ABD’den terörist itirafı

Amerikalılar, Türkiye’ye ayrı kendi kamuoyuna ayrı konuşuyor. DEAŞ ile mücadele bahanesiyle PYD’yi meşru göstermeye çalışan ve terör örgütüne bu kapsamda ağır silahlar veren ABD’nin, kendi iç medyasına verdiği bilgi notu ve demeçlerde, PKK-PYD ilişkisini defalarca kabul ettiği ortaya çıktı.

19 Mayıs 2017 Cuma 07:17
ABD’den terörist itirafı

HARUN SEKMEN / İSTANBULHem terör örgütü olarak görüyorlar, hem de yardım ediyorlar... PKK’nın Suriye kolu olan PYD/YPG’ye, DEAŞ ile mücadele bahanesiyle ağır silah yardımında bulunan ve dünya kamuoyuna meşru göstermeye çalışan ABD’nin yetkili isimlerinin PKK-PYD ilişkisini gözler önüne seren açıklamalarda bulunmaları dikkat çekiyor. 

28 Nisan 2016 tarihinde eski ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın, “Raporlar, PYD ve YPG’nin PKK ile bağlantılı olduğunu belirtiyor” sözleri, DEAŞ Karşıtı Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay John Dorrian’ın 3 Mayıs 2017’deki “PKK, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) bir parçası” ve ABD’nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford’un, “ABD’nin desteklediği YPG’nin PKK ile kesinlikle bağı var” ifadeleri ikiyüzlülüklerini bir defa daha gözler önüne serdi.

BAKAN: PYD, PKK’NIN KOLUDUR

DEAŞ ile mücadeleyi bahane ederek PYD/YPG’ye ağır silah mühimmatı veren ABD’nin üst düzey birçok isminin PYD-PKK ilişkisini gözler önüne seren açıklamaları mevcut. Ashton Carter’in 28 Nisan 2016 tarihinde, “Evet; YPG, PYD’nin silahlı kanadı ve raporlar, PYD ve YPG’nin PKK ile bağlantılı olduğunu belirtiyor” ifadelerini kullanıyor. Carter’e yönelik, “Raporlar PKK ile PYD’nin önemli ilişkileri olduğunu belirtiyor doğru mu?” sorusuna, “Evet” cevabını veriyor. Albay John Dorrian, “PKK, SDG’nin bir parçası” şeklinde beyanatta bulunuyor. Dorrian bir başka konuşmasında, “Zırhlı araçlar ve silahlar Suriye Arap Koalisyonu’na verildi. Suriye Arap Koalisyonu savaşçıları SDG’nin içerisinde, dolayısıyla YPG ile birlikteler. Bu araçlar da şu anda onlarda” itirafında bulunuyor. 

İTİRAF: ERDOĞAN HAKLI

Cumhuriyetçi Parti Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham da 7 Nisan 2016’da, “PYD ile PKK arasında çok ciddi bağlar vardır. Birçok defa PKK/PYD’yi kullanarak DEAŞ’ı yenilgiye uğratma stratejisinin hiçbir zaman işe yaramayacağını dile getirdim” diye konuştu. 30 Nisan 2017 tarihinde ise eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Cumhuriyetçi Parti Üyesi Stephen Hadley, “ABD şunları ifade etmeli: PYD/YPG’nin, bir terör örgütü olan PKK’yla bağlantısı var” diyor. Eski Şam Büyükelçisi Robert Ford ise 18 Mayıs 2016 tarihinde, “ABD’nin destelediği YPG’nin PKK ile kesinlikle bağı var” ve yine 11 Mayıs 2017’de, “Erdoğan haksız değil, 2013’te PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan PYD’yi kendilerinin kurduğunu söyledi” ifadesini kaydediyor.

ÖCALAN’I KABUL ETMELİLER

2016 tarihinde The Washington Post’ta çıkan bir makalede, “YPG’nin yeni üyeleri öncelikle Abdullah Öcalan’ın ideolojisini öğrenip kabul etmek zorundadır. Öcalan ise ABD ve Türkiye tarafından terörist örgüt olarak kabul edilen PKK’nın lideridir” ifadelerine yer veriliyor. 

Reuters Haber Ajansı ise, “YPG PKK ile doğrudan bağlantılıdır” sözlerini takipçileriyle paylaşıyor. GlobalSecurity.Org sitesi de, “SDG daha çok PKK ile ilişkili örgütlerin ABD tarafından bir araya getirilmiş halidir” bilgisini kullanıyor. 

PYD, PKK’NIN SURİYE YÜZÜDÜR

The Washington Institute 2016 PYD ile ilgili yaptığı tanımda, “ABD Savunma Bakanlığı, PYD’nin silahlı kanadı olan YPG’yi desteklemeye başladı. PYD, ABD tarafından 1997’den beri terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın Suriye koludur” ifadelerini kaydediyor. Yine News Deeply de, “SDG; YPG ve YPJ’nin hakim olduğu bir koalisyondur. Bu örgütler ise PKK’nn Suriye yüzüdür” sözlerine yer veriliyor. NATO’ya bağlı Terörizme Karşı Savunma İncelemeleri Dergisi’nin 2016 son sayısındaki makalede; “Türkiye’nin ‘PKK ile PYD aynıdır’ tezi doğru” sözlerine yer veriliyor.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 19 Mayıs 2017 Cuma 07:17

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü