ABD'den Türkiye'yi oyalamaya devam: Rakka bitince..

Başbakan Binali Yıldırım, Amerikalı yetkililerin Suriye'de YPG/PKK'yı silahlandırma kararını değerlendirdi.

12 Mayıs 2017 Cuma 22:41
ABD'den Türkiye'yi oyalamaya devam: Rakka bitince..

Başbakan Binali Yıldırım, ABD'li yetkililerin Suriye'de YPG/PKK'yı silahlandırma kararının "tercih değil, kısa vadeli bir gereksinim" olduğunu ve Rakka'nın DAEŞ'ten kurtarılmasının ardından YPG/PKK ile işlerinin biteceğini söylediğini açıkladı.

"YANLIŞ BİR KARAR OLDUĞUNU İLETTİK"

Londra'da BBC televizyonuna konuşan Başbakan Yıldırım, YPG'nin silahlandırılmasının ABD'nin kararı olduğunu ve Türkiye'nin bunun yanlış bir karar olduğunu muhataplarına ilettiğini söyledi.

"RAKKA'DAN SONRA YPG İLE İŞİMİZ BİTECEK"

Yıldırım, "Bu, DAEŞ'in yok edilmesine yardımcı olmaz. Aksine daha fazla sorun ortaya çıkartır. Bunun ABD tarafından da anlaşıldığını düşünüyorum. Bana, bunun bir tercih değil, kısa vadeli bir gereksinim olduğunu söylediler. Rakka'da DAEŞ'i yendikten sonra YPG ile işlerinin biteceğini belirttiler. Bekleyip, göreceğiz" dedi.

"ABD'YE SAVAŞ İLAN EDECEK DEĞİLİZ, AMA SAVAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

ABD'nin bu kararına karşılık Türkiye'nin hangi adımları atacağı sorusuna Başbakan Yıldırım, "ABD'ye savaş ilan edecek değiliz. Adı ister PKK olsun, ister PYD, ister YPG, terör örgütüne karşı savaşmaya devam edeceğiz" dedi.

"YPG'YE YENİ HAVA SALDIRILARI YAPABİLİRİZ"

Yıldırım, ABD tarafından silahlandırılmış olmasına rağmen, eğer Türkiye kendisine yönelik tehdit hissederse Suriye'de YPG'ye yönelik hava operasyonlarına devam edeceğini de ekledi.

"TÜRKİYE İLE AVRUPA'NIN ORTAK GELECEĞİNE BAKIYORUZ"

Yıldırım aynı mülakatta Avrupa Birliği ile ilişkilere dair bir soru üzerine, 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu öncesinde bazı bakanların Avrupa'da miting yapmasının engellenmesinin ilişkilere belli bir ölçüde zarar verdiğini söyledi.

Başbakan, Avrupa'nın bir yandan demokrasi, insan hakları ve ifade özgürlüğü gibi değerlere vurgu yaparken, diğer taraftan da Türkiye vatandaşlarına yönelik bu tarz kampanyaları yasaklamasının "çifte standart" olduğunu söyledi.

Yıldırım, "Ancak şimdi referandum bitti ve artık Türkiye ile Avrupa'nın ortak geleceğine bakıyoruz. Yeni bir sayfa açmaya hazırız. Eğer onlar da hazırsa birlikte hareket edebiliriz" ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi: 12 Mayıs 2017 Cuma 22:41

YORUM YAZ

 • HasanHasan10 ay önce
  ABD cocuk kandiriyor sanki orda savasanlar onlara verdiginiz silahlar ne olacak isgal ettikleri topraklardan nasil cikarilacak Türkiyeye saldirmalaranin huzursuzluk cikarmalari nasil engellenecek???
 • OssasOssas10 ay önce
  Adamlar bizi vurmak istiyor başbakanımız ne diyor bir an önce pyd ye müdahale şart beklersek daha fazla silahlanmalarına sebep oluruz
 • Hy-hyHy-hy10 ay önce
  Eskiden kalma fıkranın birinde deyimleşen bir söz vardır.Davanın sonunda hakim şöyle der''anlat kızım melahat,bu dava burada beraat''.anlayan anladı....
 • VATANSEVER MİLLİ VATANSEVER MİLLİ 10 ay önce
  Yahu buna kargalar güler be!Şimdiye kadar kafirin hangi sözünde durduğunu gördünüz. Lafla oyalanmamamız lazım. Söz BİZDE ağızdan çıkar, kafirler madem ki ciddiler o zaman oturup detaylı bir uluslararası geçerli anlamda bir anlaşma imzalasınlar. OYALANMAYIN ÇÜMKÜ ELDEN GİDEN GİDİYOR ARTIK GERİDÖNÜŞÜMÜ OLMADAN.
 • Konyalı Hüseyin KARADAĞKonyalı Hüseyin KARADAĞ10 ay önce
  Eee ne oldu şimdi.Dağ fare doğurdu.Bir kuzey kore kadar bile olamadık.Hemşerim kimse bana bu bir diplomasi miplomasi demesin.Yaw kardeşim resmen bizimle alay ediyorlar.Siz kendinizi kandırmaya devam edin bakalım.Deve kuşu hesabı.Kafanızı gömmüşsünüz kuma saklandık zannediyorsunuz.Arkanız açıkta haberiniz yok.Saygılar.
 • vatandaşvatandaş10 ay önce
  yav arkadaşlar küçümsemeyin hükümeti.silahlı kuvvetlerimizi.Küffârın hesâbı varsa bizimde bir hesâbımız var.Yeri geldiğinde strateji gereği ne yapılacaksa yapılır.Sabredin.Allah bizim arkamızda.Onların bir hesâbı varsa Allahında bir hesâbı var
 • MuratMurat10 ay önce
  Bu. Düşmanlar. Boyuk. İsrail. Devleti. Kuruyorköpek. Leri.Türkiye. İsrail. Savaş. Mali
 • SinanSinan10 ay önce
  Amerika dusnan bu kadar basit. Askerleri de beceriksiz uyusturucu müptelasi coniler. Bölge bizim bölgemiz biz bu pislikleri burdan atarız. Son söz bizim olacaktır. Pyd yi Miker atar bu millet rahat olun.
 • ayhan sırmaayhan sırma10 ay önce
  Çocuk kandırıyorlar sanki. ABD kazığını yemeye devam mıedeceğiz?
 • LeonidasLeonidas10 ay önce
  Vurun vurun halkinda sabri kalmadi biz size ne diyorsak onu yapin bir durum oldugunda arkanizda durmuyormuyuz ne dedinizde yapmadik reis
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018