Adil Gür referandum eleştirilerine noktayı koydu

En son referandum anketinin sonuçlarını aylar önce paylaşan araştırma şirketi A&G'nin sahibi Adil Gür, son günlerde kendileriyle ilgili ortaya atılan iddialara cevap vererek, "Geçmişe baktığımızda açıkladığımız sonuçların kime yaradığını veya kime yaramadığına bakmadan açıkladığımız gibi 16 Nisan’dan önce de bulacağımız son rakamları kamuoyu ile paylaşacağımızdan hiç kimsenin endişesi olmasın." dedi.

Adil Gür referandum eleştirilerine noktayı koydu
Eklenme: 20 Mart 2017, 15:11

En son referandum anket sonuçları kamuoyunun en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Haliyle gözler 1 Kasım seçimlerini tek bilen Adil Gür'ün sahibi olduğu A&G'e çevrildi.

Ocak ayında yaptıkları referandum anket sonuçlarını duyuran Adil Gür, o tarihten sonra yeni bir araştırma yapmadı. İşte bu sessizlik beraberinde spekülasyonlara yol açtı.

"BASKI SONUCU SONUÇ AÇIKLAMIYOR" İDDİASI

Baskı ve uyarı sonucu Adil Gür'ün o günden sonra yeni araştırma sonuçlarını açıklamadığı iddia edildi. Söylentilere son noktayı ünlü anketçi, bugün Milliyet gazetesinde "Kamuoyu araştırmaları ne kadar etkili!" başlıklı yazısında koydu

Kamuoyu araştırma şirketlerinin seçmen üzerinde yok denecek kadar etkisi olduğunu yazan Gür, yakın tarihteki seçimlerden ve yapılan araştırmalardan örnek vererek yazısına son günlerde dolaşan o iddiaya böyle yanıt verdi:

"2002’de 2 partili bir Meclis olacağını, 2009’da AK Parti’nin % 40,0’ın altına düşeceğini, 2011 de MHP’nin, 7 Haziran 2015’de HDP’nin asla baraj probleminin olmadığını aylar öncesinden açıklayan şirketimiz, 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin rahat bir şekilde açık ara iktidar olacağını söyleyince 16 Nisan ile ilgili üzerimize ciddi bir sorumluluk yüklendi. 16 Nisan ile ilgili araştırmaları bulduğumuz rakamları aylar öncesinde kamuoyu ile paylaştık.

"16 NİSAN'DAN ÖNCE DE BULACAĞIMIZ SON RAKAMLARI KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIMIZDAN HİÇ KİMSENİN ENDİŞESİ OLMASIN"

Bir süredir rakam telaffuz etmiyoruz ama bunu sanki bir baskı, bir uyarı sonucu yaptığımızı söyleyenler, yazanlar ve çizenler var. 34 yıllık araştırma sektöründe yer alan biri olarak bugüne kadar hiçbir iktidar döneminde değil uyarı, telkinle dahi karşılaşmadık. Geçmişe baktığımızda açıkladığımız sonuçların kime yaradığını veya kime yaramadığına bakmadan açıkladığımız gibi 16 Nisan’dan önce de bulacağımız son rakamları kamuoyu ile paylaşacağımızdan hiç kimsenin endişesi olmasın.

SONUÇLAR KİMSEYİ ETKİLEMEZ

Kaldı ki az önce de ifade ettiğim gibi, açıklanan sonuçlar hiç kimseyi etkilemez. Bizler kamuoyunu etkilemek için araştırmalar yapmaz ve yayınlamayız. Sadece işimizi yapmaya, doğru ve başarılı bir sınav kağıdı vermeye çalışırız. Sandıktan çıkacak sonuca göre de kamuoyu değerlendirir, bildi veya bilemedi diye. Halbuki, istatistiki araştırmalar bir bilme sanatı da değildir. Süreci takip etme ve stratejileri belirlemede kullanılan bilimsel bir araçtır sadece. Aksini düşünenler, sadece geçici bir keyif almakla kalmayıp parasını da çarçur etmiş olurlar. Sandıktan çıkacak sonuçlara bakarak da kamuoyuna ve özellikle kendi tabanlarına hesap verirler."

 
Haber Tarihi: 20 Mart 2017, 15:11
HABER YORUMLARI
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Mehmet

Az bile yazmışsın ağzına sağlık

Cevapla

Alihan

İş bulamıyoruz birileri aracı olsa da bir iş bulsak

Cevapla

murat

idam geri gelsin diye evet. fetoculer asilsin diye evet.

Cevapla

Baybars

Atakan seni gibi fetöcüleride asacagini söylesin %80 evet cikar

Cevapla

jilet

Kes tıraşı dallama. Verecez elinize 16 Nisan'da EVET leri.

Cevapla

Fatih bekir

Fetocu pislik yazmış yine yorumu. Yatacak yeriniz yok. Allah ıslah etsin

Cevapla

Hülya

Atakan bey hayat size güzel keşke beyninizin içine girip bir görebilsem nasıl çalışıyor

Cevapla

Kalem..

Az kaldı inşallah az.. En az %65 EVET'i görünce küçük dilinizi yutmayın diye söylüyorum.. İstesenizde istemesenizde milletin kararına boyun eğeceksiniz.. O kadar..

Cevapla

Ali

Aç tavuk buğday ambarındamı sandın kendini! Eşitmiş hiç gulecegim yoktu

Cevapla

Emre kurt

Babayi alirsin sen!

Cevapla

Serdar ilhab

Nafile çabalar

Cevapla

Kaya Bağışlar

Bazı zeka noksanları,milletin gönlüne taht kurmuş yerli,milli ve içi-dışı bir olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı ve milletin irfanını hala anlayamıyorlar.Tüm ömrü boyunca milletin teveccühüne mazhar olmuş Ve girdiği her seçimi milletin kahir desteği ile kazanmış bir liderin şarlatanların eleştirileriyle değer kaybedeceğini düşünmek ahmahlıktır.Osmanlı'yı acımadan parçalamış akbabaların bugün tüm güçleri ve modern algı aldatmaları ile bizleri lime lime etme girişimlerini dahi anlayamamak büyük bir bedbahtlıktır.

Cevapla

Ehbal

Yahu he he...

Cevapla

Hasan

Yürü git fetöcü Senin platformun cumhuriyet zaman gazatesi

Cevapla

Kanuni

Yaptığınız yoruma verilen oylar da eşit.

Cevapla

Omer samil

Atakancık evet oylari 58 suanda , sizin gibi dangalaklar varken reisin bisey yapmasina gerek varmi ? Hayir cephesinin basindaki adam dahi neye hayir verecegini bilmiyor . Biraz daha konusursa 65 i zorlar evet .

Cevapla

ATAKAN

Hayır evet oyları eşit şuan , rte biraz daha ab ye göstermelik laf atıp , biraz daha miting yaparsa , şehit haberi gelip milliyetçilik yapıp, güneydoğu ya gidip de kürtçe evet afişleri asarsa belki oyları artar.Eee zaten yapıyor bunları derseniz ..Saygılar..

Cevapla

Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?