ABD'den sonra İsrail de çekiliyor

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD'nin kararına paralel olarak ülkesinin de UNESCO'dan çekileceğini bildirdi.

13 Ekim 2017 Cuma 01:03
ABD'den sonra İsrail de çekiliyor

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD'nin ardından ülkesinin de Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünden (UNESCO) çekileceğini açıkladı.

Netanyahu, yaptığı yazılı açılamada, Dışişleri Bakanlığına "ABD'nin kararına paralel olarak UNESCO'dan çekilmek için hazırlık yapılması" talimatı verdiğini belirtti.

ABD'nin UNESCO'dan çekilme kararını "cesur ve etik" olduğunu ileri süren Netanyahu, bunun gerekçesinin ise kurumun "tarihi korumak yerine tahrip eden absürt bir tiyatroya dönüşmesi" olduğunu iddia etti.

'İSRAİL KARŞITI TUTUM'

ABD Dışişleri Bakanlığı, UNESCO'dan "İsrail karşıtı tutumu" ve "yapısal reform ihtiyacı" nedeniyle ayrıldığını açıklamıştı.

Bakanlık açıklamasında, "12 Ekim 2017'de Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin UNESCO'dan geri çekilme ve kurumda daimi gözlemci statüsünde olma kararını, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'ya iletmiştir. Bu, kolaylıkla alınan bir karar değildir. UNESCO'daki İsrail karşıtı tutumun devam etmesi ve kurumdaki yapısal reform ihtiyacı gibi ABD'nin taşıdığı endişelerin bir yansımasıdır." ifadelerine yer verilmişti.

Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 01:03

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    20 Eylül 2018