ABD'den flaş 'Rusya' açıklaması: Bu durum bizim zararımıza

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Rusya ile ABD arasındaki ilişkilerin şu anki durumunun Washington'un ve tüm dünyanın çıkarlarına uygun olmadığını açıkladı.

14 Mayıs 2017 Pazar 22:47
ABD'den flaş 'Rusya' açıklaması: Bu durum bizim zararımıza

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, NBC'e verdiği röportajda "Birçok kişinin bunun dünya için faydalı olmadığını gördüğünü düşünüyorum. Özellikle de biz Amerikalılar için, ulusal güvenliğimizin çıkarları için söz konusu ilişkilerin böylesine düşük seviyede kalması faydalı değil. Bu durumu düzeltebilir miyiz, bakacağız" dedi.

İkili ilişkiler ile ilgili olarak 'sıfırlama' teriminin kullanılmasına karşı olduğunu belirten Tillerson, "'Sıfırlama' gibi terimlerle suistimal edildiğini düşünüyorum. Sıfırlama yapılamaz, geçmiş silinemez ve yeni bir sayfadan başlanamaz… Biz, elimizde olan sayfayla başlıyoruz" ifadelerini kullandı.

'ABD'NİN GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKLİ'

ABD'li Bakan, 'Rusya'nın ABD'de yapılan 2016 başkanlık seçimlerine müdahale ettiğinden emin olduğunu', ancak ikili ilişkilerin daha geniş bağlamda ele alınması gerektiğini savundu. Tillerson, "Bu ilişkilere en geniş bağlamında bakmamız gerektiğini düşünüyorum. ABD'nin güvenliği için gerekli olduğunu düşündüğümüz ilişkilere dönersek, dikkatimizi gerektiren birçok önemli alan mevcut" dedi.

ABD'nin Barack Obama başkanlığındaki eski yönetimi, Rusya'yı ABD'deki başkanlık seçimine müdahale etmekle suçlamıştı. ABD Temsilciler Meclisi'nin ve Senatosu'nun istihbarat komiteleri halen, Rusya'nın ABD'deki başkanlık seçimine müdahale edip etmediğini soruşturuyor.

Öte yandan Moskova, ABD gizli servislerinin suçlamalarını birçok kez yalanlamış, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise söz konusu suçlamaların 'tamamen asılsız' olduğunu açıklamıştı.

Haber Tarihi: 14 Mayıs 2017 Pazar 22:47

YORUM YAZ

  • AlbatrosAlbatros10 ay önce
    Pehhhakıllı siyasete devam turkiye-rusta-çin uclusu kazan kazan stratejisi ile tek yumruk olsa ne batı kalır ne. Abd.Kureselciler AB yi dagitacak en iyi bilenler Brexit ile sahadan ayrildi ve politikalari tamamiyle cikmak icin aşamalara evrilmiş durumda halkı ve devletleri hazırliyolar yani devletlesmek isteniyor ama onlarin istediği devletler degil bolunerek federal eyaletyada devletcikler.Abd icindeki pentagon ve Abd nin gercek neoconları arasinda olan savaş zaten belli.Bu yuzden Türkiye rusya çin hindistan g. Kore ile cok cok iyi iliski ve alt yapi kurmali genç ekonomi sanayi ve teknolojiye olan ihtiyaclar dogrultusunda bu devletlerden 3 adim onde gideriz
  • isüzgenisüzgen10 ay önce
    bunlar hep yalan algı tezgah ulen lavrov la ne anlaştınız açıklasana keriz dünyayı aldatma

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018