ABD'li general Türk askerleriyle karşılaşmamak için...

PKK'ya destek için Menbiç'e giderken Fırat Kalkanı bölgesinden geçen ABD'li generallerin Türk askeriyle karşı karşıya gelmemek için bayraklı önlem aldıkları ortaya çıktı.

15 Şubat 2018 Perşembe 08:18
ABD'li general Türk askerleriyle karşılaşmamak için...

ABD’nin Irak ve Suriye’deki Özel Operasyonlar Dairesi Komutanı General Jeremy Gerrard ve General Paul Funk, geçtiğimiz hafta Münbiç’teki PKK-PYD teröristlerini ziyaret etmişti.

 Generallerin ajandasında Türkiye’nin olası Münbiç operasyonu vardı.

Paul Funk o ziyarette Münbiç’teki Amerikan askerlerinin çekilmeyeceğini söylemişti. 2 General Münbiç’teki PKK terör yuvasını ziyaret etti etmesine ama oraya gidene kadar da Türk askeri ve Türkiye destekli Fırat Kalkanı güçleriyle karşı karşıya gelmemek için de akla karayı seçti. Amerikalı generalleri taşıyan konvoy Münbiç yolu üzerinde Fırat Kalkanı güçlerinin kontrol ettiği bölgelerin sadece birkaç yüz metre ötesinden geçti. Münbiç’in kuzeyi ile batısında Fırat Kalkanı harekatıyla özgürleştirilen El Rai, Cerablus ve El Bab var. Ve bu bölgeler Münbiç’e çok yakın.

New York Times’ın haberinde “generalleri taşıyan konvoy kente giderken Fırat Kalkanı güçlerine hedef olmamak için araçlara Amerika bayrağı asıldı” denildi.

 OSMANLI TOKADINDAN SONRA GERİ ADIM

General Funk, yolda giderken Türkiye’ye hedef olmama korkusu yaşadıktan sonra Münbiç’e varınca, PKK’lı teröristler tarafından karşılanmıştı. Orada verdiği mesaj da ilginçti, Türk askeri ve Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusunu kast ederek, “bize ateş açılırsa sert karşılık veririz” demişti. General Funk’ın o sözü, olası Münbiç harekatında Türk askeriyle Amerikan askerinin karşı karşıya gelme ihtimaline yönelik söylemediği iddia edildi. New York Times’a göre Amerikalı general, Münbiç’e giderken yanı başından geçtiği Fırat Kalkanı güçleri tarafından vurulabileceği endişesi taşımış ve bu nedenle “biz de sert karşılık veririz” demiş. Gazetenin General Funk adına yaptığı bu düzeltme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o sözlere karşılık söylediği “Osmanlı Tokadı” çıkışının ardından geldi.

ABD Münbiç’te ya da Suriye’nin başka bir yerinde kesinlikle Türk askeriyle karşı karşıya gelmek istemiyor.

Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gündeminde hep bu konu var. “Afrin’i geçtik ama olur da Türkiye Münbiç’e girerse ne yapacağız” endişesini taşıyorlar. ABD Dışişleri Bakanı Tillerson da bu konuyu açıklığa kavuşturmak için Türkiye’de. Muhtemelen Ankara’ya “bu işi mutlaka çözelim, bir yolunu bulup sorun yaşamayalım” demeye geldi.

Kaynak: Haber7

 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Şubat 2018 Perşembe 08:18

YORUM YAZ

 • DENİZ GEZMİŞDENİZ GEZMİŞ1 yıl önce
  HEY CON...BASMA PAZEN KUÇAŞTAN ABİYE GÖNDERELİM.ÜSTÜNDE İYİ DURUR.SIRITMAZ.
 • AbdrhmnAbdrhmn1 yıl önce
  Baş çıban israelin sömürge p..çi terörist abd orta Doğu'dan defoooll
 • Yusuf Yusuf 1 yıl önce
  Daha osmali tokadini yemeden yan cizdiler tokadi yiyince neler olucak bakalim.
 • Hakikat Hakikat 1 yıl önce
  Yiyosa çıkmasınlar münbiçten mehmetçiğe kurşun sıksınlar
 • Mert ArmaganMert Armagan1 yıl önce
  KORKTUN MUUU :))) KORK BENCE ;)
 • YavuzYavuz1 yıl önce
  Kıçlarını gıracaz gıçlarını.
 • kemalkemal1 yıl önce
  Osmanlı Tokadı ile Türkiye ayarı verdin mi değil Abd dünya dize gelir.
 • Yunus16Yunus161 yıl önce
  UCUNDA 3. DÜNYA SAVAŞI DA ÇIKSA , AFRİN DE MÜNBİÇ DE BOŞALACAK. ABD VE EMPERYALİSTLER ORTADOĞUDAN DEFOLUP GİDECEKSİNİZ.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Şubat 2019