THY- Euroleague

ABD’nin Kudüs oldu bittisi kabul edilemez

ABD'nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasından sonra Türkiye iş dünyası da sert tepki gösterip kararlı tutum sergiledi.

08 Aralık 2017 Cuma 10:30
ABD’nin Kudüs oldu bittisi kabul edilemez

ABD Başkanı Trump’ın iç politika malzemesi haline getirip Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasından sonra Türkiye iş dünyası da sert tepki gösterip kararlı tutum sergiledi. İş dünyası, üç önemli dinin ortak merkezi konumundaki Kudüs ile ilgili bir oldu bittiye izin verilmeyeceğini, bölgenin ateşe atılmasına da sessiz kalınmayacağını vurgulayıp, Filistin halkına sonuna kadar destek olunacağını ifade etti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, “Filistin meselesinde tarafını ortaya koyan ABD, tarihi boyunca İsrail’in emellerinden olan bu hamleyi gerçekleştirerek, insanlığa ve barış umuduna ağır bir darbe indirmiştir. Filistin meselesi, yalnızca Müslümanları ilgilendiren bir konu değil, insanlık tarihine kara leke olarak yerleşen bir zulümdür” açıklamasında bulundu.

Kudüs’ün, Osmanlı himayesinden çıktığı günden itibaren Batı’nın manevralarına sahne olduğunu hatırlatan Kaan, ABD eliyle Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesinin bu manevraların sonuncusu olduğunu aktardı. Kaan, işgalin 100. yılına denk gelen bu hamlenin Orta Doğu’nun kaderi olarak sunulduğunu belirtti.

Barış içinde ve bir arada yaşamayı savunan tüm ülkelerin, bunu söylemden öteye taşımalarının vaktinin geldiğini ifade eden Kaan, Kudüs’ün işgaline, tüm dünyanın tepki vermesi gerektiğini savunduklarını belirtti.

‘TARİHİ STATÜYE AYKIRI’

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına tepki göstererek, “Ortadoğu’da yeni çatışma alanları oluşturmak ve bölgeyi ateşe atmaktan başka hiçbir amaca hizmet etmeyen bu kararı şiddetle kınıyoruz” ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, yazılı açıklamasında, ABD Başkanı Donald Trump’un, Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının, Kudüs’ün tarihi statüsüne aykırı ve sorumsuzca atılmış yanlış bir adım olduğunu belirtti.

‘DÜNYA BARIŞI ATEŞE ATILDI’

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, “BM Kararları, Ortadoğu’nun durumu ortadır. Müslümanların ilk kıblegahı Kudüs’ün ve Harem’i Şerifin statüsü ortadadır. ABD Başkanı Trump, bunun ne anlam taşıdığını bir daha düşünsün. Bu tarihi gerçekliğe rağmen bu yönde bir adım atan ABD Başkanı Trump Dünya barışını ateşe atmıştır. Bu kararın ne bölge barışına ve ne de huzura bir katkısı vardır. Bu apaçık bir provokasyondur. Trump İslam Dünyası’nın unutmayacağı kara bir isim olmuştur. Bugün İslam Coğrafyası ve Dünya barışına hizmet edenlerin akıllarını başına alıp kenetlenme günüdür” diye konuştu.

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Yaşar Doğan, “Müslüman dünyası bu karara büyük tepki gösterirken, alınan kararın Ortadoğu barışının altına dinamit koymakla eşdeğer olduğu vurgusu yapıldı. ABD’nin Kudüs açıklaması apaçık hatadır. Hatadan bir an önce dönülmelidir. Kudüs haremimiz, ilk kıblemiz, ikinci mabedimiz, her şeyiyle Filistin’in ve Müslümanlarındır. Böyle bir durum asla kabul edilemez” dedi.

‘GÖZ YUMMAYACAĞIZ’

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay: “İlk kıblemiz ve yeryüzünün ikinci mabedi olan kadim şehrimiz Kudüs’ü, Siyonist İsrail’in başkenti yapılmasına asla ve kati surette göz yummayacağız. Türkiye Cumhuriyeti, devleti ve milletiyle ilk kıblesini asla yalnız bırakmaz, Siyonizm’e teslim etmez. Dün Siyonistlere boyun eğmeyerek dik duran ülkemiz, bugün de dik duruşu sergileyecek, kendine umut bağlayan kardeşlerini yalnız bırakmayacaktır

‘OYUN PEŞİNDELER’

ÖZ İPLİK-İŞ Sendikası Başkanı Murat İnanç: “Siyonistler ve İslam düşmanı ABD yine bir oyun peşinde. Yıllardır barışın sembolü Kudüs’te bugün yine barışı bozmak, kan dökmek adına hamleler yapıyorlar. Bu hamle bölge halkına da dünya’ya da huzur getirmez. Kudüs’ün Yahudilerin başkenti ilan edilmesi kararı, yahudileri orta doğuya Müslümanların yoğunluklu olduğu yere göndererek huzuru bozmaya yöneliktir. Şunu bilsinler ki İsrail ve etrafındaki işbirlikçilerle bir olarak sonuç alamayacaktır. Kudüs üç din için de kutsal bir yerdir. Kudüs’ün barışın sembolü olarak kalmaya devam etmesini istiyoruz

‘BİR TRAVMANIN SONUCU’

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, ABD Başkanı Trump’ın Ortadoğu’yu yangın yerine çevirecek Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıyan kararını başta Türkiye olmak üzere tüm İslam Dünyasının onurunu zedeleyen, utanç verici bir karar olarak niteleyerek, ABD’nin barış sürecini zedeleyen vahim kararını yeniden gözden geçirmesi uyarısını yaptı. İki devletli çözümün hiçbir alternatifinin olmadığını ifade eden Gök, Trump’ın kararının psikolojik bir travmanın sonucu olduğunu söyledi.

‘BU KARARDAN GERİ DÖNÜLMESİNİ BEKLİYORUZ’

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının, şiddetin tüm dünyada patlamasını tetikleyecek, yanlış ve sorumsuz bir karar olduğunu belirterek, “Bu karardan geri dönülmesini bekliyoruz” dedi.

Bu gelişmelerin Türkiye’yi ve Türk iş dünyasını yakından ilgilendirdiğine işaret eden Bilecik, özellikle teknoloji ve bunun ekonomik sonuçlarına bakıldığında yeni bir dünyanın şekillendiğini dile getirdi.

‘İNSANLIĞIN ORTAK MİRASINA İHANET ETTİRMEYİZ’

Ankara’da ABD Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Mustafa Kır, “İnsanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimindeyiz. Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs’ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız. “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma” ve “Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasına” yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkanı Trump ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır. ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz” diye konuştu.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 08 Aralık 2017 Cuma 10:30

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    21 Kasım 2018