ABD'den Myanmar'a şok! Arakanlılara saldırı 'soykırım' olarak kabul edildi

ABD'de Temsilciler Meclisi, Arakanlılara saldırıları 'soykırım' olarak kabul eden tasarıyı kabul etti

14 Aralık 2018 Cuma 00:33
ABD'den Myanmar'a şok! Arakanlılara saldırı 'soykırım' olarak kabul edildi

ABD Temsilciler Meclisi, 2017 yılında Myanmar ordusu tarafından Arakanlı Müslümanlara yapılan saldırıları "soykırım" olarak tanımlayan yasa tasarısını ezici çoğunlukla kabul etti.

Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda yapılan oylamada sadece 1 vekilin "hayır" oyu kullandığı tasarıya 394 vekil "evet" oyu verdi.

Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Steven Joseph Chabot tarafından sunulan yasa tasarısında, Myanmar ordusu tarafından Arakanlı sivillere yönelik saldırıların kınanması ve 2017 yılında Arakan'da yapılan saldırıların "soykırım" olarak tanımlanması maddeleri yer aldı.

Ayrıca tasarıda, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çi ve Başkan Win Myint'e, Reuters haber ajansının Myanmar'da tutuklanan iki muhabiri Wa Lone ve Kyaw Soe Oo da dahil, tüm gazeteci ve siyasi mahkumları serbest bırakması çağrısı da yer aldı.

ABD yönetimi, uzun süredir Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırılarına "sessiz" kalmakla eleştiriliyordu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Aralık 2018 Cuma 00:33

YORUM YAZ

  • ihsanihsan5 ay önce
    o zaman hemen yaptırıma başla abd senatosu adamsan tabii
  • basaran basaranbasaran basaran5 ay önce
    günyadın ! bilmek yetmiyor,durdurmanız gerekiyor ! bu katliamı durdurabilecekken durdurmamanın vebali büyüktür.örneğin erdoğan 20-30 f16 yla mynmarı bombalayabilecek güce sahipken yapmadı ! tsk,yemendeki ablukayı bitirecek güce sahip.yani erdoğan,pek çok zulmü durdurabilecekken güce sahip !.ALLAH,kişiye verdiği gücün hesabını sorar.GÜÇ,EMANET OLARAK VERİLİR.İYİ KULLANILMAZSA,ALLAH,BUNUN HESABINI SORAR.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019