THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

ABD'nin öneride bulunduğu Barzani'den flaş referandum açıklaması!

IKBY Başkanı Mesud Barzani, ABD ve koalisyonun sözde 'Kürdistan' bağımsızlık referandumunu erteleme karşılığında yaptıkları öneriyi reddettiklerini duyurdu.

15 Eylül 2017 Cuma 18:33
ABD'nin öneride bulunduğu Barzani'den flaş referandum açıklaması!

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül'de yapılması planlanan referanduma ilişkin ABD ve koalisyonun sözde Kürdistan bağımsızlık referandumunu erteleme karşılığında yaptıkları öneriyi reddettiklerini duyurdu. Barzani, "Daha önce birçok vaatler verildi ancak hiçbiri yerine getirilmedi. Bu yüzden referandum ertelenmeyecektir" dedi.

IKBY Başkanı Barzani, ABD, İngiltere ve Birleşmiş Milletler tarafından referandumun ertelenmesine karşılık sunulan alternatif hakkında, "Şimdiye kadar, referanduma denk bir alternatif bize ulaşmadı. Referandum, bağımsızlığa ulaşmamız için bir araçtır ancak hedef değildir. Amacımız bağımsızlıktır. Daha önce birçok vaatler verildi ancak hiçbiri yerine getirilmedi. Bu yüzden referandum ertelenmeyecektir" şeklinde konuştu.

"HİZMETÇİ OLMAYI KABUL ETMİYORUZ"

"En büyük sorun Bağdat'taki kardeşlerimizin gerçek bir ortaklığı kabul etmemeleridir. Kusura bakmayın biz de size hizmetçi olmayı kabul etmiyoruz" diyen Barzani, "Evet bu süreçte risk var ancak bunu yapmayıp, gerekli adımları atmazsak, riskten daha kötü şeyler meydana gelebilir. Burada mesele iradedir. Kürdistan halkının iradesinin güçlü olması gerekiyor. Eğer güçlü irade olursa, başarıda elde edilir" diye konuştu.

Referandumun uluslararası hukuki dayanağı olmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Barzani, "Referanduma meşruiyeti dışarısı değil ancak Kürdistan halkı verecektir" ifadelerini kullandı.

ABD ALTERNATİF PLAN SUNMUŞTU

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumu öncesinde BM, ABD ve İngiltere, Mesud Barzani'ye alternatif plan sunmuştu. Barzani planı inceleyerek karar vereceklerini açıklamıştı.

Dün yapılan toplantıya ABD Başkanı Donald Trump'ın DAEŞ'le mücadele koalisyonu özel temsilcisi Brett McGurk, BM Irak özel temsilcisi Jan Kubis, ABD'nin Irak Büyükelçisi Douglas Silliman ve İngiltere'nin Irak Büyükelçisi Frank Baker katılmıştı.

IKBY MECLİSİ İKİ YIL SONRA TOPLANIYOR

Bölgedeki siyasi kriz nedeniyle iki yıldır kapalı olan IKBY parlamentosu da bugün açılıyor. Kuzey Irak'taki dört partiden ikisi meclisin bugünkü açılış oturumuna katılmayacaklarını duyurdu.

Haber Tarihi: 15 Eylül 2017 Cuma 18:33

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü