Ahlaksız diziler aileyi yok ediyor

Toplum ahlakını bozan diziler televizyon ekranlarını sarmaşık gibi kaplamış durumda. Sapkın fikirlerin aşılandığı iğrenç senaryolardaki çarpık ilişkiler; zina, aldatma ve cinayet gibi eylemleri normalleştirme amacı güdüyor.

10 Şubat 2018 Cumartesi 03:04
Ahlaksız diziler aileyi yok ediyor

Sanat adı altında işlenen iğrençlikler, televizyon ekranlarını kanalizasyona çevirmiş durumda. Çeşitli kanallarda yayınlanan ve yayınlanmakta olan dizilerdeki ilişkiler, toplumun ahlak anlayışını zedeliyor, aile kurumunu dinamitliyor, taciz ve tecavüz vakalarını körüklüyor...

NE KÜLTÜRE NE DE AHLÂKA...

Batılı hayat tarzının esas alındığı diziler, Müslüman Anadolu insanının ne kültürüne ne örfüne ne adetine ne de dini inanışlarına hiçbir uygunluk taşımıyor. Evlere ayakkabılarla girilen, hemen hepsi sırça köşklerde geçen, zenginlik ve para kazanma hırsı ekseninde devam eden, başörtülü karakterlere sadece ‘temizlikçi’ rolü verilen, ibadet sahnelerinin olmadığı, müstehcen kıyafetlerin giyim tarzı olarak öne çıktığı diziler ile toplum adeta kültürel olarak dönüştürülmek isteniyor. Ahlaksızlığın kol gezdiği dizilerde konu olarak; aynı kadına aşık olan kardeşlerin çekişmeleri, eşinin arkadaşıyla ilişkiye giren kadın figürleri, aynı arkadaş grubu içerisinde değişen ‘sevgililik’ yakınlaşmaları, ablasının kocasına aşık olarak ablasını linç ettiren kardeş tiplemeleri ve eşini sürekli başka kadınlarla aldatan erkek karakterleri işleniyor.

İĞRENÇ İLİŞKİLER ‘DİZİ’ BOYU

Yazmaya dahi hicap duyduğumuz ahlaksız ilişkilerin topluma empoze edildiği dizilerde işlenen ve safi zihinleri iğfal eden konular şöyle:

“Ufak Tefek Cinayetler” dizisinde Serhan karakterinin eşini aldatarak Oya ile yaşadığı ilişki konu ediniliyor. Oya aynı zamanda Serhan’ın eşi olan Merve’nin okul arkadaşı.

“Ömre Bedel” dizisinde, evlendikten hemen sonra tehditle başkasıyla beraber olmak zorunda kalan kadının, hamile kalıp kocasından gizlemesi konusu işleniyor. Daha sonra ise kadının görümcesiyle tecavüzcüsü evlenip aynı eve geliyor!

“Kadın” dizisinde, ablasının kocasına aşık olup onu iftirayla linç ettiren bir kardeş var. İki kardeş aynı adama aşık. Aynı zamanda dizideki Hatice ve Yeliz karakterleri, eşlerinden boşanmış olan, Jale karakteri de eşiyle mutsuz olduğu için boşanmak isteyen kadın rolünde.

 “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz”ın Hızır’ı, karısı Meryem’i defalarca aldatıyor. Eşiyle herhangi bir problem yaşamadan gündelik hayatına da devam ediyor.

“Kızlarım İçin”de annesini ‘sevgilisiyle’ yakalayınca beynini dağıtıp, sonra babasının hapse girmesine izin veren bir genç kız karakteri var. Sonrasında ise parayı kolay yoldan bulma derdine giriyor.

“O Hayat Benim” dizisinde her iki kardeşle de beraber olan bir adam karakteri başrolde iken dizide sayısız aldatma sahnesi yer alıyor.

İnternet dizisi “Fi”de Duru karakteri, sevgilisi Deniz’i, Can’la; sonra da kocası Can’ı eski sevgilisi Deniz’le aldatıyor.

TACİZ, TECAVÜZ, ZİNA, ŞİDDET

“Siyah İnci” dizisinde Hazal ve Kenan nişanlıyken, Hazal tecavüze uğruyor. Tecavüzcüsüyle de evlenince, Kenan intikam almak için evlendiği adamın kız kardeşiyle evlenip aynı eve geliyor ve aynı evde mücadele ediyorlar.

Ezel”de ana karakter Ezel, Eyşan’a aşık fakat o Cengiz’le evli. Ezel, Eyşan’la cinsel ilişki yaşıyor. Ardından Eyşan’ın kız kardeşi Bahar’la da ilişkiye giriyor.

Aşk ve Mavi”de konağın büyük oğlu Cemal, konağın hizmetçisi Fatma’nın çocuğunun asıl babası. Cemal, Fatma’nın eşini de öldürüyor. Bunu sadece Fatma’nın kayınvalidesi Hasibe biliyor ama o da konağa yerleşebilmek için bu durumu görmezden geliyor. Cemal’in annesi Refika da oğlunun ahlaksızlıklarını örtmek için birçok entrika çeviriyor.

"Kaderimin Yazıldığı Gün" dizisinde ana karakter, karısını 'taşıyıcı anne' ile aldatıyor.

Öyle Bir Geçer Zaman Ki” dizisinde Ali Kaptan, karısı Cemile’yi Caroline ile aldatıyor. Soner karakteri ise kardeşinin karısı Aylin’e aşk besleyen ve kardeşi ölünce onunla evlenen birisi.

EN BÜYÜK SAPIK ‘BEHLÜL’!

“Kavak Yelleri” dizisinde aynı arkadaş grubu içinde “sevgili” çiftler sürekli değişiyor.

“Kuzey Güney” dizisinde Kuzey ve Güney kardeşler, Cemre adlı kadına aşıklar. Dizide Cemre için birbirine düşen iki kardeşin mücadelesi işlendi.

“Yaprak Dökümü” dizisinde Necla ve Leyla’yı birbirine düşüren Oğuz karakteri var. Dizi bir çarpık ilişki ağacı.

“Çocuklar Duymasın”da, Haluk, kendisinden hoşlanan genç kadının ilgisine karşılık veren bir tip.

“Eve Düşen Yıldırım” ana karakter, yanına yerleştiği akrabalarını-kuzenlerini kendine aşık etmesini konu alıyor.

“Aşk-ı Memnu”da ise tam bir sapıklık. Amcasının karısı ve aynı zamanda eski sevgilisinin kardeşine aşık bir Behlül var. Daha sonra amcasının kızıyla evlendi. Onu da defalarca Bihter’le aldattı.

NEREYE KADAR?

İşlenen konularla topluma sapkın fikirlerin aşılandığı dizilerin iğrenç senaryolarındaki çarpık ilişkiler, zina ve aldatma gibi eylemleri normalleştirme amacı güden dizilere karşı yetkililerin önlem alıcı adımlar atması bekleniyor. Söz konusu dizilerin farklı ülkelerde de gösterime girmesiyle övünen bazı kesimler ise Türkiye’deki aile yaşantısı algısının dizilerdeki gibi olduğu yönündeki algılara hizmet ediyor.

10 yılda 1.2 milyon çift boşandı!

FARUK ARSLAN

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Şubat 2018 Cumartesi 03:04

YORUM YAZ

 • ahmetahmet2 ay önce
  yazınızı çok beğendim ben ateistim ama ahlak çok önemli neden p... yasakta aşk dizisi serbest ergen kızlar bu aşk dizileri izleyip bozuluyor aşk ve cinsellik içeren diziler p... gibi acilen yasaklanmalıdır çok önemli bir konudur bence bu tür yazılar devamlı yazın bence saygılar herkeze
 • Kadir bashoruzKadir bashoruz11 ay önce
  En cok sikayet oldukca uzerine gidiliyor belki kimse menmun deyil sikayet kimsenin aklina gelmiyor yoneticilerde bak herkez menmun kabal 7 de ahlaka aykiri birsey yok faydali birseyde yok bir elif dizisi aksam basliyor bu dizi 500 bolumu gecti mevzu ney pesinden hind dizisiaksam yetmez gibi sabahda oynatiyor vatandan kafayi oynatiyor bu sefer baska kanal ariyor insaf be bu insanlar surumu zannediyorsunuz ne versek yer birazda verin deger biraz insaf varsa eger
 • mazlummazlum11 ay önce
  Bittiocak mı kaldıkiküçücük çocuklar parklarda öpüşüyorbu diziler yüzünden ve devlet gıgdiyemiyor bu dizilereinan bu dizilerin yaydığı zehir terör den daha tehlikeli
 • BeKÇi_MuRTaZaBeKÇi_MuRTaZa11 ay önce
  ......mesela ben EDHO haricinde diğer dizileri bırak izlemeyi görürsem kanal çeviriyorumbilmem anlatabildim mi _??
 • Omer Omer 11 ay önce
  Bu tur diziler zaten belli. Mesela eskiya dunyaya hukumdar olmaz.Karadenizli bir mafya babasi. Uc kadin dan cocuklari varCocuklari da kendisi gibi mafya babaligina ozenmisegitim okumak filan yok. Hirsizlikla zengin olmus ama darma dagin bir aile. Tahammul edemedim. Boyle bir rezillik kepazelik. Ahlaksizlik gormedim. Bu tur dizileri yok etmek yine halkin elinde. Duzgun kaliteli dizilere baktigimiz da bu rezillikler ortadan kaybolur. Bu dizileri yapan hayal cilar ortadan yok olur. Ahlak sahipleri nin hakki yenmemis olur.
 • AdilAdil11 ay önce
  Hepsi birbirinden igrenc. Hic birini izleyemiyorum. Tv ile vaktinizi oldurmeyin hatta evinize tv koymayin. Ailenizle vakit gecirin, ibadet edin, dinlenin. Ne buyuk rahatlik goreceksiniz.
 • Kadir bashoruzKadir bashoruz11 ay önce
  Bazen insan fura gorur kabusuyandiginda iyiki ruyayimis desekde gunlerce unutamayiz tipki dizilerde oyle sahneler varki zihnimizde yer ediyor boyle olurmu bunudami gorecektik buda yapilirmi hirsizlik nasil yapilir insan nasil olduruyor pazar magazinler dedi kodu ben tv para oduyom insan gibi beni ilgilendirmeyen konular estetik reklami ev reklami sagolsun cuma sohbetler cikan hocalar her soruyu insanin hosuna gidecek cevaplar veriliyor ne kadari faydali incelensin sunucuda hocadan cok o cevaplandiriyor gerisi yetkililerin
 • Ahmet ÖzAhmet Öz11 ay önce
  15 senelik güçlü iktidarın gücü mü yoktu da bu dizi filmler hala devam ediyor?Bu millet diye üstüne basa basa dillendirilen,ısrarla Türk milleti tabirini söyleyemeyen,T.C.harflarine allerjisi olan anlayış,'bu millet' diye söylediği seçmen kitlesini,bu dizilerle oyalaması gerekirdi.İktidar siyasetini koruyup kollayan basın ve medyanın verdiği bilgilerle itaat et,rahat et,komutuna başka türlü uyulamazdı.Eğer seçmen kitlesi emperyal düzenin neden ülkemize hakim olduğunun farkına varırsa,iktidar için iyi olmazdı.Bu gerçeği Akit ailesi olarak bilmemeniz mümkün değildir ama tecahülü arifane yapmanızdan ve bugünkü güzel yorumlanmış haberiniz sebebiyle sizi ve ekibinizi tebrik ederiz.
 • EzelEzel11 ay önce
  Allah bizi bu Chp iktidarından muhafaza etsin.100 yıldır iktidardalar inanç iman kalmadı. Ahlaksızlık kol boyu Khk çıkarıp herşeyi düzenliyor kar. Çok kurum ve kuruluş,Sivil toplum örgütleri ve sendikaları kapatıyor bu Chp iktidarı ama ahlaksız bu filmlere sanat yardımı adı altında devlet desteği veriyor. Eyyy Kılıçdaroğlu senin yatacak yerin yok.
 • AdsızAdsız11 ay önce
  Toplumun ahlakını bozmak için yapılan bu proje maalesef başarıya ulaşmıştır. Bu millette asla Olmaz denilen ahlaki sapkınlıklar artık çokça rastlanmakta. Ve insanlar bu tür şeyleri artık normal karşılıyor. Allah sonumuzu hayır etsin.
 • hacıhacı11 ay önce
  Adnan oktarın kanalı ahlaksız olur da ılıçalının kanalı farklı muamele görürse "neler oluyor?" diye sorgulamayanın aklından şüphe ederim. hangisi daha az ahlaksız?
 • Şaka mıŞaka mı11 ay önce
  Bu dizilerin oynamasına kim izin veriyor hemde muhafazakar bir iktidar döneminde
 • Osman19Osman1911 ay önce
  Aile bi tarafa, insani yok ediyor o ahlaksiz diziler.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ocak 2019