ABD'li General: Türkiye olmasa yapamazdık

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, Türkiye’nin terör örgütü DEAŞ’e karşı yürütülen kampanyada “olağanüstü öneme” sahip olduğunu belirterek, “Türkiye’nin desteği olmadan şu anda Suriye’de yaptıklarımızı yapamazdık.” dedi.

19 Ekim 2016 Çarşamba 23:31
ABD'li General: Türkiye olmasa yapamazdık

ABD’nin Ortadoğu’daki operasyonlarını yürüten CENTCOM’un komutanı General Votel, düşünce kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi’nde ABD’nin bölgedeki stratejisine ilişkin panele katıldı.

Irak’ta Musul’un DEAŞ’tan kurtarma operasyonuna değinen Votel, harekatın istenildiği gibi ilerlediğini bildirdi. Votel, operasyonun ne zaman sonuçlanacağına dair şu aşamada herhangi bir zaman vermenin güç olacağını vurguladı. Suriye’de çok daha küçük büyüklükteki Münbiç’in alınmasının dahi 71 gün sürdüğünü hatırlatan Votel, DEAŞ’ın Musul’da iki yıldır bulunduğunun ve kenti korumak için hazırlık yaptığının göz önünde bulundurulmasını istedi.

“TÜRKİYE OLMADAN YAPAMAZDIK”

Votel, bir soru üzerine, Türkiye’nin bugüne kadar DEAŞ karşıtı mücadeleye sunduğu olumlu katkılara dikkati çekti. Votel, şunları kaydetti:

“NATO müttefikimiz olan Türkiye, bu kampanya için olağanüstü bir biçimde önemli. Türkiye’nin desteği olmadan şu anda Suriye’de yaptıklarımızı yapamazdık. Üsleri, onlardan aldığımız diğer destekler bizim yaptıklarımız için son derece önemli.”

Votel, Suriye’nin kuzeyindeki Dabık köyünün de DEAŞ’tan alınmasının önemli bir operasyon olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin sınırı boyunca, Cerablus’tan başlayıp batıya doğru ilerleyen operasyonlarında son olarak Dabık’ın alındığını anımsatan Votel, “9 saatten biraz fazla sürdüğünü düşünüyorum ama başarılı bir operasyondu. Bu yapılması gereken bir operasyondu. Koalisyonun hava desteği, Türk ordusu ve zaman içerisinde eğittiğimiz bazı muhalif unsurların karma desteğiyle yaptık.” dedi.

Haber Tarihi: 19 Ekim 2016 Çarşamba 23:31

YORUM YAZ

 • yavuzyavuz1 yıl önce
  Yıkama yağlama yalandan methiyeler nanan varsa mutlaka fetocudur
 • AbidjanAbidjan1 yıl önce
  15 Temmuzda müttefikinize tesekur ettiniz. Yalanci fasistler
 • Bahattin tanrıkuluBahattin tanrıkulu1 yıl önce
  Bunlar bizim sırtımızı boş yere sıvazlamazlar bilin ki bunun bir sebebi vardır eğer dış ülkeler bize sinirleniyorsa biz ancak o zaman doğru yoldayızdemektir Peygamberimizin hadisi vardır müşrikler muhalefet olunuz
 • sdsd1 yıl önce
  ?.a bak hee İslam coğrafyasını karıştıran siz değilmisiniz kansız şerefsizler.
 • Tayfur ÖZERTayfur ÖZER1 yıl önce
  Anladınız mı biz olmadan siz ...bile yalnız gidemezsiniz.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 22.02.2018