ABD'de MBA endeksleri artış gösterdi

ABD'de, 20 Ocak haftasında mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 4,0 artışla 397,4 puan oldu.

25 Ocak 2017 Çarşamba 16:21
ABD'de MBA endeksleri artış gösterdi

ABD'de İpotek Bankaları Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, 20 Ocak haftasında mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 4,0 artışla 397,4 puan oldu. Geçen hafta endeks 382,2 seviyesindeydi.

ABD Mortgage piyasası endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla mortgage kredileri yer alıyor. ABD Mortgage Bankalar Birliği (Mortgage Bankers Association of America-MBA) tarafından yapılan açıklamaya göre, aynı dönemde satınalma endeksi yüzde 6,0 artışla 243,2 puan, refinans endeksi yüzde 0,2 artışla 1.265,6 puan oldu. Geçen hafta Satınalma endeksi 229,4 puan, refinans endeksi ise 1.263,2 puan seviyesinde bulunuyordu.

MBA satın alma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.  

MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Uzmanpara

Haber Tarihi: 25 Ocak 2017 Çarşamba 16:21

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    18 Ekim 2018