ABD'li uzman böyle açıkladı: Kırılma noktasına...

Amerikan İlerleme Merkezi’nde Türkiye uzmanı olan Max Hoffman, Türkiye araştırmasıyla ilgili olarak Türk-Amerikan ilişkilerinin kırılma noktasına çok yakın olduğunu söyledi.

15 Şubat 2018 Perşembe 10:46
ABD'li uzman böyle açıkladı: Kırılma noktasına...

Hoffman, CAP’in yeni yayınladığı ve kendisinin de yazarları arasında olduğu Türkiye araştırmasıyla ilgili olarak soruları yanıtladı.

Hoffman bir soru üzerine, Türk-Amerikan ilişkilerinin “kırılma noktasına” çok yakın olduğunu söyledi. Hoffman, bu sorunun yanıtında, Afrin operasyonunun gidişatının da belirleyici rol oynayacağını kaydetti.

 TÜRKİYE OPERASYONU MENBİÇ'E GENİŞLETİRSE...

Hoffman, Türk yetkililerin operasyonu Menbiç’e genişletip, Kürtler’in kuzey Suriye’deki etkisini ortadan kaldırmaya çalışması halinde bunun Amerika’yı “bazı çok zor seçeneklere” iteceğini belirtti.

1974'TEN BU YANA EN CİDDİ KIRILMA

Böyle bir durumun, 1974 Kıbrıs Harekatı ve sonrasındaki silah ambargosundan bu yana ilişkilerde muhtemelen en ciddi kırılmaya neden olacağını dile getiren Hoffman, “Bence kesinlikle Amerika’da ve ayrıca Ankara’da bu krizi idare etme, ilişkilerin kurumsal çerçevesini korumaya çalışma konusuna bir ilgi var.

Bu sayede gelecekteki bir tarihte, tansiyon düştüğünde, Suriye meselesi bir şekilde ortadan çıktığında, denklemde belki yeni liderler olduğunda Türkiye ve ABD parçaları toplayabilir ve ilişkileri yeniden inşa etmeye başlayabilir.

Bu yakın bir zaman olmayacak ama şu anda sorulması gereken soru kuzey Suriye’de ABD ve Türkiye arasında patlak veren krizin kontrol altına alınıp ilişkilerin temelini yeniden inşa etmesine olanak tanıyacağı mı yoksa her şeyi kökünden söküp atacağı mı sorusu. Bence bu tercih de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlı” diye konuştu.

Haber Tarihi: 15 Şubat 2018 Perşembe 10:46

YORUM YAZ

 • DENİZ GEZMİŞDENİZ GEZMİŞ9 ay önce
  MÜMBİÇE DE ABD YE DE GİRECEZ.KÖKÜNE KADAR HATTA KÖKÜNE DE GİRECEZ.ZEYTİN TOHUMUNU BIRAKIP ÇIKACAZ.
 • ATALAYATALAY9 ay önce
  İNCELDİĞİ YERDNE KOPSUN, SEN GEL DİBİME KADAR SİLAH VERSIĞINAK YAPADAM EĞİT ÜZERİME SAL VATANIMAKASTET SONRA KIRILACAK NE GÜZEL BE, SANDINIZ Kİ ESKİSİ GİBİ NE KOYSAK GİDERÇITLARI ÇIKMAZ 15 TEMMUZİLE SİZ BİZDEKİ PİMİ ÇEKTİNİZ,ALLAHIN KULUNA VATAN KONUSUNDA MÜSMAHA GÖSTERİLEMYECEKTİR AYNI ZAMANDA MUKKADESATIMIZ İÇİNDE HERKES ÖLÜMÜ SEVDİGİ KADARBİZLE UĞRAŞSIN
 • İsfendiyarHalil EralpİsfendiyarHalil Eralp9 ay önce
  Sayın Erdoğan akıllı ve ileri görüşlü adamdır ; ümit ederim ABD ye tekme atar . . .Düşmanına silah ve asker veren adamın memlekette neye İncirlik veya patateslik üssü olsun ? Hade sevgili saygılı başkanım ; o tekmeyi at !
 • murat yılgıncmurat yılgınc9 ay önce
  yahu bu adamlar yani ABD liler ne utanmaz yahu 10 000 KM öteden gelip ahkam kesiyorsunuz kimsiniz lan sivrisinekler defolun gidin yoksa TABUT içnde gideceksiniz.
 • Osmanlı Kadını Osmanlı Kadını 9 ay önce
  Sadece Mümbiç'e girse iyi topunuza girecek!Şimdi ağlamanızın tam zamanı!
 • hayrihayri9 ay önce
  Insallah gireriz su menbicede inceldigi yerden kopar!!! Basimiza cuval gecirdiginiz günleri unutmadik!!! Devlet unutmaz!!!
 • Yunus 16Yunus 169 ay önce
  UYANDA BALIĞA GİDELİM? 15 TEMMUZ 2016 da KIRILDI? HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK. MÜNBİÇ E GİRİLECEK ABD NİN P. ÇLRİ TEMİZLENECEK. İNCELDİĞİ YERDEN KOPSUN. CENK MEYDAN INA ÖZ ABD ASKERLERİNİ GETİRİN MERTÇE SAVAŞALIM. ONUN BUNUN ÇOCUKLARI NI GETİRMEYİN.
 • IkraIkra9 ay önce
  Yahu bu sizin deli trumpa bagli..reis aba altindan sopa gosterilecek bir lider degil..anlamadiniz mi daha?o sopayi aliriz....
 • Oguz KaanOguz Kaan9 ay önce
  Girmezsek hata yapariz kirilmis zaten kirilacagi yerden hemde böyle dost olmaz olsun sizin müttefikliniz batsin
 • Oguz KaanOguz Kaan9 ay önce
  Girmezsek hata yapariz kirilmis zaten kirilacagi yerden hemde böyle dost olmaz olsun sizin müttefikliniz batsin
 • MuratMurat9 ay önce
  Hayır, bu amerikan başkanına bağlı. Çekilirseniz sorun yok. Sn Erdoğan söyleyeceğini söyledi, karşımıza çıkmak veya çıkmamak size kaldı

Günün Karikatürü

17 Kasım 2018