ABD'den skandal 'YPG' açıklaması! 30 bin kişilik ordu...

ABD liderliğinde DEAŞ'a karşı kurulan uluslararası koalisyonun Suriye'deki ortaklarıyla 30 bin kişilik bir sınır koruma gücü kurmak için çalıştığını açıkladı.

14 Ocak 2018 Pazar 18:06
ABD'den skandal 'YPG' açıklaması! 30 bin kişilik ordu...

Yeni gücün 30 bin kişiden oluşmasının hedeflendiği belirtildi. Açıklamada sınır güvenlik gücünün Türkiye ve Irak sınırını kontrol edeceği belirtildi.

Reuters'a konuşan üst düzey Türk yetkili, ABD'nin eğittiği 'Sınır Güvenlik Gücü' nedeniyle ABD'nin Ankara Büyükelçiliği maslahatgüzarının geçen hafta dışişleri bakanlığına çağırıldığını söyledi.

ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye'de terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG ile ortak hareket ettiği biliniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada Afrin'e operasyon mesajı vermişti.

KUZEY ORDUSUNU KURDUK DEMİŞLERDİ

Suriye'de SDG ismini kullanan terör örgütü YPG, Suriye'de kendi ordularını kurduklarını 4 gün önce itiraf etmişlerdi.

İngiliz The Times'ın haberine göre, örgüt elebaşlarından Abdülkadir Effedili, 11 Ocak’ta ABD desteğiyle işgal ettikleri kentlerin durumuna ilişkin, "Tehditlere cevap vermek için kendi ordumuzu oluşturuyoruz." demişti.

Türkiye, İran ve Beşar Esad rejimine ait güçlerin, örgütün elindeki tüm toprakları almak istediğini savunan Effedili, ABD desteğine duydukları güveni, "İranlıların ve Suriye rejiminin, ABD buradayken ülkenin tümünü kontrol etmeye çalışmayacağından eminiz." sözleriyle açıklamıştı.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, ise 22 Aralık 2017'de, DEAŞ'ın canlanmasını önleme gerekçesini ileri sürerek, Suriye’de sınır muhafız birlikleri kuracaklarını duyurmuştu. Yerel kaynaklar, ABD'nin YPG'nin Kandil yapılanmasıyla yeni oluşum için ilk etapta 400 terör örgütü mensubuna eğitim verdiğini bildirmişti. ABD'nin sınır muhafız birliği adı altında verdiği eğitim ve diğer yardımlarla, örgütün "Kuzey Ordusu" adını verdiği sözde düzenli oluşumun altyapısını kurduğu belirtilmişti.

Haber Tarihi: 14 Ocak 2018 Pazar 18:06
 • DENİZ GEZMİŞDENİZ GEZMİŞ5 gün önce
  VURUŞA VURUŞA KANATA KANATA ANIRTA ANIRTA YOK EDECEĞİZ....
 • Settullah FülenSettullah Fülen5 gün önce
  Oradaki Kürtlerin güvenligi icin sart, zaten isgal pozisyonu alan tc sivil halka zarar veriyor. Bunun da güvence altina alinmasi lazim. ABD bunu garanti ediyor, Israil ise güvence verdi. tc böylece iki tank ile iki manevra yapar geri döner !
 • YusufYusuf5 gün önce
  30 bin it yaklaşık 70 kg dan 2.1 bin ton leş eder. %80 su olduğu düşünüldüğünde 420 ton kuru gübre eder. Bu leşlerin bu kış oralara serpildiğini, önümüzün bahar olduğunu ve yeşerecek otlar ile hayvancılığın gelişeceğini hesapladığımızda coğrafyanın ekonomisi gelişecektir. Böylece abd ve ypg itleri işe yaramış olur.
 • Alaettin kılıç Alaettin kılıç 5 gün önce
  DÜŞMANDA KORKU OLMAZ ALLAHİN İZNİYLE DÜŞÜNCEMİZ DEVAMLI YAZDIĞIMIZ SAVUNMA SANAYİİ NİN HIZLI SERİ YAPILMASI BU YUZDENŞ400VERMEKTEN AĞIR DAVRANDIĞINIDÜŞÜNÜYORUM
 • Alaettin kılıç Alaettin kılıç 5 gün önce
  DÜŞMANDA KORKU OLMAZ ALLAHİN İZNİYLE DÜŞÜNCEMİZ DEVAMLI YAZDIĞIMIZ SAVUNMA SANAYİİ NİN HIZLI SERİ YAPILMASI
 • Gülistan Gülistan 5 gün önce
  Bu uğursuzların 120 bin civarında olduğu tahmin ediliyor Avrupa da....
 • Deniz GezmişDeniz Gezmiş5 gün önce
  Vaaayyy...30 bin kişilik or..pubirliği....iyi de bu kadar kahpeyi itlaf edince nereye gömecez.
 • macitmacit5 gün önce
  BM NATO terörlemi mücadelemi ediyor terörle işbirligimi yapıyor.
 • hamiđohamiđo5 gün önce
  Bu kafrin derdi maksadı Reisi itibarsızlaştırp devletin başından uzak laştırmak
 • yorumcuyorumcu5 gün önce
  Irak ve Suriye sınırı kapatılacak iran ve yunan zaten bizi haraç mezar satar, bulgarda zaten Amerikan üssü var ve tercihte hiç tereddüt etmeden Amerika yı tercihte zorlanmaz, rusu hiç sorma ayıdan dost olmadığını ayılardan başka bilmeyen kalmamıştır, ermenistanı söylemeye gerek yok, gürcüstan nesine gerek...kaldık bir başına...masa başında suriye ve türkiye paylaşımı yapılmadığı ne malum...biz boş paylaşımlarla uğraşı duralım....işimiz ve yöneticilerin işi gerçekten zor...süper terör devletleri Amerika ve Rusya yavru teröristleri ile bizimle savaşıyor...bu çıkmaz dan iti ite kırdırmak lazım amma ortalarına büyük bir leş atmalı...gecikmeden o leş mi .....o da bana kalsın...?Irak ve Suriye sınırı kapatılacak iran ve yunan zaten bizi haraç mezar satar, bulgarda zaten Amerikan üssü var ve tercihte hiç tereddüt etmeden Amerika yı tercihte zorlanmaz, rusu hiç sorma ayıdan dost olmadığını ayılardan başka bilmeyen kalmamıştır, ermenistanı söylemeye gerek yok, gürcüstan nesine gerek...kaldık bir başına...masa başında suriye ve türkiye paylaşımı yapılmadığı ne malum...biz boş paylaşımlarla uğraşı duralım....işimiz ve yöneticilerin işi gerçekten zor...süper terör devletleri Amerika ve Rusya yavru teröristleri ile bizimle savaşıyor...bu çıkmaz dan iti ite kırdırmak lazım amma ortalarına büyük bir leş atmalı...?
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 20.01.2018