AB'den 'Kudüs' tepkisi: Daha karanlık çağlara...

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını eleştirdi.

07 Aralık 2017 Perşembe 15:47
AB'den 'Kudüs' tepkisi: Daha karanlık çağlara...

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı basın toplantısında konuşan Moıgherini "Başkan (Donald) Trump'ın Kudüs açıklamasının çok endişe verici bir olası etkisi var. Çok hassas bir konu ve bu açıklamanın (ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması) bizi şu anda içinde bulunduğumuzdan daha karanlık çağlara geri gönderme olasılığı var" dedi.

'AB BU KONUDA NET VE BİRLEŞİK DURUŞA SAHİP'

Kudüs'ün hem İsrail hem de gelecekteki Filistin devletinin başkenti olması gerektiğini söyleyen Mogherini "AB bu konuda net ve birleşik duruşa sahip. İsrail ve Filistin arasındaki sorunun tek gerçekçi çözümünün, Kudüs'ün iki devletin de başkenti olduğu, iki devlet temelinde olduğuna inanıyoruz" dedi.

Yarın Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safadi, pazartesi günü ise Brüksel'de İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşecek olan Mogherini taraflara gerilimi arttıracak adımalrdan kaçınmaları çağrısında bulundu"

Haber Tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe 15:47

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    20 Ekim 2018