THY Orta Avrupa

Ahirette güldürecek olan gözyaşları

Burada dökülen kulluk gözyaşları yarın ahirette yüzleri güldüreceğinden Yûnus Emre Hazretleri de mahşer günü için gözyaşı dökenlerin ilk safında yer alarak herkesi o safa davet eder.

20 Mart 2017 Pazartesi 21:42
Ahirette güldürecek olan gözyaşları

Sâlihlerden bir zât bir gün pazara uğramıştı. Lüzumlu birkaç şey alacaktı. Alacağı şeylerin karşılığını da evde hesaplamış ve elindeki mevcûd parasının buna kâfî olduğuna kanâat getirmişti.

Fakat pazar yerine vardığında o para alacaklarına yetmedi. Bunun üzerine o sâlih kişi ağlamaya başladı ve bu hâli uzun bir müddet devam etti. Etrafındakiler, buna şaşırdılar.

Alacaklarına parası yetmediği için ağlamasının yersiz olduğunu söyleyerek kendisini teskîne çalıştılar. Bir zaman sonra kendine gelen o sâlih zât, boğazında düğümlenen son hıçkırıklar arasında şaşkın kalabalığa şöyle seslendi:

“–Gözyaşlarımı bu dünyâ için sanmayın! Düşündüm ki, bugün evdeki hesap çarşıya uymuyor! O hâlde yarın dünyâ hesabı âhirete nasıl uyacak?!.”

Hiç şüphesiz burada dökülen kulluk gözyaşları yarın âhırette yüzleri güldüreceğinden Yûnus Emre Hazretleri de mahşer günü için gözyaşı dökenlerin ilk safında yer alarak herkesi o safa davet eder:

Ağlaşalım ol gün için,

Ol gün melâmet günüdür,

Ağlaşalım ol gün için..

Ol günde yerler yarıla,

Cümle ölenler dirile,

Cümle günâhlar sorula,

Ağlaşalım ol gün için..

Haber Tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi 21:42

YORUM YAZ

  • MDMD1 yıl önce
    Yunus Emre Mevlana Celaleddini Rumi ve bir çok veli ilahi Aşk ile ağlamıştır.cennet beklentisi yada cehennemden azad olup olmama endişesiyle değil. Tabiki cehennemden Rabbimizin Rahmetine sığınır.Cennetinede ihtiyaç duyar muhtaçlığımızı biliriz..Onların en büyük endişeleri Rabbimizin bir an bir dem dahi onlardan yüz çevirme ihtimalidir.ibrahim a.s.Halillullahtır.isa a.s.Ruhullahtır.Musaa.s.Kelamullahtır.Muhammed Mustafa efendimizses.a.v.Habibullahtır.yani ilahi Aşkın ilk ve tek muhatabıdır.onun izinden qiden cümle varisler yani veli kullar alemlerin efendisi olan Habibi Kibriyamızın ümmetine e duyduğu derin sevqi ve bağlılık hasebiyle Allahac.c.ve Resulullah efendimize tam bir sadakat ve bağlılık anlamına qelen Hakikati Nuru Muhammediye yolunda ilerleyen sıratı müstakim yolcularına Resullah efendimizin hatırı içinbazı mükafatlar verilir.biriside ilahi Aşktır.ilahi Aşk ağlamasında riya yoktur.arık qözyaşıdır.cümle ümmeti muhammed kullarda bu potansiyel vardır.kimi bunu evvel Allahımızın izniyle farkeder.qerçeğe erer.kimide insan qelir hayvan qider.burdaki sır ruhun nefse qalip qelmesidir.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018