Ağbal'dan flaş açıklama: 2018'de kamuda kemer sıkacağız

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, "Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı" görüşmelerinin 4. gün mesaisi devam ediyor.

13 Ekim 2017 Cuma 22:26
Ağbal'dan flaş açıklama: 2018'de kamuda kemer sıkacağız

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı görüşmelerinin 4. gün mesaisi devam ediyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in "Orta Vadeli Program ve bütçe hedefleri değişmeyecek. Değişiklik yaptığımız vergi düzenlemelerini telafi edecek tedbirler alacağız." sözlerinin hatırlatılması ve tasarının komisyondan çekilmesinin istenmesi üzerine "Yok arkadaşlar, tedbirlerimiz bu kadar." dedi.

Orta Vadeli Program hedeflerinde herhangi bir değişiklik olmayacağını daha önce söylediğini hatırlatan Ağbal, "Amerika'dan atılan bir tweet mi yoksa komisyonda oturan Maliye Bakanı mı? Ben size söylüyorum. İkisi de birbiriyle bütünlük oluşturan aynı şey söylüyor. Bu değişikliklerden sonra da herhangi bir şekilde Orta Vadeli Program hedeflerimiz, bütçe dengesi hedeflerimizde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. " diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in kamoyuna yansıyan haberler üzerine bir açıklama ihtiyacı duymuş olabileceğini belirten Ağbal, açıklamalar arasında bir fark olmadığının altını çizdi.

Bakan Ağbal, verilen önergeler arasında da bütünlük olduğunu, dağıtılmayan kurum karlarıyla ilgili vergilendirmeden vazgeçip kurumlar vergisi oranı üzerinde bir değişikliğe gittiklerini dile getirdi.

Türkiye ekonomisinin 2002'den bu yana ortalama 5,7 büyüdüğünün altını çizen Ağbal, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşanan sıkıntılara rağmen 2016'da ekonominin yüzde 3,2 büyüdüğünü, bu yıl da yüzde 5,5 büyüyeceğini söyledi.

Ekonomiyi ciddiyetle yürüttüklerini, ekonomik göstergelerin de bunu ortaya koyduğunu dile getiren Ağbal, geçen yıl ekonominin canlanması için birçok vergiden vazgeçtiklerini, bu düzenlemelerin 2017 bütçesine 11 milyar maliyeti olduğunu anlattı.

"Kamu 2018 yılında kemer sıkacak"

Zamanında gerekli kararları aldıklarını ve Türkiye ekonomisinin büyümeye devam ettiğini kaydeden Ağbal, Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu bildirdi.

Ağbal, "Ekonominin ihtiyaçlarına göre, kamu harcamalarında 2018 yılında ciddi anlamda kemer sıkacağız. Cari harcamalarımız başta olmak üzere, birçok alanda, bütçeyi açıkladığımızda onları da sizlerle paylaşacağım. Gerçekten kamu 2018 yılında kemer sıkacak." diye konuştu.

"Türkiye ekonomisi uçurumun kenarındaymış gibi" açıklamalara kimsenin inanmayacağını aktaran Ağbal, 2018-2020 döneminde de Türkiye ekonomisinin yüzde 5'in üzerinde büyüyeceğini, kişi başına milli gelirin artacağını, eğitim, sağlık ve altyapıda yatırımlara devam edileceğini kaydetti.

Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 22:26
 • MematiMemati1 gün önce
  İyi olur. Özellikle sosyal tesislerin elektrik ısınma, su giderlerini ödemeyin. Alttam üstüme kadar devletten maaş alıyorlar devlete yük bunlar. 6-7-8 bin tl maaş alıyorlar. Yazık bu halkın cebinden çıkıyor bunlar
 • VatandasVatandas2 gün önce
  O kemeri azicik millet vekillerinde ve kendinizde siksaniz Turkiye inanin cok rahat bi nefes alacak.2017 de cok alim yaptinizya sanki.ulan siz neyapmaya calisiyosunuz ya chpyi gectiniz ha.siz kirallar gibi yasayin halk ne olursa olsun oylemi.2019 da gorusecez hic merak etmeyin hic hic.halk enayi degil.siz aylik elli altmis milyar maas alin her turlu masraf devletten.halka gelince kemer sikacaz oylemi.bu halkta sizin kemerinizi kokunuze kadar sikmai iyi bilir bekleyin 2019 u
 • Kritik Kritik 3 gün önce
  Dış devletlere değişik şekillerde bir kaç günlüğünegönderilen memur müsteşar millet meclisi çalışanları vb kişilerin kontrolü bile ekonomiyi kurtarır. Gittikleri ülkelerde resmi ziyaretten daha ziyade gezip tozup keyif yapıyorlar. Bunların içineyurt dışı akraba toplulukları çalışanlarını özellikle katmak gerekiyor. Sözde akademisyenler de bundan uzak değil. KHK yönetmeliğince hiç bir devlet memurunun dış devlete gönderilmemesi gerekiyor yazık bu milletin parasına bir şey yaptıkları Yok. Gelelim diyanetin ramazan aylarında dış devletlere gönderdiği İmamlara bir çoğu görevini yapmıyor yol parasından ek maaşa kadar devletimizin imkanlarından faydalanıyorlar. Kemer sıkılacaksa bunlar engellensin. TİKA'nın saçma sapan ve dengesiz duygusal sözde yatırımları da işin çabası .kısacası devletin imkanlarını kendi zevklerine kullanan her kişi ve kurum engellensin kontrol edilsin
 • yasinyasin3 gün önce
  Çok israfçı bir hükümetsiniz hesabını Allaha ödersiniz
 • Osman Osman 3 gün önce
  Yerel medya bir turk kesif uçaginin dusuruldugunu yaziyor.
 • Akkuş Akkuş 3 gün önce
  Sürekli her seçimde size destek verdim ama ekonomi böyle giderse sandıkta elim başka partiye gider gibi geliyor. Çok israf var çok üretimi artırın patronlara çok iltimas geçildi ekonomi iyi diye destekledim gerçekten güzel işler oldu ama gelinen nokta.
 • AliAli3 gün önce
  Ya siz kemer sıkmayın sayın bakan millete vergiyi yükleyin yeter.ümük vergisi,hava vergisi....teftiş yok yok varsa da hikaye.devleti yiyen yiyene.lojmanlar satılsın.kamuda araç azaltılsın.adam makam aracını özel işinde kullanıyor.özel okula teşvikte devleti kandırıyor.lüzumsuz harcamalar.hadi doğudaki kaçak olayına da el atın da adaletinizi görelim
 • Ahmet Ahmet 3 gün önce
  İtibarin kemeri mi olur.
 • AliAli3 gün önce
  Kurumlarda kendi özel işlerinde kullandıkları kurumaraçlarından ve gereksiz harcamalardan başlaya bilirsiniz sayın bakanım
 • hasanhasan3 gün önce
  Kamuda israfı onleyin israfı. sadece israfı onleyen tedbirlerle dunyanın gelirini elde edersiniz.
Daha fazla yorum göster (1/10)