aidat Değerleri' çalışmasına göre; aidatlarda ipi göğüsleyen İstanbul'u, Ankara izliyor. İstanbul'da metrekare başına en yüksek aidat 18.83 lira iken, Ankara'da 16 lira. İzmir'de en yüksek aidat bedeli ise metrekare başına 4.3 lira olarak hesaplandı. 100 metrekare bir evin maksimum aylık aidat bedeli İstanbul'da bin 800 lirayı, Ankara'da bin 600 lirayı aşıyor.

ŞİŞLİ İLK SIRADA

Araştırma sonuçlarına göre, İstanbul'un ilçelerinde metrekare bazında ortalama aidat değerlerine bakıldığında, Silivri metrekaresi 1 lira ile en düşük değere sahip. Şişli ise metrekare başına 18.83 lira ile en yüksek aidat değerine sahip ilçe. Şişli'de aidatların aidatların ortalaması 6.43 lira düzeyinde bulunuyor.

DONATILARA GÖRE ÜCRET DEĞİŞİYOR
İstanbul'daki yüksek aidatlı bazı lüks siteler şöyle:

Alkent 2000: Büyükçekmece Gölü kenarındaki Alkent 2000 sitesi, 3 fazdan oluşuyor. Evlerin aidatları 750 TL'den başlıyor, 2 bin 800 TL'ye kadar çıkıyor.
Çiftçi Towers: Zincirlikuyu'da inşaatı devam eden 45 katlı çift bloktan oluşan Çiftçi Towers'ta 3+1 dairenin aidat fiyatının henüz netleşmediği açıklandı.
Zorlu Center: Zincirlikuyu'daki rezidansta 300 metrekare dairenin aidatı bin dolar.
Sarıkonaklar: Etiler'deki sitede 2+1 dairenin aidatı bin 100 TL, 5+1 dairenin ise 2 bin 500 TL.
Akmerkez Residence: Etiler 1+1 dairenin aidatı bin 300 TL, 4+1 dairenin ise 2 bin 500 TL.