ABD'den 'Osmanlı Tokadı'na cevap!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı konuşmada, "Bizi vururlarsa sert karşılık veririz" diyen Amerikalı Korgeneral Paul Funk’a sert bir cevap vermiş ve, "Hiç Osmanlı tokadı yememiş olmadıkları çok açık" demişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in düzenlediği basın toplantısında bu konu gündeme geldi. Nauert, bu tür söylemlere alışık olduklarını söyledi.

14 Şubat 2018 Çarşamba 09:17
ABD'den 'Osmanlı Tokadı'na cevap!

Nauert, bir gazetecinin, "Funk ve Erdoğan’ın sözlerinin iki NATO müttefiki arasındaki korkunç durumu anlatan bir soru bu. ABD’nin Osmanlı tokadı tecrübesi var m? Bu sözlere ilişkin düşünceleriniz nedir? Tillerson da birkaç gün sonra orada olacak" sorusuna verdiği cevapta, "Hepinizin bildiği gibi Dışişleri Bakanı Türkiye’ye gidecek ve orada mevkidaşı ile görüşecek. Türk hükümetinde üst düzey yetkililerle Suriye’de özellikle Afrin bölgesinde şiddetin tırmandırılmasına ilişkin endişelerimiz hakkında bir dizi görüşmelerde bulundu. Biz o bölgede faaliyet göstermiyoruz, ancak yine de bu bizim endişemiz. Bence Dışişleri Bakanımız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini yönelik kaygılarımızı açıkça anlattı. NATO müttefiki olan Türkiye’nin, Suriye'nin bazı bölgelerinden meşru güvenlik kaygıları olduğunu anlıyoruz. Bunu anlıyoruz ancak yalnız onlar için değil, aynı zamanda Suriye ve ABD için de işleyecek bir çözüm konusunda onlarla konuşmak istiyoruz. Suriye'nin doğusuyla ilgili çok ciddi güvenlik kaygılarımız var. Koalisyon ortaklarımızla birlikte IŞİD'in yeniden bu bölgelere geri dönmesini önlemek ve insanların yaşadıkları yerlere geri dönmelerini sağlamak üzere çalışıyoruz" dedi.

AYNI YALANI TEKRARLADI: ÖNCELİĞİMİZ IŞİD

Dışişleri Bakanı Tillerson’un Türkiye’ye giderek doğrudan temaslarda bulunacak olmasının, Amerika’nın konuya verdiği önemin bir göstergesi olduğunu belirten Nauert, "Bir süre önce, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster, Türk yetkililerle bir görüşme gerçekleştirdi. Bölgede halen çalışmakta olan ve her gün Türkiye’yle bağlantıda bulunan çok sayıda uzmanımız var. Bu bölge Amerikan yönetiminin çok derin kaygılar taşıdığı bir bölge. Biz burada şiddet olaylarının daha da arttığını görmek istemiyoruz. Bu nedenle gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Biz bölgede sivillerin yaşamlarını yitirmelerini istemiyoruz. Savaşın IŞİD’e karşı olmaktan başka yöne kaydığını görmek istemiyoruz, önceliğimiz IŞİD. Dışişleri Bakanı Tillerson bugün Suriye’nin istikrarı için ABD’nin 200 milyon dolar daha kaynak sağlayacağını duyurdu. IŞİD’i bölgeden çıkarmamız, uzak tutmamız ve insanların evlerine dönebilmesini sağlamamız çok önemli. Bu noktada görmek istediğimiz son şey, dikkatlerin IŞİD'in üzerinden başka noktaya kayması" dedi.

'ZEYTİN DALI' SOKAĞI

Ankara’da ABD Büyükelçiliği binasının bulunduğu sokağın adının "Zeytin Dalı" olarak değiştirileceğine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Nauert, "Benzer bir uygulamayı Rusya’nın da yapacağını duyduk. Bu bütünüyle bir iç meseledir. Eğer Türkiye’de ya da Rusya’da belediyeler bir sokağın adını değiştirmek isterlerse, bu kendi yasalarına da uyuyorsa elbette bunu yapabilirler. Biz ifade özgürlüğüne önem veriyoruz" diye konuştu.

BU TÜR SÖYLEMLERE ALIŞIĞIZ

Nauert, "Türkiye’de ABD karşıtı söylemlerin giderek artmasından kaygı duyup duymadıkları’ ile ilgili soruya da, "Bu tür söylemlere alışığız. Türk hükümetinden ya da başka hükümetlerden bu tarz yorumlar geldiğinde buna sinirlenmiyoruz. Başka hükümetlerden, başka siyasi liderlerden de benzer söylemler duyuyoruz, sosyal medya paylaşımları görüyoruz. Ancak politikalarımızı oluştururken bunların hiçbirini dikkate almıyoruz" karşılığını verdi.

FETÖ'CÜYE SAHİP ÇIKTI

Nauert, "devlet sırlarını açıkladığı" gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan gazeteci ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki mahkeme kararıyla ilgili olarak da, "Türkiye'de hükümeti eleştiren kişilerle ilgili olarak yoğun biçimdeki gözaltılar ve mahkeme kararı olmadan yaşanan tutukluluklar konusunda ciddi bir kaygı duyuyoruz. Türk hükümetine bir kez daha ifade özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, önemini anımsatmak istiyoruz. Türk gazetecilerin de bu noktada derin kaygılarını olduğunu biliyoruz. Böyle zorlu zamanlarda az seslilik değil çok seslilik gereklidir. Türk hükümetine basın özgürlüğü, adil ve bağımsız yargı ve ifade özgürlüğü gibi temel insan haklarına saygı duyma çağrısında bulunuyoruz" diye konuştu.

Haber Tarihi: 14 Şubat 2018 Çarşamba 09:17

YORUM YAZ

 • AliAli8 ay önce
  Işid mi kaldı gavurun ...Maksat Türkiye aleyhine saldırı, BELKİ SINIR İÇİNE GİRMEK AMA O KADAR KOLAY DEĞİL ALLAHIN İZNİYLE.
 • MaraşlıMaraşlı8 ay önce
  Bacım abd de cevap verecek adam kalmadımı, sen kadın olduğun için sana tokat atmayız, ama sana uygun aparatlarda yok değil hani, kaşınma otur oturduğun yerde , sen Türkün asil gücünü görmek istersen buyur Türkiyeye gel
 • hamidullahhamidullah8 ay önce
  https://www.youtube.com/watch?v=x2lOw0wS3ssiçerde dışarda alay konusuyuz hamd olsun.
 • Adıyaman liAdıyaman li8 ay önce
  Bir kere yesen muptelasi olursun ...
 • MesutMesut8 ay önce
  .....Irahim Kalın ....
 • SlapSlap8 ay önce
  Osmanli tokatini kicina yedigi tokatlardan saniyor galiba
 • Mustafa Mustafa 8 ay önce
  Abdden tüm dünya tiksinir hale geldi, insani kaygılar deyip işgal ediyor, insanlıkla alakası olmayan her vahşeti sergiliyor, göz yumuyor.
 • burcuburcu8 ay önce
  ben de seninle.... neyse boşver
 • SeyfullahSeyfullah8 ay önce
  Amerika'dan dünyada haraç alan tek devlet biziz
 • SeyfullahSeyfullah8 ay önce
  Amerika'dan dünyada haraç alan tek devlet biziz
 • Vatan severVatan sever8 ay önce
  Anlaşılan yememişki alışığız diyor bide yedikten sonra gör bakalım ozaman alışıkmısın değilmisn anlarız. Kaşar.
 • ihsanihsan8 ay önce
  tokadı hakkedenlerden biride bu kadın
 • ..........8 ay önce
  Şeytan=İsrail≥Abd,Rusya,Ab≥iran,Suudi,Bae,mısır(Sisi),Rejim(Esed)≥pydpkkdeaşhizburkafirhusiler.El Kahhar El Kahhar El Kahhar Topunuz Gelin
 • ersin kamil bektaşersin kamil bektaş8 ay önce
  Bu conilerin başındaki fahişe hala kiminle uğraştığını anlayamamış ve boş konuşmaya devam ediyor ..Yok biz çok duyduk bu söylemleri kaale almıyoruz felan ulan kancık sen bizi çapulcu tehditçilerlemi karıştırıyosun....OSMANLI TOKADI SİZİN AKLINIZI BAŞINA GETİRİR ama ...
 • Sahin MustafaSahin Mustafa8 ay önce
  Alisiksiniz cünkü essek derisi gibi deriniz var.sininki surat degil resmen kaucuk.
 • IkraIkra8 ay önce
  Hep yuvarlak laflar..sahibi gibi..asil amaclari petrol degilse..petrol bolgelerini devretsinler gercek sahiplerine..
 • MustafaMustafa8 ay önce
  Abdli diplomatlar vb. yalancı ve ahlaksız medyasıyla, iş dünyasıyla insanlık namına en dibi boylamışlar,işte bu azgınları gördükçe iyiki cehennem yaratılmış diyoruz.
 • MustafaMustafa8 ay önce
  Abdli diplomatlar vb. yalancı ve ahlaksız medyasıyla, iş dünyasıyla insanlık namına en dibi boylamışlar,işte bu azgınları gördükçe iyiki cehennem yaratılmış diyoruz.
 • OsmanlıOsmanlı8 ay önce
  Kadının demeçleri bence ABD ile nasıl bi ilişki kurmamız konusunda bilgi veriyor. Birbirimizi dinlemeyip dediğimiz başka yaptığımız başka olmalı
 • ATALAYATALAY8 ay önce
  MMMMM QUNTANAMO DA ZATENKAKTÜS BOTANİK BAHÇESİ DEĞİLMİ EBUL GARİB KEZA ÖYLEŞEYTAN EVADI ABD YIKILACAKSINNNNNNNNN KENDİ KENDİNİZE
 • emre durusoyemre durusoy8 ay önce
  ŞİMDİ ŞUNU Bİ AYDINLATALIM ÇOCUK KATİLİ TERÖR ÖRGÜTÜ AMERİKAYA SİZ TOPU TOPU 150 YILLIK +50 DE BENDEN OLSUN TOPLAMDA İNCEDEN 200 YILLIK BOKTAN YANİ ÇALIM BİRAZDAHA SOYKIRIM,SÖMÜRGECİLİK, DEVLETLERE KİMYASAL SİLAHINIZ VAR DİYE DVLETİN YER ALTI KAYNAKLARINI ÇALAN BUNLARI YAPARKEN İNSAN ÖLDÜREN SİVİL KATLEDEN ÇOCUK ÖLDÜREN BİR AMERİKA TERÖR ÖRGÜTÜSÜNÜZ YANİ SIÇTIĞINIZ BOK NİZAMİYEDEN DIŞARI ÇIKMAMIŞTIR 200 YILLIK GEÇMİŞİNİZLE DEDELERİNİZE KAN EMİCİ ABİLERİNİZE SÖYLEYİN BEYİNSİZ BİDE BU SÖYLEMLERE ALIŞIKMIŞSINIZ BAK KENDİ AĞZINLA SÖYLÜYORSUN BEYİNSİZ ÇAPULCULAR?
 • nooooonooooo8 ay önce
  sana osmanlı tokadı değil başka birşeyi gerekli
 • Hakikat Hakikat 8 ay önce
  Herzamanki gibi boş boş konuşmuş. Artık bizim içinde ne dediğinizin bi anlamı yyok
 • emre durusoyemre durusoy8 ay önce
  allah senin belanı versin çocuk katili terör örgütü amerika ne yapmak istediklerinizi bizim bilmediğimizi anlamadığımızımı sanıyorsun 16 yıl önce olsaydı olabilirdi yolunuzu açarlardı ama şu an TÜRKİYEYİ OSMANLI TORUNLARI YÖNETİYOR BEYİNSİZ ÇOCUK KATİLİ TERÖR ÖRGÜTÜ AMERİKA HALA UTANMADAN KENDİ ÜLKENDE KENDİ HALKININ GÖZLERİNİN İÇİNE BAKA BAKA YALAN KONUŞUYORSUNUZ YAZIKLAR OLSUN İŞGALCİ TERÖRİST AMERİKA
 • kemalkemal8 ay önce
  Osmanlı tokadından sonra Türiye ayarı var bu ayar chpye bile ayarı veriyor.
 • Betül Betül 8 ay önce
  ulan Allah sizin belanızı versin ey amerika yok olasın İnşallah

Günün Karikatürü

24 ekim 2018